تکریم کار و کارگر

تکریم کار و کارگر از دید گاه مقام معظم رهبری

 

مسئله کار به عنوان یکی از مهم ترین مسائل حیاتی در جوامع انسانی مبحثی است که متأسفانه تاکنون آن گونه که شایسته است، به آن پرداخته نشده است و اگر هم شده، به لحاظ ساختارهای حاکم بر آن، نتوانسته تحولی را در راستای بهبود وضع ایجاد کند. از این رو وظیفه خود می دانم که به عنوان یک کارگر در فرصتی که به دست آمده به این مقوله بپردازم.
مقام معظم رهبری در طی سخنانی در جمع کثیری از کارگران و کارفرمایان فرمودند: «تقدس کار و تکریم کارگر باید در رأس برنامه ها باشد.»ایشان همچنین معلم را مظهر علم و کارگر را مظهرعمل برشمرده، فرمودند: «قوام جامعه به علم و عمل است و با توسعه و پیشرفت، تعلیم و تربیت و کار و ابتکار، حرکت کشور به سمت هدف ها سریع تر خواهد شد.»
کارگر، سرمایه گذار و دولت، سه ضلع مثلث پیشرفت اقتصادی کشورند و لازمه این پیشرفت و افزایش تولید، همکاری کارگر، سرمایه گذار و دولت و تحقق صحیح وظایف مربوط به هر یک از آنها است. بر خلاف مکاتب شکست خورده که جامعه را به دو قطب تقسیم می کنند و همچنین بر خلاف جوامع غربی که در آن، سرمایه دارها در همه شئون کشور نقش بی بدیل دارند، در نظام اسلامی کرامت سرمایه گذار در کنارکرامت کارگر است و در همکاری دو طرفه هر کدام باید از سهم عادلانه خود بهرمند شوند. دولت باید با زیر نظر گرفتن روابط کارگر و سرمایه گذار، هرگونه احساس ناامنی از دو طرف را برطرف کند و ضمن جلوگیری از تعرض هر یک از دو طرف به طرف دیگر، کارگر را که آسیب پذیرتر است، بیشتر زیر چتر حمایتی خود قرار دهد.
در حال حاضر، یکی از مشکلات تولیدات داخلی، تنزل «کیفیت»است و لازمه افزایش کیفیت و بالا بردن میزان بهره وری، ارتقای آموزش های فنی و حرفه ای و ایجاد زمینه برای ابتکارات کارگران می باشد. امروزه با رواج فرهنگ تحقیر تولیدات داخلی و ترجیح تولیدات خارجی، مشکلات عدیده ای برای نظام توانمند اقتصادی کشورمان به وجود آمده است که صدمات آن به نظام کاری به ویژه کارگران، بسیار زیاد است، با این وجود، کارگران زحمت کش به همراه کارفرمایان دلسوز می توانند با بالابردن توانایی های خود و ارتقای کیفیت تولید، زمینه ساز حفظ عزت و اعتبار عمومی کشور در خصوص صنایع و تولیدات داخلی باشند.
البته نباید فراموش کرد که یکی از وظایف مسئولان بر طرف کردن مشکلات جامعه کارگری، ازجمله مسئله اشتغال و رونق دادن به کارآفرینی و ایجاد تمهیدات برای بنگاه های کاری و تولیدی است. دولت باید با تنظیم مناسب روابط کارگر و کارفرما و بر طرف کردن احساس ناامنی آنان، به ویژه کارگران، زمینه شتاب گرفتن رونق اقتصادی کشور را از طریق سرمایه گذاری فراهم کند که بحمدالله تاکنون اقدامات شایسته و امیدوار کننده ای از سوی دولت انجام گرفته که در خور تقدیر است.
جامعه کارگری حق خود می داند که مشکلات خود را در چارچوب نظام اسلامی که هدف آن کمک به طبقات محروم و گسترش عدالت است، جستجو کند.گفتنی است تا هنگامی که با معضل بیکاری از یک سو و عدم امنیت شغلی از سوی دیگر مواجه باشیم، نمی توانیم به آرمان مقدس عدالت گستری نایل آییم. بنابراین، برای نیل به این هدف بزرگ، به تلاش مضاعف مسئولین نظام در راستای برطرف کردن مشکلات جامعه کارگری و تکریم کارگران عزیز- آنچنان که رهبر فرزانه انقلاب فرموده اند- نیاز است و تحقق این امر نه تنها در راستای اجرای کامل قوانین اسلامی است، بلکه می تواند صادر کننده فرهنگ و تمدن غنی اسلامی کشورمان به سرزمین های دیگر گردد.


پی نوشت ها:
1.از بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع کارگران و کار فرمایان،4/2/1387؛
2.از بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع کار گران و معلمان،10/2/1376.

/ 0 نظر / 2 بازدید