به حرف من گوش کن


+ 50 بار 'هم‌صدایی' ‌سایت «CIA» ‌و «اصلاح‌طلبان» در پروژه القای تردید طی 3‌ ماه

سایت رادیو فردا وابسته به سازمان جاسوسی آمریکا «CIA» در سه ماه منتهی به انتخابات ریاست جمهوری دهم در سال 88، بیش از 50 بار با اصلاح‌طلبان علیه سلامت این انتخابات ‌هم‌صدا شد.

خبرگزاری فارس: 50 بار 'هم‌صدایی' ‌سایت «CIA» ‌و «اصلاح‌طلبان» در پروژه القای تردید طی 3‌ ماه

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، زیر سؤال بردن سلامت انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم در سال 88 که ماه‌ها قبل از برگزاری این انتخابات توسط عناصر جریان اصلاح‌طلب در داخل کشور کلید خورد، از گام‌های نخستین این جریان برای تبدیل این انتخابات به چالشی برای امنیت نظام بود که در گام آخر به ‌‌وقوع فتنه 88 منتهی شد.

در آن ایام هجمه سنگینی توسط رسانه‌های این جریان علیه سلامت انتخابات به راه افتاد و رسانه‌های بیگانه هم ‌کمک‌یار ‌آنها شدند و ‌خبرها، گزارش‌ها، مصاحبه‌ها و تحلیل‌های متعددی در راستای تردیدافکنی علیه سلامت انتخابات ‌منتشر کردند.

در گزارش پیشین ‌به بازخوانی اخبار، گزارش‌ و مطالبی که در این زمینه در سایت بی‌بی‌سی فارسی ‌‌وابسته به رژیم سلطنتی انگلیس منتشر شد، پرداخته و اشاره شد که این سایت وابسته به وزارت ‌خارجه انگلیس در 3 ماه ‌منتهی به انتخابات‌‌، 31 مطلب مشروح و مفصل در قالب یادداشت،‌ گزارش و نظرخواهی از مخاطبان علیه سلامت انتخابات و در تأیید کمیته غیرقانونی صیانت از آرا منتشر کرد.

در این گزارش نیز مطالب یکی دیگر از این سایت‌های بیگانه مورد بازخوانی قرار می‌گیرد.

این سایت، سایت رادیو فردا وابسته به سازمان جاسوسی آمریکا «CIA» است که در ایام انتخابات ریاست جمهوری 88 عملکردی مشابه عملکرد بی‌بی‌سی فارسی داشت و به پوشش ‌گسترده شبهه‌پراکنی‌های جریان اصلاحات پرداخت ‌و گزارش‌ها و تحلیل‌های متعددی ‌در این زمینه تولید کرد.

رادیو فردا در سه ماه ابتدایی سال 88 بیش از 50 بار با اصلاح‌طلبان علیه سلامت انتخابات ریاست جمهوری دهم هم‌صدا شد.

مطالب ذیل تنها گزیده‌هایی از انبوه مطالب سایت رادیو فردا ‌علیه سلامت انتخابات و در تأیید کمیته غیرقانونی صیانت از آراست که در ‌3 ماه منتهی به 22 خرداد 88 منتشر شده و این سایت‌ ‌چند برابر این مطالب را در ایام پس از انتخابات منتشر کرده است:

* 4 فروردین 1388؛
"اظهارات دبیر شورای نگهبان در دفاع از دولت محمود احمدى‌نژاد از آن رو حائز اهمیت است که نهاد زیر نظر وی باید بر انتخابات آینده ریاست جمهورى نظارت کند.

گروه‌ها و احزاب سیاسى ایران خواستار بى‌طرفى شوراى نگهبان در انتخابات روز ۲۲ خرداد سال جارى و برگزارى سالم آن شده‌اند".
 
* 18 فروردین 1388؛ 
"مهدی کروبی در نامه‌ای به اعضاء شورای نگهبان ضمن انتقاد از رفتارهای «ناقض جایگاه قانونی این نهاد» تهدید کرد که با «تخلف و بی‌طرفی نهادهای اجرایی و نظارتی برخورد علنی» خواهد کرد.

آقای کروبی در ادامه می‌افزاید: نقش شورای نگهبان و بی‌طرفی آن در انتخابات ریاست جمهوری بر جسته‌تر است چون کیفیت نظارت این شورا بر انتخابات مجلس شورای اسلامی را قانون مجلس تعیین می‌کند.

وی سپس این گونه نتیجه می‌گیرد که «ناظران این شورا باید کاملا بی‌طرف باشند و از جایگاه قانونی آن پاسداری کنند» و در ادامه می‌افزاید که ناظر جانبدار در اصل ناظر نیست بلکه خود «بازیگر» است.

دبیر‌کل حزب اعتماد ملی پس از این مقدمه‌چینی کلی در ابتدای نامه، پیکان انتقاد خود را مشخصاً به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، نشانه می‌رود و رفتار وی را «ناقض جایگاه قانونی» آن شورا می‌داند.
‌‌‌‌
مهدی کروبی در نامه خود از این «ستایش یکی از نامزدهای انتخابات» انتقاد می‌کند و می‌نویسد: «گرچه حتی در مضمون سخنان جناب آیت‌الله جنتی درباره آقای محمود احمدی‌نژاد اختلاف‌نظر وجود دارد اما مهمتر از آن، اصل و نفس جانبداری دبیر شورای نگهبان از یکی از نامزدها آن هم در جلسه‌ناظران شورای نگهبان است.»

دبیر‌کل حزب اعتماد ملی در ادامه با اشاره به اینکه شورای نگهبان برای این تاسیس شده که اگر نهادی یا گروهی در انتخابات تخلفی انجام داده به آن شکایت برده شود، این پرسش را مطرح می‌کند که «اکنون ما از جناب آقای جنتی دبیر محترم شورای نگهبان به کجا شکایت بریم؟»

نامه انتقادآمیز مهدی کروبی خطاب به اعضای شورای نگهبان با خطاب تهدیدآمیز وی به پایان می رسد. وی با یادآوری این نکته که در انتخابات چهار سال پیش شاهد «نقض حقوق قانونی و نادیده گرفتن آرای مردمی» بوده، هشدار می‌دهد که در انتخبات خرداد ماه سال جاری «با مشاهده هرگونه نشانه‌ای از تخلف و بی‌طرفی نهادهای اجرایی و نظارتی برخورد علنی می‌کنم و آن را با مردم و رهبری در میان می‌گذارم و اجازه نمی‌دهم در حق کسانی که از رای خود استفاده می‌کنند اجحاف و ظلم شود.»"

* 20 فروردین 1388؛
‌"مهدى کروبى‌ دبیر‌کل حزیب اعتماد ملى و از نامزدهاى انتخابات ریاست جمهورى روز دوشنبه در نامه اى، احمد جنتى، دبیر شوراى نگهبان را متهم کرده بود که از محمود احمدى‌نژاد‌ رئیس جمهورى ایران، حمایت کرده و به این ترتیب بى‌طرفى خود در انتخابات خردادماه آینده را زیر سوال برده است.

گروه‌ها و احزاب سیاسى ایران خواستار بى‌طرفى شوراى نگهبان در انتخابات روز ۲۲ خرداد سال جارى و برگزارى سالم آن شده‌اند".
‌‌‌‌‌
* 22 فروردین 1388؛ ‌به قلم بهروز کارونی:
"«غیرقانونی» واژه‌ای بود که عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، روز شنبه در مورد کمیته صیانت از آرا و اخلاق انتخاباتی به کار برد؛ نهادی که خبر تشکیل آن روز جمعه از سوی علیرضا بهشتی، یکی از اعضای شورای راهبردی ستاد میر‌حسین موسوی، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، اعلام شده بود.

عادل دهدشتی‌ فعال سیاسی و روزنامه‌نگار در اصفهان، درباره دلیل تشکیل چنین کمیته‌ای، با اشاره به حساسیت‌های چند سال گذشته در مورد انتخابات سالیان گذشته و اعتراض‌هایی که به نحوه برگزاری آنها صورت گرفته است، به «رادیو فردا» گفت:« امسال با توجه به حساسیت ویژه‌ای که انتخابات جاری ریاست جمهوری دارد، کمیته‌ای تحت عنوان صیانت از آرا به صورت یک ستاد ملی و یا در قالب ستادهای نامزدهای مختلف تشکیل شده است که در این زمینه فعال باشند و تا جایی که امکان‌پذیر است و قانون اجازه می‌دهد، از حقوق این نامزدها دفاع کنند.»

‌‌آقای کروبی که دبیرکلی حزب اعتماد ملی را بر عهده دارد، همچنین روز ۱۷ فروردین سال جاری در واکنش به حمایت آیت‌الله احمد جنتی‌ دبیر شورای نگهبان‌ از محمود احمدی‌نژاد، با نگارش نامه‌ای به وی نوشت: اکنون که آیت‌الله جنتی «قصد دارند شورای نگهبان را از نهادی قانونی به حزبی سیاسی تغییر دهند، این حق را برای خود قائل هستیم که از سلامت انتخابات نگران باشیم. در واقع هنگامی که پیر شورای نگهبان از نامزدی خاص در جمع ناظران دفاع می‌کند، از ناظران جوان آن چه انتظاری می‌توان داشت که جز این دریابند که باید همان فرد خاص برنده انتخابات ۲۲ خرداد باشد؟»

همچنین محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران، نیز روز ۱۹ اسفند سال گذشته خواستار صیانت از آرا مردم شده بود.

علیرضا بهشتی تشکیل کمیته صیانت از آرا و اخلاق انتخاباتی را نمود امروزی امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت:« تشکیل کمیته صیانت از آرا و اخلاق انتخاباتی نه تنها برخلاف قانون نیست بلکه در حمایت از قانون است.»

‌‌‌‌نکته‌ای که می‌توان بدان پرداخت، آن است که بحث نظارت بر انتخابات و ابراز تردیدها در مورد سالم برگزار شدن آن در شرایطی مطرح می‌شود که آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی نوروزی خود در شهر مشهد، برگزاری انتخابات در ایران را سالم دانست.

در این میان، برخی از تحلیلگران اشاره می‌کنند که سخنان سخنگوی شورای نگهبان در مورد غیرقانونی دانستن نهادهای ناظر بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شامل حال کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه نیز می‌شود که در مرداد سال ۱۳۸۶ توسط برخی از فعالان سرشناس اجتماعی و سیاسی تشکیل شد.

محمد سیف‌زاده‌ دبیر کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه، در گفت‌و‌گو با « رادیو فردا» بحث غیرقانونی دانستن نهادهای غیردولتی ناظر بر انتخابات را رد کرد و گفت:« به استناد اصل ۲۶ قانون اساسی، مردم، احزاب، جمعیت‌ها، انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی را تشکیل بدهند، منوط به اینکه اصول استقلال، آزادی و وحدت ملی را نقض نکنند.»

وی گفت:« در این اصل همچنین آمده است که هیچکس را نمی‌توان مجبور به شرکت و یا عدم شرکت در چنین تشکل‌هایی کرد. بنابراین تشکیل ستادهایی برای نظارت بر انتخابات قانونی است.»"
 
* 22 فروردین 1388؛
‌"مهدی کروبی هفته گذشته در نامه‌ای به اعضای شورای نگهبان ضمن انتقاد از رفتارهای «ناقض جایگاه قانونی این نهاد» تهدید کرد که با «تخلف و بی‌طرفی نهادهای اجرایی و نظارتی برخورد علنی» خواهد کرد.

آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان در طول سال‌های گذشته با تمجید از محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، بارها از وی به طور علنی پشتیبانی و حمایت کرده و از او در نمازجمعه اردیبهشت ۸۶ این چنین تجلیل کرده است که «این نعمت را قدردانی می‌کنیم.»

اما به نظر می‌رسد اشاره آقای کروبی در این نامه، به اظهارات آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان در روز چهارشنبه ۵ فروردین در جمع ناظران شورای نگهبان در بوشهر است که گفته بود «دشمنان ایران اسلامی در فکر براندازی نرم هستند. به دنبال این هستند که رئیس جمهوری بر سر کار آید که به خودشان و مقاصدشان نزدیک تر باشد.»

‌‌‌‌پیشتر، علیرضا بهشتی رئیس ستاد میرحسین موسوی، نخست وزیر سابق و از کاندیداهای ریاست جمهوری ، از جمله کسانی بودند که به ضرورت تشکیل کمیته صیانت از آرا تاکید کرده بودند".
 
* 22 فروردین 1388؛
"‌‌‌‌‌پیشتر، علیرضا بهشتی، عضو شورای راهبردی ستاد میرحسین موسوی، نخست وزیر سابق و از کاندیداهای ریاست جمهوری، از جمله کسانی است که بر ضرورت تشکیل کمیته صیانت از آرا تاکید کرده بود.

علیرضا بهشتی روز شنبه در واکنش به اظهارات آقای کدخدایی گفت:« تشکیل کمیته صیانت از آرا و اخلاق انتخاباتی نه تنها برخلاف قانون نیست بلکه در حمایت از قانون است».

پیشتر برخی از شخصیت‌های‌ اصلاح‌طلب نسبت به سلامت انتخابات ابراز نگرانی کرده بودند و به همین دلیل از تشکیل چنین کمیته‌ای حمایت کرده بودند."
 
* 24 فروردین 1388؛
"در حالی که حدود دو ماه تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران زمان باقی مانده است، یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نسبت به نحوه گزینش مسئولان اجرایی انتخابات در وزارت کشور ابراز نگرانی کرد. محمد مهدی شهریاری در گفت و گو با ایلنا با اشاره به این که در گذشته مسئولان اجرایی انتخابات از میان کارکنان وزارت کشور انتخاب می‌شدند، اعلام کرده است، بر اساس برخی گزارش‌ها افرادی خارج از وزارت کشور برای فعالیت در زمینه برگزاری انتخابات دعوت شده‌اند".
 
* 3 اردیبهشت 1388؛ ‌به قلم امیر زمانی‌فر:
"کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و آزادانه در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، بیانیه‌ای منتشر کرده و در آن خواستار نظارت نهادهای مستقل داخلی و خارجی بر انتخابات شده است.

این کمیته در ۱۴ مردادماه سال ۱۳۸۶ توسط کانون مدافعان حقوق بشر تشکیل شد. کانونی که ریاست آن بر عهده شیرین عبادی، حقوقدان ایران و برنده جایزه صلح نوبل است.

محمد سیف‌زاده، حقوقدان و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر و کمیه دفاع از انتخابات آزاد، در گفت‌وگویی با رادیو فردا نخست درباره موارد مطرح شده در این بیانیه می‌گوید:‌ ابتدا ما قوانین را مورد بررسی قرار دادیم و از جمله آن قوانین، تعهداتی بود که دولت جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه بین‌المجالس در سال ۱۹۹۴ به آن پیوسته بود. ما این قوانین را جمع آوری، ترجمه و منتشر کردیم و این که دولت موظف به اجرای تعهدات خود بر طبق ماده نه قانون مدنی است. یکی از آن تعهدات مطلبی است که امروز در این بیانیه آمده و آن نظارت نهادهای مستقل مدنی داخلی و خارجی است که وابسته به هیچ حکومتی نباشند.

آقای سیف‌زاده! ممکن است از این نهادهای مدنی مستقل مثالی بیاورید.
محمد سیف‌زاده: در مورد نظارت بر انتخابات، توسط اصلاح‌طلبان مسئله کمیته صیانت از آرا مطرح شده است و در قانون هم آمده که هر یک از کاندیداها می‌توانند معتمدین خود را برای نظارت بر انتخابات بفرستند. البته این قسمت در قانون‌های موضوعه داخلی هم تصویب شده است.
آقای سیف‌زاده! مقام‌های جمهوری اسلامی چندی پیش اعلام کردند که تشکیل کمیته صیانت از آرای ملت غیر قانونی است و آن را توهین به ملت ایران دانستند.

محمد سیف‌زاده: وقتی در اصل ۲۶ قانون اساسی، تشکیل هر نوع انجمن و با هر عنوان به صراحت عنوان شده، این حرفی که آقایان می‌زنند اجتهاد در برابر نص است و عملی است لغو و بیهوده. این که اجرای قانون اساسی توهین به ملت ایران است از آن حرف‌هایی است که من نباید پاسخ دهم بلکه خود آقایان باید توضیح دهند چرا توهین به ملت ایران است.
نظارت بر انتخابات از حقوق مسلم ملت ایران است و می‌توانند توسط شخص حقیقی یا حقوقی نظارت خودشان را اعمال کنند.

در بیانیه منتشر شده، از جمله آمده است «‌‌وقایعی رخ داده که از عدم امکان برگزاری انتخابات در ایران با معیارهای انتخابات آزاد، سالم و عادلانه حکایت دارد». وقایعی که در این بیانیه به آن اشاره شده، کدام موارد است‌؟
محمد سیف‌زاده: به عنوان مثال نظارت استصوابی که خارج از اصل ۹۹ قانون اساسی است و در قانون به شورای نگهبان وظیفه نظارت بر انتخابات داده شده و نه نظارت بر انتخاب‌شوندگان. بنابراین شورای نگهبان با یک تفسیر غیر‌قانونی نظر خود را به صورت نظارت استصوابی بر جامعه اعمال کرده و بعد هم آن را به صورت قانون درآورده است، یعنی حقوق ملت ایران در اینجا مورد تهدید قرار گرفته است.‌‌‌
به استناد اصل نه قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی هم نمی تواند با تصویب قانون آزادی های مشروع مردم را حتی به بهانه استقلال محدود کند و چنین پدیده‌ای نمی‌تواند قانونی و حقوقی باشد."

* 6 اردیبهشت 1388؛
"کمیته مشترک مهدى کروبى و میر‌حسین موسوى، نامزدهاى اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهورى، براى صیانت از آراء انتخابات ریاست جمهورى کار خود را آغاز کرد.

بر اساس گزارش روز دوشنبه روزنامه «اعتماد ملى»، این کمیته با عنوان «کمیته هماهنگى شوراهاى راهبرى انتخاباتى مهدى کروبى و میر‌حسین موسوى براى صیانت از آراء» روز یکشنبه تشکیل و رسما فعالیت خود را آغاز کرد.

این کمیته قرار است در حوزه‌هاى تبلیغات، اطلاع‌رسانى و صیانت از آراء فعالیت کند و به گفته روزنامه اعتماد ملى، «مهدى کروبى و میر‌حسین موسوى شخصا فعالیت‌هاى این کمیته را خصوصا در زمان برگزارى انتخابات دنبال و از تمام اهرم‌هاى لازم براى امانت‌دارى راى مردم و پاسداشت آن راى استفاده خواهند کرد.»

خبر تصمیم مهدى کروبى و میر حسین موسوى براى تشکیل این کمیته نخستین بار در فروردین‌ماه سال جارى از سوى افراد نزدیک به ستادهاى انتخاباتى آنها اعلام شد ولى گروه‌هاى موسوم به اصولگرا، دولت محمود احمدى‌نژاد و شوراى نگهبان به شدت با آن مخالفت کردند.

اصلاح‌طلبان که در سال‌هاى اخیر بسیارى از مراکز قدرت را در ایران طى سال هاى اخیر از دست داده‌اند، مى‌گویند که اظهارات مقام‌هاى دولتى و شوراى نگهبان در حمایت از محمود احمدى‌نژاد نگرانى‌هاى زیادى در‌باره سلامت انتخابات ریاست جمهورى بوجود آورده است.
‌‌‌‌
تشکیل کمیته صیانت از آراء تازه‌ترین اقدام اصلاح‌طلبان براى اطمینان از سلامت انتخابات ۲۲ خرداد سال جارى است و به گفته آنها در این انتخابات، «ناظرین و مجریان برگزارى قانون همه از یک طیف و بلکه هم راى و هم نظر هستند.»‌

روزنامه اعتماد ملى در شماره روز دوشنبه خود به نقل از پسر مهدى کروبى نوشته است: تشکیل کمیته شوراهاى راهبرى حاصل سه نشست میان محمد تقى کروبى به عنوان شوراى راهبرى انتخابات مهدى کروبى و سید‌علیرضا بهشتى، رئیس شوراى راهبرى ستاد مهندس موسوى است.

محمد‌تقى کروبى مى‌گوید: شهروندان ایرانى ... نسبت به «سلامت» انتخابات دغدغه‌‌اى خاص دارند و چه بسا که همین نگرانى و عدم اعتمادشان به عملکرد دستگاه نظارت و اجرا در صیانت از سلامت انتخابات موجب دلسردى قشرى از مردم و خاموشى آنها شده است."
 
* 9 اردیبهشت 1388؛
"اصلاح‌طلبان مى‌گویند «ناظرین و مجریان برگزارى قانون همه از یک طیف و هم راى و هم‌نظر هستند» و به همین دلیل براى اطمینان از سلامت انتخابات دست به تشکیل کمیته صیانت از آراء زده‌اند.

خبر تشکیل این کمیته که از فروردین ماه گذشته زمزمه‌هاى آن به گوش مى‌رسید، با انتقاد گسترده اصولگرایان نزدیک به محمود احمدى‌نژاد روبرو شد و حتى شوراى نگهبان آن را «غیر قانونى» خواند.

اصلاح‌طلبان نگران هستند که در غیاب ناظران بى‌طرف، اصولگرایان با بسیج تمام امکانات از جمله منابع مالى دولت و استفاده از نیروهاى بسیجى زمینه ریاست جمهورى محمود احمدى‌نژاد را براى چهار سال دیگر فراهم کنند.

برخى گروه‌ها از جمله نهضت آزادى ایران خواستار حضور ناظران بین‌المللى براى اطمینان از سلامت انتخابات ریاست جمهورى در ایران شده‌اند".
 
* 10 اردیبهشت ۱۳۸۸؛
"آقاى موسوى در سخنانى در این همایش گفت: «در عرصه‌‌هاى سیاست خارجى، سیاست داخلى، آزادى، اشتغال و امنیت و همه آنچه نیاز ملت ماست مشکل داریم.»

وى افزود: «جوانان ما انتخاباتى را مى‌‌خواهند که در آن بیم تقلب وجود نداشته باشد و دستکارى نشود؛ انتخاباتى که رسانه‌هاى محدود کشور در اختیار یک فرد یا جناح نباشد، انتخاباتى که در آن سرمایه‌هاى مردم، منافع محدود کشور در خدمت خریدن آراى مردم قرار نگیرد.»

این نامزد اصلاح‌طلبان همراه با مهدى کروبى، دبیر‌کل حزب اعتماد ملى، اوایل هفته جارى اعلام کردند که کمیته صیانت از آراء مردم در انتخابات ریاست جمهورى تشکیل داده‌اند.
‌‌‌
* 13 اردیبهشت 1388؛ 
"‌مهدى کروبى و میر‌حسین موسوى در سخنرانى‌هاى خود و سفر به شهرهاى ایران، از دولت نهم خواسته‌اند تا اعلام کند که ۳۰۰میلیارد دلار درآمد نفتى را صرف چه امورى کرده است.

این دو نامزد همچنین با تشکیل کمیته صیانت از آراء گفته‌اند که قصد دارند تا در انتخابات آینده از راى مردم پاسدارى کنند. اصلاح‌طلبان مى‌گویند: در این دوره از انتخابات، مجریان وزارت کشور و ناظران شوراى نگهبان از یک طیف سیاسى هستند و آنها نسبت به سلامت انتخابات اطمینان ندارند.

موسوى و کروبى روز یکشنبه نیز در نامه‌اى مشترک به احمد جنتى، دبیر شوراى نگهبان، خواستار آن شدند که در گزینش و دعوت از ناظران شوراى نگهبان و معتمدان هیئت‌هاى اجرایى و اعضاى شعب اخذ راى، از چهره‌هاى مستقل و اشخاص موجه و شناخته شده استفاده شود".

* ‌۱۴ اردیبهشت 1388؛ به قلم بیژن یگانه:
‌"‌میرحسین موسوی و مهدی کروبی در نامه مشترک خود خواستار گزینش و دعوت از اعضای «هیئت‌های اجرایی»، «اعضای شعب اخذ رأی»، «معتمدین هیئت‌های اجرایی» و «ناظرین شورای نگهبان» از میان چهره‌های مستقل، اشخاص موجه و شناخته‌شده استفاده شود.

دو کاندیدای اصلاح‌طلب در این خصوص از همه «چهره‌های مستقل و شناخته‌شده در سرتاسر کشور» نیز درخواست کرده‌اند تا با پیگیری و حساسیت نسبت به نحوه گزینش و انتخاب ناظرین و مجریان انتخابات و حضور و عضویت در این هیئت‌ها برای برگزاری انتخابات سالم تلاش کنند.
‌‌‌
روزنامه جمهوری اسلامی در شماره ۱۲ اردیبهشت از تغییراتی در نحوه تشکیل «هیئت‌های اجرایی» انتخابات دهم خبر داد.

این روزنامه برکناری برخی از اعضای پرسابقه هیئت‌های اجرایی انتخابات را به معنای «به هم زدن روال معمول برگزاری انتخابات و گماردن افراد خاص از جانب برگزارکنندگان بر سر صندوق‌ها» اعلام کرد و افزود که این اقدامی است بسیار خطرناک که می‌تواند صیانت از آرای مردم را مخدوش کند.

‌اگرچه در نامه مشترک مهدی کروبی و میرحسین موسوی به دبیر شورای نگهبان بیشتر بر لحن  «درخواستی» در مورد ترکیب و گرایش سیاسی هیئت‌های اجرایی و نظارتی  تأکید شده، اما آنها نگرانی خود را از «همسویی زیاد گروه‌های نظارتی و اجرایی» پنهان نکردند."

‌* 18 اردیبهشت 1388؛
‌‌"دخالت نیروهاى نظامى و شبه نظامى در انتخابات دو دهه گذشته همواره به عنوان یکى از چالش‌هاى جناح چپ و اصلاح‌طلب به شمار مى‌رفته است و فعالان این طیف بارها نسبت به این موضوع اعتراض کرده‌اند.

اصلاح‌طلبان می‌گویند، گروه های راستگرا که در قالب اصولگرایان فعالیت می‌کنند، با استفاده از اهرم های رد صلاحیت نامزدهای مستقل و بهره‌گیری از امکانات و نیروهای شبه نظامی، نتایج انتخابات گذشته را به سود خود رقم زده‌اند‌.

در هفته‌هاى اخیر نیز فرماندهان نظامى در سخنرانى‌هاى مختلف به حمایت صریح از سیاست‌هاى محمود احمدى‌نژاد پرداخته و خواستار ادامه ریاست جمهورى وى براى چهار سال دیگر شده‌اند".
‌‌
* 19 اردیبهشت 1388؛
"‌‌آقای کروبی پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری، ‌دخالت بسیج در انتخابات را بی‌معنا دانست و گفت:‌ «فرمانده محترم نیروی سپاه، برادر بسیار معزز و محترم جناب آقای جعفری نکته‌ای گفته که برای من بسیار تعجب‌آور بود؛ او بسیج را در دو بخش تعریف کرده و فرموده‌اند یک بخش بسیج نیروی نظامی و یا وابسته به نظامی است که نباید در انتخابات دخالت کند‌ اما یک بخش دیگر بسیج بیشتر به امور امداد و یا فرهنگ توجه می‌کند که دخالت آن در انتخابات اشکال ندارد، این عبارت تازه‌ای است، گویا قرار است ما هر روز حرف‌های بدیع و تازه بشنویم.»

رئیس سابق مجلس شورای اسلامی افزود:«اگر کوچکترین تخلفی شود، محکم می‌ایستم و از صحنه بیرون نمی‌روم. عکس‌العمل نشان می‌دهیم، پیامد آن به عهده‌ برادران بزرگوار است که اوضاع واحوال را مناسب نمی‌بینند و احساس خطر کرده‌اند و برای خود آوازهایی می‌خوانند.»"
 
* 20 اردیبهشت 1388؛
"تقی رحمانی تحلیلگر سیاسی در تهران در گفت‌وگو با رادیو فردا به بررسی موضوع ثبت نام نامزدها برای انتخابات ریاست جمهوری پرداخته است.

تقی رحمانی: ولی به نظر من یک سری حاشیه‌هایی مهم‌تر از خود مسئله فعلی کاندیداهاست و تنور انتخاباتی در جامعه ما هنوز چندان گرم نشده است. یعنی از حد نخبگان درون حاکمیت فراتر نرفته است. حواشی هم وجود دارد، یعنی تردیدهایی مطرح است مثل مخالفت با کمیته صیانت از انتخابات که جناح دولت نهم خیلی با آن مخالف می‌کنند و مسئله مهم‌تر از آن، مخالفت با بحث کمیته انتخابات آزاد است که بیشتر نیروهای بیرون از حاکمیتی‌اند که آنها هم نظارت نهادهای مدنی را خواسته‌اند. یعنی به عبارتی شکل برگزاری انتخابات هنوز مشخص نیست. "

* 20 اردیبهشت 1388؛
"مهلت پنج روزه برای ثبت‌نام در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید و سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید: زمان رسیدگی به صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان از روز یکشنبه آغاز می‌شود.
‌‌‌
شورای نگهبان در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صلاحیت بیش از یک هزار داوطلبان را رد کرده بود و تنها هشت نامزد توانستند که از صافی این شورا عبور کنند.

شورای نگهبان بر اساس «نظارت استصوابی» تعیین صلاحیت ‌داوطلبان را حق خود می‌داند این در حالی است که منتقدان می‌گویند: وظیفه شورای نگهبان ، براساس اصل ۹۹ قانون اساسی، نظارت بر انتخابات است نه دخالت در آن.

این افراد معتقدند در انتخابات مجلس چهارم شورای نگهبان با تفسیر خود و بهره‌گیری از «نظارت استصوابی» در امر انتخابات دخالت کرد و بسیاری از نامزدها را رد صلاحیت کرد. سپس مجلس پنجم در آذرماه ۷۸ نظارت استصوابی را به صورت قانون در آورد و ‌از آن زمان به بعد رد صلاحیت‌ها ادامه داشته است.
با این حال منتقدان تاکید می‌کنند رد صلاحیت دواطلبان ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان با دمکراسی در تضاد است."

* ‌‌26 اردیبهشت 1388؛ ‌به قلم بهروز کارونی:
"دخالت نیروهای نظامی و شبه نظامی در انتخابات دو دهه گذشته، همواره به عنوان یکی از چالش‌های اصلاح‌طلبان به شمار رفته است و آنان بارها نسبت به این موضوع اعتراض کرده‌اند.
اصلاح‌طلبان می‌گویند گروه‌های راست‌گرا با استفاده از نیروهای شبه نظامی، نتایج انتخابات گذشته را به سود خود رقم زده‌اند".
‌‌‌‌
* ‌‌‌31 اردیبهشت 1388؛
"‌هاشم صباغیان با انتقاد از روند انتخابات در ایران گفت: نهضت آزادی ایران ضمن اینکه به روند برگزاری عادلانه و آزاد انتخابات، انتقادهای جدی را وارد می‌داند، بر این باور است که در شرایط کنونی تضمین سلامت انتخابات مهم‌تر از هر مسئله دیگری است".
 
* 3 خرداد 1388؛
"‌برگزارى سالم انتخابات ریاست جمهورى یکى از نگرانى‌هاى نامزدها و گروه‌هاى اصلاح‌طلب است و میر‌حسین موسوى و مهدى کروبى در این زمینه کمیته صیانت از آراء تشکیل داده‌اند تا از بروز تقلب و تخلف در نحوه راى‌گیرى و شمارش آراء جلوگیرى کنند.

این در‌‌حالى است که اصلاح‌طلبان مى‌گویند مجریان و ناظران برگزارى انتخابات از یک جناح سیاسى هستند و به عملکرد آنها اعتمادى ندارند".

* 3 خرداد 1388؛ ‌به قلم بهروز کارونی:
"در هفته‌های اخیر انتقادها از عملکرد انتخاباتی رادیو و تلویزیون دولتی ایران، تا به آنجا پیش رفت که اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، در خطبه‌های نماز جمعه در تهران، خواستار بی‌طرفی این رسانه شد تا به گفته او مردم اطمینان خاطر پیدا کنند.
‌‌‌
لازم به ذکر است که آقای هاشمی رفسنجانی در شرایطی بر لزوم بی‌طرفی این رسانه تأکید کرد که هفته گذشته نسبت به دست بردن برخی از افراد در رأی مردم در انتخابات هشدار داده بود".

* 3 خرداد 1388؛
"در سالروز انتخابات دوم خردادماه سال ۱۳۷۶ مراسمی در وزرشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی برگزارشد و محمد خاتمی، رییس جمهور سابق ایران، در این مراسم سخنرانی کرد.

محمد خاتمی در این مراسم با اشاره به این که « بیایید ٢٢ خرداد را به خردادی امروزی‌تر و پربارتر مبدل کنیم» گفت:« ‌موانع ممیزی اندیشه و محدود کردن آزادی بیشتر شده و دخالت‌های پیش از انتخابات و هنگام آن برای جلوگیری از پیروزی اراده اکثریت زیاد شده اما معتقدم ملت ما بیدارتر و آبدیده‌تر شده‌اند.»"
 
* 6 خرداد 1388؛
"سازمان مجاهدین انقلاب اسلامى نسبت به دخالت نظامیان در انتخابات ریاست جمهورى هشدار داد و ستاد میر‌حسین موسوى از احتمال تکرار کارناوال عصر عاشورا علیه این نامزد خبر داد.

این تشکل سیاسى پرسیده است که با دخالت بسیج و نیروهاى نظامى در انتخابات، «اساسا مى توان نام آنچه که برگزار مى شود را انتخابات سالم و آزاد و قانونى و عادلانه دانست؟»"
‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
‌* ‌7 خرداد 1388؛ ‌به قلم علیرضا کرمانی:
"سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در بیانیه تازه خود این سؤال را مطرح می‌کند که آیا با دخالت بسیج و نیروهای نظامی در انتخابات، می‌توان آنچه برگزار می‌شود را انتخابات سالم، آزاد، قانونی و عادلانه دانست؟"

* 7 خرداد 1388؛
"از سوی دیگر کانون مدافعان حقوق بشر پیشتر در سایت رسمی خود از احضار سیدمحمد سیف‌زاده عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و دبیر «کمیته انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» خبر داد.
‌‌
«کمیته دفاع از انتخابات آزاد ، سالم و آزادانه » مرداد ماه سال ۸۶ و  به ابتکار «کانون مدافعان حقوق بشر» و از سوی جمعی از فعالان سیاسی و اجتماعی تأسیس شده است.

این کمیته روز ۳۱ فروردین ۸۸ در بیانیه‌ای به تحلیل شرایط  برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و اعلام کرد که «نظارت نهادهای مدنی تضمین‌کننده تحقق انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» است.

در این بیانیه همچنین با اشاره به «فقدان فضای باز سیاسی، نبود مطبوعات آزاد و محدودیت امکان فعالیت احزاب سیاسی و سازمان‌های اجتماعی مردم نهاد»، تأکید شده بود که «‌نظارت نهادهای مدنی ملی و بین‌المللی بر انتخابات ریاست جمهوری پیش رو یکی از راهکارهای قانونی مؤثر است که می‌تواند به برگزاری یک انتخابات آزاد‌، سالم و عادلانه یاری رساند.»

همزمان با انتشار این بیانیه مأموران امنیتی دادگاه انقلاب روز ۳۱ فروردین در کرج با مراجعه به منزل مهدی معتمدی‌مهر، عضو دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران و یکی از اعضای « کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه»، او را بازداشت کردند".

* 9 خرداد 1388؛ ‌به قلم بهروز کارونی:
"بیش از ۵۰ تن از فعالان سیاسی - مدنی و همچنین روزنامه‌نگار با انتشار بیانیه‌ای از مردم ایران درخواست کردند تا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد شرکت کنند.
‌‌‌
کیوان صمیمی بهبهانی، مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده «نامه» و تحلیلگر سیاسی در تهران، در مورد بیانیه به «رادیو فردا» گفت: «وقتی که آرای گسترده مردم بیاید و کنشگران سیاسی، بخصوص امثال ما که قبلاً تحریمی بودیم، مردم و افراد را تشویق کنیم که بیایند و به هرکدام از این دو نفر که می‌خواهند، رأی بدهند، این پادزهری برای رفع تقلب و کم اثرکردن آن رأی‌های سازماندهی شده خواهد بود.»

ماشاءالله شمس‌الواعظین، روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی در تهران، نیز با اشاره به نظام مهندسی انتخابات که به گفته او، اخیراً از سوی برخی اصولگرایان هوادار احمدی‌نژاد مطرح شده است، به رادیو فردا گفت: «چنین تعبیری، نخست، در محافل وزارت کشور به شکل دیگری با عنوان مهندسی انتخابات، که واژه جدیدی است، در ادبیات سیاسی و ادبیات انتخابات دموکراتیک مطرح شد و این خیلی نگران‌کننده بود.»

وی افزود: «نظام مهندسی انتخابات، یعنی مشارکت حداقلی تضمین شده برای گروهی از نیروهای سیاسی است. این نیروهای سیاسی در شرایط فعلی، طرفداران احمدی‌نژاد در نهاد نظامی، یعنی سپاه پاسداران و بسیج است.»

در روزهای اخیر، بسیاری از طرفداران مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو نامزد اصلاح‌طلب ریاست جمهوری، با نگرانی از احتمال دخالت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی مقاومت بسیج، به آنچه دستکاری در آرای انتخابات به منظور پیروزی محمود احمدی‌نژاد در دور نخست انتخابات نامیده‌اند اعتراض کرده و خواستار تشکیل کمیته صیانت از آرا شده‌اند؛ خواسته‌ای که با مخالفت شدید دولت محمود احمدی‌نژاد و برخی اصولگرایان مواجه شده است.
‌‌‌‌
کیوان صمیمی بهبهانی به این پرسش که آیا امضاکنندگان بیانیه احساس کرده اند که ممکن است بخش خاموش مردم که به گفته ماشاءالله شمس الواعظین، شمار آنها حدود ۲۵ میلیون نفر است، در انتخابات شرکت نکنند، پاسخ می‌دهد:« شاید اینگونه باشد، به خصوص با سابقه برگزار نشدن انتخابات آزاد، سالم و عادلانه در ایران، عده زیادی از مردم، حدود ۲۵ میلیون نفر، آنگونه که حاکمیت آمار داده است، در انتخابات قبلی شرکت نکردند.»"
 
* 9 خرداد 1388؛ ‌به قلم بهروز کارونی:
"محمد سیف‌زاده، دبیر کمیته انتخابات آزاد، سالم و عادلانه و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر، پس از احضار به شعبه امنیت دادگاه انقلاب تهران، روز چهارشنبه به این دادگاه مراجعه کرد.
‌‌محمد سیف زاده در گفت‌وگو با «رادیو فردا» در مورد آنچه که در دادگاه انقلاب تهران گذشت، توضیحاتی داده است.

رادیو فردا: آقای سیف زاده! شما به شعبه امنیت دادگاه انقلاب تهران احضار شده بودید. در مراجعه روز چهارشنبه شما، چه دلیلی را برای احضارتان عنوان کردند؟
محمد سیف زاده: بنابر احضاریه‌ای که برای من فرستاده بودند در معیت وکیلم، خانم نیک‌آرا، به بخش معاونت امنیت دادسرای انقلاب مراجعه کردم. مرا به داخل یک اتاق بردند، ولی اجازه ورود به وکلیم ندادند. دو مرد آمدند و اتهامات شدیدی را متوجه اعضای کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه و همچنین کانون مدافعان حقوق بشر کردند.
من در پاسخ گفتم تا زمانی که به من تفهیم اتهام نکنید، به هیچ کدام از سئوالات شما پاسخ نمی‌دهم. ضمن اینکه اصولاً دادگاه‌های انقلاب را به استناد اصول ۱۵۹ و ۱۷۲ قانون اساسی، غیر قانونی می‌دانم. من چون متهم سیاسی هستم، باید با حضور هیئت منصفه و در معیت وکلیم به من تفهیم اتهام شود، هیچ صحبتی نخواهم کرد.
بر همین منوال، ساعت‌ها درگیری و تشنج ادامه داشت. تا زمانی که بعد از ساعت‌ها، در اواخر وقت اداری، جو آرام شد و بنا شد که من پیام آنها را به اعضای کمیته دفاع از انتخابات آزاد و همچنین کانون مدافعان حقوق بشر مبنی بر این که تمام اقدامات‌شان باید متوقف شود، برسانم. این آقایان گفتند که در غیر این صورت، با اعضای این کمیته و کانون برخورد شدیدی صورت خواهد گرفت.
قرار است هفته آینده، جلسه‌ای دراین خصوص تشکیل شود و من به اعضا گزارش خواهم داد که در آنجا چه گذشت.

رادیو فردا: اتهاماتی که به شما گفته شد، شامل چه مواردی بودند؟
محمد سیف‌زاده: می‌دانید که اتهام جاسوسی، اقدام علیه نظام و خیانت یک اتهام عمومی و عادی است. من هم چون با اعضا کانون مدافعان حقوق بشر و کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه، صرفاً از مواضع قانونی و در دفاع از اعلامیه جهانی حقوق بشر همکاری کرده‌ام، هیچ اتهامی را بر خودم وارد نمی‌دانم، جز پایمردی و پایداری در راه تحقق اعلامیه جهانی حقوق بشر.
اصولا از دید من، اتهاماتی که آنان وارد می‌کنند، اساساً هم مرجع غیر قانونی دارد و هم فاقد دلیل است. بنابراین فاقد توجیه قانونی هم هست.

رادیو فردا: آیا این اتهامات فقط متوجه کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه بود یا اینکه کانون مدافعان حقوق بشر را هم در برمی‌گرفت؟
محمد سیف‌زاده: خیر. کانون مدافعان حقوق بشر را هم در بر می‌گرفت که چرا علیرغم اینکه در کانون را بسته شده است، هنوز هم به فعالیت شان ادامه می‌دهند؟ من هم بر روی مواضع قانونی خودم ایستادگی کردم و گفتم اعمال شما غیر‌قانونی بوده است و شما حق نداشته‌اید که کانون مدافعان حقوق بشر را ببندید.
من همچنین گفتم که ما بر اساس قانون اساسی، یک نهاد مستقل مردمی و قانونی هستیم.‌‌ البته این واضح بود که استدلالات ما و بحث‌های ما از دو منطق جداگانه برمی‌خواست. آنها طبعاً از باب مصلحت نظام و از دید امنیتی به قضایا نگاه می‌کنند، اما بنده به صراحت گفتم که من مدافع نظام نیستم، در مواضع قانونی خودم ایستاده‌ام و به قانون هم احترام می‌گذارم و امیدوارم که جمهوری اسلامی به قوانینی که خودش آن را به تصویب رسانده است، احترام بگذارد.

رادیو فردا: گفتید که پیغام دادند که اگر کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه و کانون مدافعان حقوق بشر به فعالیت شان ادامه بدهند، با آنها برخورد شدیدی خواهد شد. آیا گفتند این برخوردها شامل چه مواردی خواهد شد؟
محمد سیف زاده: گفتند یا شما اینها را تعطیل می‌کنید یا ما به زور به تعطیلی خواهیم کشاند. ضمن اینکه در کانون مدافعان حقوق بشر را هم بسته‌ایم.
من هم به آنها گفتم شما از مردمی که متوسط عمر مبارزه‌شان برای آزادی و دموکراسی و مردم‌خواهی بیش از ۵۰ سال است، چه می‌خواهید؟ گفتم که روزی آنها مجبور خواهند شد که در مقابل اعلامیه جهانی حقوق بشر و کرامات انسانی تسلیم شوند."
 
* 10 خرداد 1388؛ ‌به قلم حسین آرین:
"«سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی» که از گروه‌های حامی جبهه اصلاح‌طلبان است، در بیانیه‌ای نسبت به دخالت نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری هشدار داد.
‌‌‌‌
علی الفونه پژوهشگر «مؤسسه اینتر پرایز» در آمریکا، در گفت‌وگو با رادیو فردا به این موضوع پرداخته است: از همین رو انتظار می‌رود که سپاه پاسدارن بدون توجه به انتقادی که از آنها در دخالت در سیاست و انتخابات شده، به این امر ادامه دهد و تاحدی نیز ممکن است تعیین‌کننده نتیجه این انتخابات باشد.

از آنجا که سپاه پاسدارن، جدا از حراست از انقلاب و کشور و مواظبت از مرزهای ایران، مأموریت دفاع از انقلاب در داخل کشور دارد، همیشه می‌تواند از این امکان سوءاستفاده کند و در انتخابات دخالت داشته باشد تا اینکه نماینده و نامزد مطلوب خودشان را انتخاب کنند."
 
* 11 خرداد 1388؛ ‌به قلم علیرضا کرمانی:
"همزمان در حالی که لبه تیز حمله‌ها و ضد حمله‌ها در جناح میرحسین موسوی و محمود احمدی‌نژاد همچون گذشته در زمینه اقتصادی ادامه می‌یافت، مهدی کروبی که بر این باور است آرای او در دور پیشین انتخابات جا به جا شده است، روز یکشنبه باز هم در این زمینه ابراز نگرانی کرد.

آقای کروبی در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) از مسئولان اجرایی و نظارتی خواست امانتداری کنند تا هر نامزدی که واقعاً بیشترین رأی را به دست آورد، رئیس جمهوری آینده باشد."

* 12 خرداد 1388؛ ‌به قلم بهروز کارونی:‌
"آقای گرامی مقدم به این پرسش که به نظر او، چه کسانی در پشت سر چنین اقداماتی هستند، پاسخ می‌دهد: « این گروه به طور مشخص حامیان دولت هستند و با شعارهایی که دراین جلسات می‌دهند، روشن است که از نامزدی آقای احمدی‌نژاد حمایت می‌کنند. این اقدامات نشان می‌دهد جلب آرای مردم توسط نامزدهای اصلاح‌طلب کاملا رو به رشد است و اگر انتخابات به صورت سالم و با کمترین تخلف انجام گیرد، پیش‌بینی‌ها بر این است که انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.»"
‌‌‌‌‌‌‌‌
‌‌‌* 13 خرداد 1388؛
"‌سخنگوی شورای نگهبان همچنین بار دیگر بر «بی‌طرفی» این شورا تاکید کرد و به مردم اطمنیان داد که از آرای آنها «صیانت» خواهد کرد.

‌با این حال منتقدان عمدتا اصلاح‌طلب شورای نگهبان این نهاد تحت نظر رهبر جمهوری اسلامی را بارها به رعایت نکردن بی‌طرفی در انتخابات گذشته و انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران متهم کرده‌اند.

از جمله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، از سوی اصلاح‌طلبان متهم شده است که از محمود احمدی‌نژاد که خود یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری است حمایت می‌کند.

منتقدان دبیر شورای نگهبان برای نمونه به سخنان وی در فروردین‌ماه امسال اشاره می‌کنند. احمد جنتی در جمع ناظران انتخاباتی با بیان این که «دشمنان ایران اسلامی که در فکر براندازی نرم هستند، به دنبال این هستند که رئیس جمهوری بر سر کار آید که به خودشان و مقاصدشان نزدیک‌تر باشد» به تمجید از دولت محمود احمدی‌نژاد پرداخته بود.

این اظهارات احمد جنتی با واکنش اصلاح‌طلبان و از جمله مهدی کروبی که خود نیز کاندیدای انتخابات ۲۲ خردادماه است مواجه شد.

در واکنش به این اظهارات، مهدی کروبی در نامه‌ای سرگشاده به اعضای شورای نگهبان نوشت: «در واقع هنگامی که پیر شورای نگهبان از نامزدی خاص در جمع ناظران دفاع می‌کند، از ناظران جوان آن چه انتظاری می‌توان داشت جز این که دریابند که باید همان فرد خاص برنده انتخابات ۲۲ خرداد باشد؟»

یکی دیگر از نگرانی‌هایی که اصلاح‌طلبان از آن سخن می‌گویند «همسو» بودن ناظران انتخاباتی شورای نگهبان با برگزارکنندگان انتخابات است.‌

برای نمونه مصطفی تاج‌زاده، معاون سیاسی وزارت کشور در دوره محمد خاتمی، به‌تازگی در مصاحبه‌ای با متهم کردن شورای نگهبان به جهت‌گیری گفته است: «این دوره یک لشکر نظارت که علیه اصلاح‌طلبان و حمایت از جریانی خاص آموزش دیده‌اند در صندوق‌ها حضور دارند.»

نگرانی از سلامت آرا تا بدانجا پیش رفت که میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو رقیب اصلاح‌طلب انتخابات ریاست‌جمهوری در نامه‌ای مشترک به شورای نگهبان خواستار آن شده بودند که ناظران انتخاباتی از «چهره‌های مستقل و اشخاص موجه و شناخته‌شده» باشند.

در اقدامی دیگر میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای نظارت بر روند انتخابات کمیته مشترک «صیانت از آرا» را تشکیل داده‌اند که با انتقاد فراوان طرفداران محمود احمدی‌نژاد مواجه شده است".

* 13 خرداد ۱۳۸۸؛
"میر‌حسین موسوى در پیامى اعلام کرده است که مى‌خواهند قطار سالم انتخابات را از مسیر خود منحرف کنند و ستاد وى نیز از هواداران خواسته است تا شامگاه چهارشنبه به خیابان‌ها نیایند.
‌‌
این نامزد رقابت‌هاى ریاست جمهورى از مسئولان خواسته است تا زمینه برگزارى سالم انتخابات و «تحقق اراده مردم» را فراهم کنند.
‌‌‌‌
رییس کمیته صیانت از آراء انتخابات ریاست جمهورى ایران در نامه‌اى به رییس ستاد کل نیروهاى مسلح خواستار برخورد با فعالیت‌هاى انتخاباتى برخى از مسئولان رده بالاى نظامى شد.

‌‌‌‌‌کمیته صیانت از آراء از سوى میر‌حسین موسوى و مهدى کروبى نامزدهاى اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهورى تشکیل شده است تا به گفته آنها از بروز تقلب در انتخابات جلوگیرى شود.

على‌اکبر محتشمى‌پور‌ رییس این کمیته در نامه خود به حسن فیروز‌آبادى با ابراز نگرانى از «اعمال خلاف قانون بعضى از مسئولان نظامى در فعالیت‌هاى انتخاباتى» گفته است: «از جمله فعالیت تبلیغاتى بعضى از مسئولان رده بالا به نفع یکى از کاندیداها و نیز جمع‌آورى شناسنامه‌هاى افراد وظیفه در بعضى پادگان‌ها (مثلا پادگان‌هاى فیروز‌آباد و جهرم) مواردى از این نوع است.»
‌‌
دخالت نظامیان در انتخابات ریاست جمهورى از جمله مواردى است که اصلاح‌طلبان نگران هستند جهت آراء را تغییر داده و امکان تقلب را به نفع محمود احمدى‌نژاد‌ که گفته مى‌شود پایگاه وسیعى در سپاه و بسیج دارد، فراهم کند.

دو نامزد اصلاح‌طلب با تشکیل کمیته صیانت از آراء اعلام کرده‌اند که قصد دارند با این روند مقابله کنند ولى شوراى نگهبان و وزارت کشور به شدت با تشکیل این کمیته مخالفت کرده و آن را غیر‌قانونى دانسته‌اند."
‌‌
* 14 خرداد 1388؛ 
"آقای هاشمی رفسنجانی در ادامه ضمن تأکید بر «حق کاندیداها برای پیگیری تمام مراحل اخذ و شمارش آرا» تصریح کرد که مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بر اجرای انتخابات نظارت خواهد داشت تا رأی مردم آسیب نبیند".

* 15 خرداد 1388؛
"‌‌آقای محتشمی‌پور که در اولین نشست مطبوعاتی این کمیته (کمیته صیانت از آرا‌) سخن می‌گفت، ضمن اخطار به دولت در مورد این «تخلف» گفت قرار است «تنها یک سیستم داخلی برای وزارت کشور و شورای نگهبان برقرار کنند که این اقدام به معنای تسلط در انتخابات است».

این عضو ارشد مجمع روحانیون مبارز همچنین از «جلسات خصوصی» افراد وابسته به یک نامزد خاص، بدون این که به نام او اشاره کند، خبر داد که می‌گویند برای تضمین انتخاب این نامزد «به هشت میلیون رای در همان مرحله اول نیاز داریم».

به گفته آقای محتشمی‌پور، با توجه به این که نزدیک به ۱۴ هزار صندوق سیار رای در ایران هست، اگر در هر صندوق به طور متوسط «۵۰۰ رای ریخته شود،‌ خواسته این افراد محقق خواهد شد».
‌‌‌
رئیس کمیته صیانت از آراء میرحسین موسوی همچنین با تاکید بر این که انتخابات را مردم برگزار می‌کنند به دولت محمود احمدی‌نژاد و شورای نگهبان هشدار داد که «نباید هیچ گونه دخالتی در اجرای انتخابات داشته باشند».
‌‌‌‌
میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد اصلاح‌طلب در دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، برای نظارت بر روند انتخابات کمیته مشترک «صیانت از آرا» را تشکیل داده‌اند که این اقدام با انتقاد فراوان طرفداران محمود احمدی‌نژاد مواجه شده است."
 
* 15 خرداد 1388؛ ‌به قلم بهروز کارونی:
"‌‌علی‌اکبر محتشمی‌پور‌ رییس کمیته صیانت از آرای ستاد میرحسین موسوی، روز جمعه در تهران از دولت محمود احمدی‌نژاد، که یکی از نامزدهای انتخابات است، و همچنین شورای نگهبان خواست تا در انتخابات مداخله نکنند.
‌‌‌
وی گفت: «طبق اطلاعاتی که از درون سیستم سازمان مخابرات داریم، آنها درصدد هستند که در روز انتخابات سیستم اینترنتی را قطع کنند و تنها یک سیستم داخلی برای وزارت کشور و شورای نگهبان برقرار کنند که این اقدام به معنای تسلط در انتخابات است و من به دولت اخطار می‌دهم که هر‌گونه حرکتی دراین زمینه به معنی تخلف است.»

این در حالی است که به گفته علی‌اکبر محتشمی‌پور، «طبق تدارکات پیشین ما، مقرر شد که در روز ۲۲ خرداد، همزمان با اخذ آرا با اتصال به شبکه اینترنتی در سراسر کشور، آخرین وضعیت و اخبار مربوط به هر صندوق را به دست بیاوریم.»

سراج‌الدین میردامادی، روزنامه‌نگار در تهران، به این پرسش «رادیو فردا» که در صورت تحقق نگرانی‌های اصلاح‌طلبان چگونه می‌توان در انتظار برگزاری انتخابات سالم و به دور از خدشه بود، پاسخ داد: «هنگامی که ما پیش‌زمینه‌های گذشته را مانند صحبت‌های سخنگوی شورای نگهبان را که اعلام کرد اگر تخریب‌ها علیه یک نامزد ادامه پیدا کند، می‌تواند منجر به ابطال انتخابات شود و همچنین عملکرد صدا و سیما و روزنامه‌های دولتی و دستگاه‌های دولتی و تغییرات گسترده فرمانداران را که توسط همین دولت منصوب شده بودند، را کنار یکدیگر بگذاریم، موجب نگرانی می‌شود.»

وی اضافه کرد: «علاوه بر این، در شکل‌گیری هیئت‌های اجرایی انتخابات هم ناظران آقای موسوی و سایر نامزدها طبق قانون اجازه حضور داشتند که از این حضور هم ممانعت شده است و این بر نگرانی‌ها می‌افزاید.»"
 
‌‌* 16 خرداد 1388؛
"‌آیت‌الله منتظری در این پیام تأکید کرده است که در جریان تدوین قانون اساسی در سال ۱۳۵۸ طی اصلی شورای نگهبان تأسیس شد تا با نظارت بر انتخابات «بتواند جلو دخالت‌های ناروا را گرفته و آزادی در انتخاب‏ ‏را تأمین نماید.»"
 
* ‌‌18 خرداد 1388؛
‌‌"مهدى کروبى، دیگر رقیب اصلى رئیس جمهور ایران که به تبریز سفر کرده است، در جمع دانشجویان گفت: «اگر وزارت کشور در برابر تخلفات نایستد در مصاحبه‌اى برخى قضایا را با ملت در میان مى‌گذارم.»

وى با اعلام اینکه «نشانه‌هایى وجود دارد که نیروهاى خودسر قصد دارند وارد عرصه شده و تحرکاتى انجام دهند» افزود: «تمام نیروهاى ما در پاى صندوق‌هاى راى حضور دارند و مراقب اوضاع هستند و اگر گزارش‌هایى مبنى بر تخلف دریافت کنم، گزارش‌ها را به وزارت کشور اعلام مى‌کنم و اگر تا ساعت ۱۱ صبح اقدامات لازم انجام نشد، من مصاحبه‌اى خواهم کرد و قضایا را مطرح مى‌کنم.»"

* 18 خرداد 1388؛ ‌به قلم فریدون زرنگار:
‌‌‌"آقای قابل می‌افزاید: «در اصل اینکه در انتخابات دخالت می‌شود حرفی نیست. منتهای مراتب با توجه به اینکه از نظر قانونی منع وجود دارد منتها شما نباید انتظار داشته باشید که مثل تبلیغات رسمی که روی دیوار و این ور و آن ور زده می‌شود‌، آرم نیروهای مسلح را هم روی دیوار و تراکت‌ها‌ی تبلیغاتی ببینید.‌..»
 ‌
فریبرز رئیس‌دانا‌ کارشناس اقتصادی و تحلیلگر سیاسی هم به رادیو فردا می‌گوید اشکالی که به مخالفین دولت و کسانی که دخالت سپاه و بسیج در انتخابات را مطرح میکنند، وارد است این است که آنها هیچگاه دقیقا نمونه‌های دخالت نظامیان در انتخابات را برای افکار عمومی روشن نمی‌کنند.

به گفته آقای اسدی «تحولی که در ایران انجام شده است و در انتخابات آخر شاهدش بودیم، عبارت است از اینکه این گروه سعی می‌کنند این انتخابات را بر هر طریق ممکن به نفع خود تمام کنند و نیروی دیگری را که الان در داخل نظام وجود دارد به سکوت وادار کرده و از صحنه خارج کنند.»"
‌‌‌
‌* 18 خرداد 1388؛ ‌به قلم میرعلی حسینی:
‌"مهرداد درویش‌پور نماینده جنبش جمهوریخواهان لائیک‌‌ درگفت‌وگو با رادیوفردا در باره اینکه این جنبش انتخابات را تحریم می‌کند یا درآن شرکت می‌جوید، گفت: «از نقطه نظر رسمی، جنبش جمهوریخواهان لائیک از موضع عدم شرکت درانتخابات حرکت می‌کند. بدین معنی که با توجه به این که ما خواستار یک انتخابات آزاد هستیم، شرایط غیر دمکراتیک کنونی این امکان و انگیزه را ایجاد نمی‌کند که به عنوان یک نیروی لائیک و دمکرات که اساسأ با استبداد دینی مخالف هستیم، در این انتخابات شرکت کنیم.

‌نیلوفر بیضایی: نظری که می‌گویم نظر شخصی من است و به خودم اجازه نمی‌دهم که برای دیگران تعیین تکلیف کنم. نظر من این است که در چنین انتخاباتی که از یکسو انتخاباتی غیرآزاد است و از سوی دیگر اصلاً انتخابات نیست، به این معنا که فقط کسانی که از صافی تأیید مقامات انتصابی گذشته‌اند..."
 
‌* 19 خرداد 1388؛ ‌به قلم بهروز کارونی:
"‌حسین باستانی‌ روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی در فرانسه، به «رادیو فردا» گفت: «هدف مشخص آقای هاشمی رفسنجانی، مقابله با امکان دستکاری در انتخابات ریاست جمهوری بوده است.»
‌‌‌‌‌‌‌‌‌
پیش از این نیز ستادهای میر‌حسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد اصلاح‌طلب انتخابات ریاست جمهوری، در مورد اخبار انتشار‌یافته در خصوص برگزاری انتخابات و شمارش آراء انتقادهای گسترده‌ای مطرح کرده بودند؛ اتهاماتی که از سوی مقام‌های دولت محمود احمدی‌نژاد رد شده است."
‌‌
* 20 خرداد 1388؛
‌"به گزارش ایلنا، میر‌حسین موسوی، یکی از کاندیداهای اصلاح‌طلب روز چهارشنبه در این مورد گفت: « ‌به نظر من این حق‌کشی است و مردم این مساله را به خوبی می‌فهمند. به‌اصطلاح عامیانه یک نوع جرزنی است؛ زیرا اگر قرار باشد انتخابات رقابتی آزاد و منصفانه صورت بگیرد و این شایعه درست باشد، به معنای نقض انتخابات سالم است.»"
 
* 20 خرداد 1388؛
"رییس کمیته صیانت از آراء انتخابات با انتقاد از مانع‌تراشی بر سر راه حضور نمایندگان نامزدها در پای صندوق‌های رای، وزارت کشور را به کارشکنی در این زمینه متهم کرد.

علی‌اکبر محتشمی‌پور به خبرنگاران در تهران گفت: نمایندگانی که نامزدها برای حضور در پای صندوق‌های رای معرفی می‌کنند، فرمانداری‌ها به آنها می‌گویند که بر سر چه صندوق‌ها و حوزه‌هایی حضور یابند و نظارت کنند.

میرحسین موسوی، یکی از نامزدهای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری، ‌در برنامه تلویزیونی خود که سه‌شنبه از شبکه دوم پخش شد، درباره جابه جایی نمایندگان نامزدها گفت:« دخالت در فعالیت ناظر کاندیداها را به فال نیک نمی‌گیرم و به دست‌اندر‌کاران توصیه می‌کنم که با مردم راه بیایند.»

کمیته صیانت از آراء از سوی میر‌حسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات دهم ریاست جمهوری تشکیل شده است تا بر جریان رای‌گیری و شمارش آراء نظارت داشته باشد."
‌‌‌‌‌‌‌‌
*‌ 21 خرداد 1388؛
"مهدی کروبی نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در نامه‌ای به وزیر اطلاعات، فرماندهان بسیج و نیروی انتظامی خواستار بی‌طرفی کامل آنها در روز رأی‌گیری شد.

در این نامه با اشاره به اخبار نگران‌کننده در مورد «دخالت‌های سازمان‌ یافته یا نظارتهای مداخله‌جویانه» و «نظرسازی‌های نادرست از سوی نهادها و رسانه‌های دولتی»، هدف از این اقدام‌ها انجام «تغییر و تحول» در نتایج آرا اعلام شده است.

مهدی کروبی در بند پایانی نامه خود آورده است که «نتیجه انتخابات آزاد و سالم و به دور از شایعه و دروغ و دخالت را صریح و روشن خواهم پذیرفت و در غیر این صورت هم صادقانه با نظام و مردم سخن خواهم گفت و ذرهای پرده‌پوشی نخواهم کرد»"
 
* 21 خرداد 1388؛ ‌به قلم بهروز کارونی:
"‌مصاحبه رئیس دفتر سیاسی سپاه پاسداران در شرایطی انتشار یافت که ستادهای دو نامزد اصلاح‌طلب انتخابات ریاست جمهوری؛ میرحسین موسوی و مهدی کروبی، بارها از احتمال دستکاری در انتخابات ۲۲ خرداد ابراز نگرانی کرده و کمیته‌های صیانت از آرا تشکیل داده‌اند.

این نگرانی اصلاح‌طلبان از سوی مقام‌های وزارت کشور دولت محمود احمدی‌نژاد رد شده است.
‌‌‌‌‌
میرحسین موسوی، روز چهارشنبه در نامه‌ای، از آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواست تا با رهنمودها و دخالت خود، موجبات بی‌طرفی همه مقامات، مجریان و ناظران انتخابات را فراهم کند تا از آرای مردم محافظت شود.

آقای موسوی در این نامه به آنچه «شواهدی از مداخله تعدادی از فرماندهان و مسئولان سپاه و بسیج در انتخابات» نامید، اشاره کرد و نوشت: «از آنجا که دامنه اقدامات غیرقانونی فوق مشخص نیست و بخشی از اعضای شعب اخذ رأی و ناظران از حامیان نامزد خاص آنان انتخاب شده‌اند، احتمال تصرف در آرای مردم اذهان را می‌آزارد.»

* 21 خرداد 1388؛
"‌‌‌‌‌آقای الویری همچنین نسبت به روند‌های موجود در مورد انتخابات ابراز نگرانی کرده و گفته است: ما نگرانی‌هایی درباره برگزاری انتخابات داریم چون که در هیئت‌های اجرایی هم اجازه ندادند نمایندگان ما حضور داشته باشند. در حالی که به لحاظ قانونی این حق هر کاندیدا است که در هیئت‌های اجرایی شرکت بکند.
‌‌‌
مرتضی حاجی‌ دبیر اجرایی کمیته صیانت از آرای ستاد میرحسین موسوی، نیز گفته است: سیستم ارسال پیامک کمیته صیانت از آرای ستاد میرحسین موسوی قطع شده است.
‌‌‌‌
در همین زمینه‌ علی‌اکبر محتشمی‌پور‌ رییس کمیته صیانت از آرا در ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی، هفته گذشته از قطع احتمالی قطع شبکه اینترنت در ایران در روز برگزاری انتخابات توسط شرکت مخابرات کشور ابراز نگرانی کرده بود.

آقای محتشمی‌پور گفته بود: «طبق اطلاعاتی که از درون سیستم سازمان مخابرات داریم، در صدد هستند که در روز انتخابات سیستم اینترنتی را قطع کنند و تنها یک سیستم داخلی برای وزارت کشور و شورای نگهبان برقرار کنند که این اقدام به معنای تسلط در انتخابات است و من به دولت اخطار می‌دهم که هر گونه حرکتی دراین زمینه به معنی تخلف است»"

* 21 خرداد 1388؛
"نشست خبرى این نامزد اصلاح‌طلبان با حضور خبرنگاران خارجى و داخلى انجام خواهد شد. انتظار مى‌رود که آقاى موسوى در این کنفرانس خبرى، پیروزى خود را در دور اول انتخابات اعلام کند و یا نسبت به «تقلب» در رای‌گیری هشدار دهد.

‌‌‌همزمان با این اخبار، اصلاح‌طلبان همچنان از احتمال بروز تقلب در انتخابات ابراز نگرانى کرده و خواستار هوشیارى راى دهندگان در روز جمعه شده‌اند.

ستاد این نامزد انتخابات (میرحسین موسوی) نیز از «کارشکنى» وزارت امور خارجه براى اعزام ناظران انتخاباتى به خارج از کشور خبر داده و از راى دهندگان ایرانى خواسته است تا خود یک ناظر باشند و موارد تخلف را به صورت مستند به ستاد میر حسین موسوى اعلام کنند."
 
‌* 21 خرداد 1388؛
"تأکید وزارت کشور بر بی‌طرفی و سلامت انتخابات در حالی است که میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد اصلاح‌طلب انتخابات ریاست جمهوری دهم، با انتشار نامه‌های جداگانه، نسبت به شرایط برگزاری این انتخابات همچنان ابراز نگرانی می‌کنند.

میرحسین موسوی، در نامه‌ای سرگشاده به رهبر جمهوری اسلامی، نسبت به «جانبداری» برخی از «اعضای شورای نگهبان در مرکز و تعدادی از ناظرین در استان‌ها» ‌اعتراض کرده است.

در بخشی از این نامه در انتقاد از وزارت کشور آمده است: «وزارت محترم کشور و فرمانداران در پذیرش فهرست نمایندگان اینجانب در هیئت‌های اجرایی، محل استقرار دستگاه‌های شمارشگر و شعب اخذ رأی تعلل می‌نمایند و قانون مصوب ۳۰ مرداد ۱۳۷۹ به صورت آشکار نقض می‌شود. آخرین اقدام غیرقانونی آنان جابه‌جایی نمایندگان معرفی‌شده از طرف ستاد اینجانب در شعب است که به هم ریختگی عجیبی ایجاد خواهد نمود.»
‌‌‌‌‌‌
از سوی دیگر مهدی کروبی، دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری روز چهارشنبه در نامه‌ای سرگشاده به غلامحسین محسنی اژه‌ای وزیر اطلاعات، حسین تائب فرمانده نیروی مقاومت بسیج، اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی از آنها خواسته است که در روز انتخابات «بی‌طرفی کامل» را رعایت کنند.

مهدی کروبی با بیان اینکه «در نوع نظارت بر صندوق‌ها و صیانت از آرا هم نگرانی عمیقی وجود دارد» می‌افزاید: «نتیجه انتخابات آزاد و سالم و به دور از شایعه و دروغ و دخالت را صریح و روشن خواهم پذیرفت و در غیر این صورت هم صادقانه با نظام و مردم سخن خواهم گفت و ذره‌ای پرده‌پوشی نخواهم کرد.»

‌پیشتر ‌علی‌اکبر محتشمی‌پور و مرتضی الویری، روسای کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی و مهدی کروبی در نامه‌ای به صادق محصولی نگرانی‌های خود را در مورد نحوه برگزاری و شمارش آرا به اطلاع وزیر کشور رسانده بودند.

در نامه‌ای که روسای کمیته صیانت آرای ستادهای میرحسین موسوی و مهدی کروبی به وزیر کشور نوشته بود آقایان محتشمی‌پور و الویری از وزرات کشور خواسته بودند برای جلوگیری از «دخالت افراد غیر مسئول» قبل از آغاز رای‌گیری تعداد اعضای هر شعبه اخذ رای، اعم از عوامل اجرایی‌، ناظرین و بازرسان شورای نگهبان، بازرسان وزارت کشور، نمایندگان نامزدها و مامورین حفاظت دقیقا و به تفکیک هر شعبه تعیین و کارت شناسایی نامبردگان بر روی سینه آنها نصب شود.

‌‌* 22 خرداد 1388؛
"‌‌میرحسین موسوی که هوادارانش در سراسر ایران با رنگ سبز شناخته می‌شوند، در سخنان کوتاهی گفت: «از حضور سبز همه ملت تشکر می‌کنم که معجزه آفریدند.»

این نامزد اصلاح‌طلب که بارها نسبت به سلامت انتخابات ابراز نگرانی کرده و در آستانه بیست‌ودوم خرداد طی نامه‌ای سرگشاده به آیت‌‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نگرانی‌های خود را به اطلاع وی رسانده بود، روز جمعه نیز از همه مسئولان اجرایی خواست که رأی مردم و «این امانت سنگین» را حفظ کنند.

میرحسین موسوی گفت: «من خبر دارم که متأسفانه برخی نمایندگان من را به محل‌های رأی‌گیری و بر سر صندوق‌های سیار راه ندادند و اس‌ام‌اس‌ها را نیز تعطیل کرده‌اند که این بر خلاف قانون است.»

آخرین نخست‌وزیر ایران همچنین تأکید کرد که «از آرای مردم صیانت» می‌کند و به طرفداران خود گفت: «تا انتهای رأی‌گیری همه بیداریم.»

مهدی کروبی در روزهای منتهی به انتخابات بارها نسبت به دستکاری در آرا و تقلب هشدار داده بود و  نامه‌ای نیز این در این باره به مقام‌های اطلاعاتی- امنیتی نوشته بود. وی بار دیگر به مسئولان اجرایی گفت: «به هیئت نظارت و هیئت اجرایی توصیه و تذکر می‌دهم این شور و نشاط مردم را اجرا بگذارند و از آرای مردم امانتداری کنند.»"
 
‌* 22 خرداد 1388؛
"‌مرتضی الویری رئیس کمیته صیانت از آرای ستاد مهدی کروبی، در این زمینه به رایدو فردا گفت: «قرار بر این بود که با استفاده از این سیستم با ناظران صندوق‌ها در تماس باشیم و از این سیستم برای اطلاع‌رسانی از تخلفات استفاده کنیم ولی اکنون با قطع آن کار ما دشوار می‌شود، باید به شیوه جایگزین فکر کنیم.»

در همین زمینه مرتضی حاجی، دبیر اجرایی کمیته صیانت از آرای ستاد میرحسین موسوی، گفت: «این سیستم برای ایجاد ارتباط بهتر با نمایندگان میرحسین موسوی در سراسر کشور ایجاد شده بود اما متأسفانه، از ظهر پنجشنبه، شرکت‌های خدمات‌دهنده این سیستم با مشکل مواجه شدند و این سیستم دچار اختلال و در نهایت به طور کامل قطع شد.»

دبیر اجرایی کمیته صیانت از آرای ستاد میرحسین موسوی، افزوده است: «اطلاع‌رسانی به نمایندگان حاضر در سر صندوق‌های رای حق قانونی کاندیدا است و در عصر ارتباطات، ایجاد اختلال در این سیستم کاری غیراخلاقی و غیرقانونی است.»"

* 22 خرداد 1388؛
"در همین زمینه، تعدادی از شهروندان تهرانی و کرجی نیز در گفت‌وگو با رادیو فردا قطع شدن شبکه اس ام اس را تأیید کردند.

این موضوع واکنش کمیته‌های صیانت از آرای نامزدهای اصلاح‌طلب را به دنبال داشت. به طوری که مرتضی الویری رئیس کمیته صیانت از آرای ستاد مهدی کروبی، با تأیید خبر قطع اس ام اس به رادیو فردا گفت: «قرار بر این بود که با استفاده از این سیستم با ناظران صندوق‌ها در تماس باشیم و از این سیستم برای اطلاع‌رسانی از تخلفات استفاده کنیم ولی اکنون با قطع آن کار ما دشوار می‌شود، باید به شیوه جایگزین فکر کنیم.»

این عضو ستاد انتخاباتی مهدی کروبی با اشاره به نگرانی‌هایی که در مورد برگزاری انتخابات وجود دارد، از جمله اینکه به نمایندگان نامزدهای اجازه حضور در هیئت‌های اجرایی داده نشده، افزود که اکنون نیز یکی از شبکه‌های اطلاع‌رسانی و ارتباطی ما را که همین اس ام اس بود قطع کرده‌اند.

آقای الویری همچنین گفت که شبکه اس ام اس از روز پنجشنبه به مدت سه روز قطع خواهد بود.

در همین زمینه مرتضی حاجی، دبیر اجرایی کمیته صیانت از آرای ستاد میرحسین موسوی، نیز روز پنجشنبه گفت که سیستم ارسال پیامک کمیته صیانت از آرای ستاد میرحسین موسوی قطع شده است.

به گفته آقای حاجی، «این سیستم برای ایجاد ارتباط بهتر با نمایندگان میرحسین موسوی در سراسر کشور ایجاد شده بود اما متأسفانه، از ظهر پنجشنبه، شرکت‌های خدمات‌دهنده این سیستم با مشکل مواجه شدند و این سیستم دچار اختلال و در نهایت به طور کامل قطع شد.»

دبیر اجرایی کمیته صیانت از آرای ستاد میرحسین موسوی،  افزوده است: «اطلاع‌رسانی به نمایندگان حاضر در سر صندوق‌های رای حق قانونی کاندیدا است و در عصر ارتباطات، ایجاد اختلال در این سیستم کاری غیراخلاقی و غیرقانونی است.»"

نویسنده:م.ا.ن

تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک