به حرف من گوش کن


+ متکی: حتی فرصت خداحافظی با همکارانم فراهم نشد

منوچهر متکی درباره اطلاعش از برکناری خود از سمت وزارت امور خارجه گفت: بیش از آنچه پیش از این گفته ام حرفی برای گفتن ندارم.

وی افزود: گردش تغییر که شامل همکارانم در دولت نهم شد می توانست به دولت دهم هم برسد.

متکی در حاشیه نشست امروزش با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: گفتنیهای دیگر «کاری» است که ان‌شاءالله در زمان مقتضی درباره آن سخن خواهم گفت.

وزیر پیشین امور خارجه با اشاره به جلسه امروزش با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که به صورت عرف به منظور تقدیر از وی برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بنده امروز به دعوت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به مجلس شورای اسلامی آمدم و لازم می‌دانم از اقدام نمادین کمیسیون در پاسداشت فعالیتها و عملکرد دستگاه دیپلماسی کشور و اینجانب تقدیر و تشکر کنم.

متکی همچنین با تشکر از اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی و نامه 260 نفر از نمایندگان در تقدیر از وی، افزود: وزارت امور خارجه در این سالها از هدایتها و رهنمودهای مقام معظم رهبری بهره‌مند بوده است و از اینکه در فرصتهای مختلف توفیق دیدار ایشان و ارائه گزارش مأموریت این دستگاه حساس و حاکمیتی یعنی وزارت امور خارجه خدمت ایشان فراهم می‌شد و همین طور تفقد معظم‌له، خداوند بزرگ را شاکرم.

وی از همکارانش در دولتهای نهم و دهم تشکر و برای آنها دوام توفیق در خدمت آرزو کرد.

* از مکتوب تشکر احمدی نژاد متشکرم

وزیر پیشین امور خارجه گفت: از مکتوب تشکر احمدی‌نژاد در پایان خدماتم در دولت دهم که رافع مسئولیت سنگین من شد، تشکر می کنم.

وی افزود: از همه همکارانم که 27 سال با آنها زندگی کردم و مجالی برای گفتگوی خداحافظی با آنها فراهم نشد تشکر می‌کنم.

متکی وزارت خارجه را مجموعه‌ای خواند که به لحاظ مدارج علمی در مجموعه وزارتخانه‌ها به نسبت کارکنانش برترین است و بیشترین ایثارگران به نسبت تعداد، در خانواده وزارت خارجه حضور دارند.

وی افزود: لازم می‌دانم از همه تلاشهای آنها در اقصی نقاط جهان برای تبیین مواضع انقلاب اسلامی و تحمل سختیها و مشکلات در بسیاری از کشورها با شرایط ویژه از صمیم دل قدردانی کنم.

وزیر سابق امور خارجه همچنین از همه معاونان، مدیران کل،‌ رؤسای ادارات، سفرا، کارشناسان در بخشهای مختلف سیاسی، اقتصادی، بین‌المللی، پژوهشی، کنسولی، پشتیبانی، اداری و مالی و درنهایت از ملت بزرگ، فرهیخته، شجاع، انقلابی و فرزندان برومندش در اقصی نقاط جهان که به اعتقادش هیچ مسئولی قادر به قدرشناسی از همه همراهیهای آنها با نظام و کشورشان نیست، تشکر کرد.

متکی در ادامه گفت: امیدوارم در آینده فرصتهایی فراهم شود تا از همه همراهیها، نقدها و حضور رسانه‌ها که در اوقات مختلف، در سفرهای وقت و بی‌وقت در نیمه‌های شب و در طول مسیر با هم گفتگو داشتیم، تشکر کنم.

وی افزود: باید با رسانه‌ها در بحث کارنامه عملکرد وزارت خارجه و از طریق آنها برای مردم عزیز سخن بگویم.

متکی یادآور شد: در بیش از پنج سال گذشته، یعنی 1848 روزی که بنده در مسئولیت وزارت خارجه بودم و از نخستین ساعات اشتغال تا ساعاتی بعد از خاتمه کار و مسئولیت، مجالی برای گفتن و ارائه نوشتارها نبود.

وزیر پیشین امور خارجه اظهار داشت: لازم می‌دانم از کسانی که در این مدت مغرضانه و با سطحی‌نگری و شتاب‌زده به ویژه در روزهای اخیر کارنامه کارکرد وزارت خارجه را نقد کردند، تشکر کنم؛ اکنون فراغتی ایجاد شده است برای اینکه آنچه را در این پنج سال گذشت در قالب گاهنامه‌ و یا گاه‌گفتارهایی از طریق رسانه‌های خوبمان به آگاهی مردم عزیز برسانم.

متکی با یادآوری اینکه نیازی به توجه به مکتوبات مغرضانه نیست گفت: امیدوارم در آینده زمان مناسبی برای گفت و شنودها و احیاناً انتشار مکتوباتی فراهم شود که آنچه را گفتنی و بیان آنها مقدور است، به آگاهی همگان برسانم.

* گفتنیهای زیادی مرتبط با منافع نظام دارم

متکی در پاسخ به این سؤال که وقتی در سنگال خبر برکناری خود را از زبان رئیس جمهور سنگال شنیدید چه حالی داشتید گفت: اجازه دهید از حالها در زمان مناسب خودش سخن بگوییم، ولی از لحاظ گفتنی چیزی بیشتر از آنچه گفتم ندارم؛ فکر می‌کنم گفتنیهای مهم‌تری هست که با نظام، انقلاب، سیاست خارجی، منافع و مصالح کشورمان ارتباط دارد.

وی ادامه داد: من در این شرح آنچه را در پنج سال گذشته در حوزه سیاست خارجی رخ داد و کارنامه عملکرد این دستگاه را در این کلام قرآنی که مطلع سخنانم در سفر به اندونزی و در سخنرانی مربوط به مجمع دموکراسی آسیا در شهر بالی اندونزی بود، قرار می‌دهم که «و اما ما ینفع الناس فیمکث فی الارض» آنچه نفع مردمان در آن باشد در زمین ماندگار است.

* امیدوارم کتاب خاطراتم را منتشر کنم

خبرنگاری از متکی پرسید: آیا ممکن است یک روز خاطراتتان را در قالب کتابی منتشر کنید؟ که وی پاسخ داد: امیدوارم بتوانم این کار را انجام دهم.

متکی افزود: در آخرین مصاحبه‌ای که با یک مجله انجام دادم وقتی از من خواسته شد از نگفتنی‌ها بگویم، گفتم معمولاً بسیاری از مطالب و کارهای وزرای خارجه تا پایان مسئولیتشان گفتنی نیست و شاید بعضی از آنها سالها بعد از مسئولیتشان نیز گفتنی نباشد. اما تلاش من این است که بتوانم گفتنیها را در فرصتی با هدف مفید و سازنده بودن و آگاهی بخشی برای مردم تدوین نهایی کنم.

* یکی از خاطرات شیرین دیپلماتیک

متکی در خصوص یکی از شیرین‌ترین خاطراتش گفت: دو هفته پیش در اندونزی بودم و وزیر خارجه استرالیا که مدت زیادی به عنوان نخست‌وزیر این کشور مشغول فعالیت بود و یک بار هم در نیویورک با یکدیگر گفتگو کرده بودیم اصرار داشت با من ملاقات کند.

وی افزود: وقتی برای گفتگو در گوشه‌ای از مجمع دموکراسی آسیایی نشستیم گفت: «آقای وزیر شما چرا کراوات نمی‌زنید؟» گفتم به پیراهن من نگاه کنید چگونه می‌شود به آن کراوات زد؟ نگاه کرد و قانع شد.

* به «قسمت‌آباد» می‌روم

 

خبرنگاری به اظهارات معاون اول رئیس جمهور مبنی بر اینکه آقای احمدی‌نژاد با متکی درباره سمت جدیدش سخن گفته و همچنین برخی شایعات در خصوص انتصاب متکی به سمتهای مختلف اشاره کرد و از وی پرسید: آیا با شما در این زمینه گفتگو شده است؟

متکی در پاسخ گفت: وزارت خارجه‌ای‌ها بعد از پایان دوران کاری‌شان از مرخصی قابل توجهی استفاده می‌کنند و اگر لازم باشد بعد از پایان مرخصی درباره این مسائل فکر می‌کنند.

یکی از خبرنگاران هم پرسید: آقای متکی به کجا تشریف می‌برید که وی گفت: «قسمت‌آباد».

تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک