اهانت به اهل بیت دردآور‌ترین شکنجه‌ برای شیعیان زندانی آل خلیفه

صدای شیعه: اینها تنها بخشی از شکنجه‌های رژیم آل‌خلیفه علیه رهبران شیعی منامه است. شیخ «حسن مشیمع» دبیرکل جنبش «حق» از تشکیلات معارض رژیم آل‌خلیفه است که در انتفاضه سال 1372 در کنار «عبدالامیر جمری» و «عبدالوهاب حسین» از دیگر رهبران انتفاضه فعالیت داشت. از سال 1372 تا این تاریخ پنج‌بار بازداشت شده که آخرین این بازداشت‌ها بعد از تحرکات اخیر در بحرین بود که از 25 بهمن 1389 آغاز و تا این لحظه ادامه دارد. با به درازا کشیده شدن بازداشت وی و صدرو حکم زندان ابد برای این اندیشمند شیعی، خبرنگار ما به سراغ «علی مشیمع» فرزند ارشد شیخ حسن مشیمع رفت و آخرین وضعیت پدرش و سایر رهبران دربند رژیم آل‌خلیفه را جویا شد که مشروح این گفت‌وگو در پی می‌آید.

در ابتدا آخرین وضعیت پدرتان که در زندان است را برای خوانندگان ما تشریح کنید.

آخرین وضعیت پدرم بعد از محاکمه و صدور حکم دادگاه برای ایشان و دیگر رهبران تغییری نکرده است و در زندان واحدی به سر می‌برند. حتی زندانی که سایر رهبران معارض در آن زندانی شده‌اند با زندان عمومی بحرین متفاوت است و جدا از آن زندانی است که سایر محکومین در آن نگهداری می‌شوند. آنچه در بحرین معروف است؛ کلیه زندانیان در یک زندان مرکزی نگهداری می‌شوند ولی این رهبران معارض همچنان بعد از محاکمه نیز در زندان دیگری نگهداری می‌شوند. در حال حاضر وضعیت تمامی آنها بعد از اینکه در معرض وحشیانه‌‌ترین شکنجه و درد و رنج‌های زیاد قرار گرفتند شرایط آنها اکنون بعد از این مدت، چه بسا به دلیل انتفاضه مردمی و فشارهای بین‌المللی و چه بسا فشار بعضی از هیئت‌های بین‌المللی که اخیراً از بحرین دیدار کردند؛ تا حدودی به سمت وضعیت عادی پیش رفته است.

اتهام وارده به پدر شما و دیگر رهبران معارض مانند عبدالجلیل السنکیس و شیخ محمد المقداد که از دوستان نزدیک و همقطاران پدرتان هستند چه بوده است؟

اتهام وارده به همه آنها تلاش برای سرنگونی نظام و تأسیس تشکیلاتی موسوم به تروریستی و تلاش برای سرنگونی نظام با توسل به خشونت می‌باشد. به هر حال تمامی این اتهامات تکراری بوده و این اولین‌باری نیست که این رهبران به اینگونه اتهامات متهم می‌شوند و ما بر این نظر هستیم که هم این اتهامات و هم احکامی که برای این رهبران صادر شده است هیچ ارزشی نداشته و همانطور که حتی سازمان عفو بین‌الملل نیز اعلام کرده است این رهبران صاحب عقیده، اندیشه و نظر بوده و جرمی مرتکب نشده‌اند و دلیلی که اثبات‌کننده این اتهامات وارده به آنها باشد وجود ندارد. متهمان تروریست نبوده بلکه قربانیان تروریسم نظام آل‌خلیفه‌اند و در نهایت این نظام دیکتاتوری منامه است که آزادیخواهان را به بند می‌کشد و کلمه را تحت تعقیب قرار می‌دهد. این رهبران صاحبان کلمه و موضع هستند و درنهایت این کلمه و مواضع آنهاست که به یاری خدا پیروز خواهد شد.

عکس‌العمل پدرتان شما هنگام شنیدن این اتهامات و در زمان دستگیری چه بود؛ چگونه بود؟

این اولین‌باری نیست که پدر من بازداشت می‌شود چراکه سابقاً نیز بارها بازداشت و سال‌ها نیز در زندان بوده است و با نظام آل‌خلیفه و این دیکتاتوری کاملاً آشناست. این اتهامات قبل از بازگشت پدرم به بحرین قابل پیش‌بینی بود. قبل از بازگشت نیز این اتهام به وی زده شده بود. نظام آل‌خلیفه در طول 80 سال گذشته و تا این لحظه دائماً این سناریوها و شیوه‌ها را تکرار می‌کند و سر زدن چنین اقداماتی از سوی چنین رژیمی به هیچ روی عجیب به نظر نمی‌رسد.

گفته می‌شود که نظام آل‌خلیفه با کشاندن پدرتان از بیروت به منامه برای چنین روزی طرح‌ریزی کرده بود تا وی را در منامه دستگیر و بازداشت کند. ارزیابی شما چیست؟ آیا این موضوع را توطئه‌ای از جانب آل‌خلیفه علیه پدرتان ارزیابی نمی‌کنید؟

خیر چنین اعتقادی ندارم. این نظام آل‌خلیفه نبود که پدرم را به منامه کشاند، بلکه پدرم به اراده خودش و جهت مشارکت در این انقلاب که از 14 فوریه (25 بهمن 1389) آغاز شد به بحرین بازگشت و تمامی خطراتی که ممکن بود متوجه وی شود، مانند زندان و حتی بدتر از آن را نیز پیش‌بینی کرده بود. وی به همه این عواقب واقف بود و با این نظام آشنایی کامل داشت ولی آرمان‌های وی بزرگ‌تر از آنند که از رویارویی با چنین توطئه‌ای عقب‌نشینی کند.

شنیدیم که پدر شما تحولات اخیر در جهان عرب را نتیجه بیداری اسلامی می‌داند. آیا همینطور است و اصولاً پدر شما بر این باور بود؟ یعنی قیام‌های ملت‌های عربی را بیداری اسلامی می‌دانست؟

بله. این تحرکات یک بیداری اسلامی است و هنگامی که پدرم به بحرین بازگشت در جمع جوانان گفت: «‌ای جوانان اکنون شما امید بحرین هستید و کاری کردید که ما از انجام آن ناتوان بودیم و خداوند متعال، قادر مطلق است که اراده خویش را به رغم اراده ظالمان و طاغوت‌ها اجرا می‌کند. پس امیدوار باشید و همچنانکه طاغوت‌ها در مصر و تونس سرنگون شدند و به زیر کشیده شدند در بحرین نیز چنین خواهد شد. به برکت ایستادگی و بردباری شما این طاغوتیان نیز سرنگون می‌شوند.» البته اینها باورهای وی بود و آشکارا راجع به این باورهایش با مردم صحبت و آنها را اعلام می‌کرده است.

آیا این مواضع به معنای آن است که پدرتان، روح دین اسلام و بیداری اسلامی را در تحولات اخیر بحرین می‌دید یا اینکه آن انتفاضه را جنبشی ملی می‌داند؟

البته که این حرکت‌ها در نهایت امر جنبشی ملی است. ولی اینکه شرکت‌کنندگان در این جنبش، مسلمان و متدین و پایبند به اسلام هستند بله چنین اعتقادی داشت و من می‌خواهم به شما بگویم که جنبش ملت بحرین جنبشی است برای مطالبات ملی و در مخالفت با هرگونه فرقه‌گرایی است. شعارهای این انقلاب نیز ملی بوده و مختص یک فرقه مذهبی نیست ولی اکثریت این انقلابیون دارای بینش و آگاهی اسلامی بوده و این حرکت نشأت گرفته از جوهره دین و جوهره عقیده اسلامی بوده و در راستای تطبیق آیه کریمه «و لا ترکنوا الی الذین ظلموا فتمسکم النار» (به کسانی که ظلم می‌کنند کرنش نکنید که آتشش شما را خواهد گرفت) می‌باشد و این فرهنگ اسلامی در بین اغلب جوانان شرکت‌کننده در این انقلاب وجود دارد و با عقیده و باورهای آنها آمیخته شده است. ولی این جنبش آنها در مفهوم سیاسی، برای مطالباتی ملی است و شعارهای آن نیز ملی است.

گفته می‌شود که نظام آل‌خلیفه در پی عقب‌نشینی‌اش در برابر جنبش مردمی بحرین اقدام به بازداشت شیخ حسن المشیمع نمود. نظر شما چیست؟ و بفرمایید که چه شکنجه‌هایی بر پدر شما توسط نیروهای رژیم منامه روا داشته شده است؟

مایل هستم در ابتدا به خوانندگان محترم روزنامه شما عرض کنم که برادری دارم که وی نیز زندانی است. برادر کوچک‌ترم «محمد مشیمع» یک سال است که در زندان به سر می‌‌برد و تحت وحشیانه‌‌ترین شکنجه‌ها قرار گرفته است و این شکنجه‌ها فقط جهت انتقامجویی انجام می‌شود. پدرم بعد از بازداشت، به زندان نامعلومی فرستاده شد و با اینکه سالخورده و سن وی بالای 60 سال است و همان طور که می‌دانید مبتلا به بیماری سرطان است و به تازگی از لندن که جهت معالجه به آنجا رفته بود، بازگشته است تحت شکنجه‌های مختلفی قرار گرفت. اولاً چشمان و دست‌های وی در تمام طول روز بسته بود و بر زمین خوابانده می‌شد و مزدوران با پاهایشان به وی لگد می‌زدند و ضرباتی را با خشونت تمام بر صورت و بر قسمت‌های مختلف جسم وی وارد می‌کردند تا او را مورد اهانت قرار دهند. بیش‌ترین چیزی که روح و جان را به درد می‌آورد این بود که آنان دائماً اهل بیت علیهم‌السلام را مورد اهانت قرار می‌دادند و با الفاظ رکیک و خجالت‌آور که زبان از بیان آنها شرم دارد، به مذهب شیعه توهین می‌کردند. آنها به عقیده شیعه و حتی به اهل بیت علیهم‌السلام فحش و ناسزا می‌گفتند. آنچه که از آن تعجب می‌کردم این بود که آنان اهل بیت علیهم‌السلام را با ذکر نام مورد فحش و ناسزا قرار می‌دادند. آنان دشمنی و کینه‌ای دیرینه نسبت به اهل بیت علیهم‌السلام را در دل و روحشان قرار داده و آن را آشکارا در صحبت‌هایشان بیان می‌کنند. همچنین در آن هوای سرد (در داخل سلول‌ها دمای هوا بسیار سرد است) پدرم تحت شکنجه و ضربات در قسمت‌های مختلف جسمش قرار می‌گرفت، آب سرد را بر روی وی می‌ریختند و او را جلوی باد سرد کولر قرار می‌دادند. حتی در زمان شکنجه و بعد از مدت معینی دچار حالت لرز می‌شد. در کنار وی دیگر برادران و معارضان نیز بودند و در ابتدای بازداشت قادر به ملاقات با آنها نمی‌شد ولی صداهای آنها که مورد شکنجه قرار می‌گرفتند را می‌شنید و حتی اغلب آنها مورد شکنجه با شوک الکتریکی قرار می‌گرفتند و بعضی از آنها و چه بسا اغلب آنها را لخت می‌کردند تا به آنها ثابت کنند که هیچ کاری از دستشان برنمی‌آید و آنها را تحقیر‌کنند و اراده آنها را سست کرده باشند و احساس خواری و ذلت و تحقیر را به آنها القا کنند.

اینها تنها نمونه‌هایی از شکنجه‌ها بود و حتی در روز جلسه محاکمه و صدور حکم نیز به یکی از سالن‌های دادگاه برده شده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند و آقای عبدالهادی خواجه و شیخ حسن مشیمع جزو کسانی بودند که بیش از سایرین مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. همانطور که پدرم نقل می‌کند مزدوران آل‌خلیفه در دادگاه وی را به همراه خود برده و بر زمین انداخته و با لگد به جان وی افتادند و حتی کفش‌هایشان را روی دهان وی قرار می‌دادند تا او را تحقیر کنند. آنان همواره بر این موضوع تمرکز می‌کردند. تمرکز بر توهین و ذلیل کردن و تلاش برای سست کردن اراده.

چه حکمی برای پدر شما صادر شده است؟

حبس ابد حکمی بود که برای پدرم در دادگاه قرائت شد.

گویا بارها حکم حبس ابد برای پدر شما صادر شده بود؟ آیا این موضوع صحت دارد؟

خیر، این اولین بار است که چنین حکمی برای پدرم صادر می‌شود. البته همانطور که شما گفتید تاکنون چندین بار دستگیر شده و به زندان افتاده است.

از برادرتان محمد چه خبر؟ مقداری هم درباره شرایط وی در زندان توضیح دهید.

برادرم محمد سال گذشته بازداشت و به یک سال حبس محکوم شد و باید در همین روزها آزاد شود ولی همچنان به مدت سه ماه است که در سلول انفرادی به سر می‌برد و مورد شکنجه و آزار قرار می‌گیرد.

جنابعالی چند سالی است که همراه با چندین نفر از رهبران معارض در لندن به سر می‌برید. آیا امکان بازگشت به بحرین برای شما مقدور است؟

خیر. بنده هم به همان اتهاماتی که به پدرم نسبت داده شده؛ متهم هستم و به 15 سال حبس محکوم شده‌ام و چنانچه به بحرین برگردم قطعاً در همان ابتدای ورودم دستگیر و روانه زندان می‌شوم.
جوان آنلاین

/ 0 نظر / 3 بازدید