دانشگاه مفید فتنه جه چور جایی است؟

دانشگاه مفید قم که در سال 1368 توسط آیت الله موسوی اردبیلی رئیس سابق قوه قضائیه و از مراجع حاضر قم تاسیس شده است در طول دوران فعالیت خود عملا به محلی برای عرض اندام تفکرات سکولار تبدیل شد و افراد مساله داری همچون عبدالکریم سروش،حسین بشیریه و محسن کدیور این دانشگاه را محل عرضه افکار خود قرار دادند. دانشگاه مفید که در ابتدا با نام دارالعلم مفید فعالیت می کرد در حقیقت محل آموزش دانشگاهی رشته های حوزوی بود اما کمی بعد با تاسیس مرکز مطالعات حقوق بشر در این دانشگاه  عملا زمینه فعالیت عناصر مساله دار داخلی و خارجی که در قالب مطالعات حقوق بشر در ایران فعالیت می کردند فراهم شد. 

در دوران اصلاحات که روزنامه های زنجیره ای و رسانه های آن دوره به شدت علیه آرمان های اصیل انقلاب موضع گیری می کردند دانشگاه مفید قم به محلی برای رفت و آمد افرادی چون «جان کین» نظریه پرداز سرویس اطلاعاتی انگلستان MI6 تبدیل شد.

او که با عنوان مبادلات آکادمیک مرکز دموکراسی لندن و دانشگاه مفید وارد قم شده بود در حقیقت ماموریت داشت تز اصلی خود با عنوان جامعه مدنی ایران را بعد از حوادث 18 تیر پیاده کند. کین به همین منظور پس از اطمینان از دانشگاه مفید به عنوان محلی با وجهه علمی برای پیاده سازی تئوری های خود با سران اصلاح طلب احزاب مشارکت و به خصوص حلقه کیان هم دیدار کرد . البته جان کین یک بار دیگر هم در سال 83 به ایران آمد که با همکاری همفکران داخلی اش تئوری های دوران بعد از خاتمی را بررسی کند.

در سالهای اخیر این دانشگاه بجای نقش آفرینی در جهت خدمت‌رسانی علمی و فکری به نظام اسلامی، به محلی برای زیر سوال بردن ارزشهای اسلام و انقلاب و نظام اسلامی و نیز ترویج و توسعه علوم انسانی غربی تبدیل گردیده و این تا آنجا ادامه یافته که نه تنها دانشجویان بلکه حتی تعداد قابل توجهی از طلاب و روحانیون را نیز در مسیر غرب و غرب‌زدگی قرار داده است.

به طور نمونه حکمی نظیر قصاص که از محکمات قرآن بوده و انکار آن توسط جبهه ملی، موجب اعلام ارتداد آنان از سوی حضرت امام خمینی (ره) شد، در کلاس‌های دانشگاهی که با هدف خدمت به اسلام و اسلامی‌سازی علوم انسانی تاسیس شده‌، توسط اساتید آن نه یک‌بار، بلکه بارها زیر سوال برده شده و انکار می‌گردد.

حرمت‌شکنی‌ها به این جا ختم نمی‌شود؛ بلکه ارزش‌هایی چون «ولایت فقیه» هدف شبهه‌افکنی‌های متعدد و مستمر واقع می‌شوند.

این قبیل اقدامات که شایع و رایج گشته، و به شکل‌های گوناگون در کلاس‌ها و غیر آن، بسیار اتفاق می‌افتد، دقیقا در جهت عکس اهداف دانشگاه و در واقع انکار هویت واقعی دانشگاه است.

جلوگیری از انجام هرگونه فعالیت فرهنگی به طور مطلق به بهانه تدوین آیین‌نامه کانون‌های دانشجویی که در نهایت با اعتراض متحد همه کانون‌های دانشجویی و فعالان فرهنگی دانشگاه و صدور بیانیه در اعتراض به وضع موجود مواجه شد.

عدم تعیین رئیس برای اداره امور فرهنگی که مسئول مستقیم رسیدگی به فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی می‌باشد. حدود یک سال و نیم است که میز و صندلی خالی رئیس این اداره، هر دانشجویی را که تصمیم فعالیت فرهنگی به ذهنش خطور کند، با یاس و نا‌امیدی مواجه می‌نماید.

اطاله روند هماهنگی‌های فرهنگی، احتمالا با هدف دلسرد نمودن دانشجویان دغدغه‌مند، به این صورت که اگر یک کانون فرهنگی بخواهد، بنری شامل حتی یک حدیث در محیط دانشگاه نصب نماید، باید از کارمندِ اداره امور فرهنگی شروع کرده‌، سراغ رئیس اداره که یک سال و نیم قبل موجود بود، رفته و پس از تسلیم نامه درخواست به معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه، منتظر کسب اجازه ایشان به ترتیب از راس تا ذیل باشند و سپس اگر اجازه صادر گردد زمان مطرح شدن این موضوع در شورای فرهنگی دانشگاه فرا برسد ... این روند حداقل یکی دو هفته به طول می‌انجامد و هر چقدر هم شخص دغدغه‌مند باشد، رفته رفته از این روند خسته شده و اسباب ناامیدی و یأس وی فراهم می گردد‌.

مصداق بارز این اطاله هماهنگی‌ها در جریان درخواست نصب یک بنر عرض تبریک به مناسبت سال جدید توسط کانون شاهد و ایثارگر دانشگاه اتفاق افتاد و پس از حدود یک هفته رفت و آمد سرانجام اجازه نصب آن صادر نگردید.

تجمیع تمامی کانونهای دانشجویی و انجمن‌های علمی دانشجویی در یک اتاق، که به هر کانون فرهنگی، مساحتی حدود 6 متر تعلق می‌گیرد و بیشتر به کیوسک بلیط فروشی می‌ماند تا کانون فرهنگی – دانشجویی که قرار است، محل تجمع فعالان فرهنگی جهت تبادل نظر و انجام فعالیتهای فرهنگی باشد‌. این اقدام مسئولین دانشگاه بیشتر با هدف دلسرد کردن و توهین به فعالان فرهنگی دانشگاه صورت گرفت، که بعد از گذشت حدود یک و نیم سال از انتقال دفاتر کانون‌ها به این اتاقک های کوچک‌، هیچ کانونی به صورت فعال در آنها مستقر نشده و عملاً کاربردی ندارد‌.

ممانعت از نصب تصویر امام راحل و عظیم الشأن (ره) و رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) در اتاق‌های شخصی دانشجویان در خوابگاه دانشجویی و برخورد با اشخاصی که عکس این عزیزان را در اتاقشان نصب نموده‌اند‌ از موارد جالب توجه این دانشگاه است.

یکی دیگر از مصادیق این است که برگزارکننده‌گان تجمعات غیر قانونی که از دانشجویان دارای تفکرات هم سو با دانشگاه هستند‌، در پی برگزاری تجمعات غیر قانونی پیاپی همراه با جنجال و دعوت گسترده و عمومی برای حضور‌، با اغراض کاملاً سیاسی و ضد نظام و همسو با دعوت رسانه‌های بیگانه در دانشگاه‌، به نحوی که نظم دانشگاه را به هم زده و برای روند آموزشی مشکل ایجاد نموده بود‌، با سکوت مطلق دانشگاه در برابر این نقض علنی قانون مواجه شده و حتی یکی از آنان نیز به کمیته انضباطی احضار نمی گردد‌. درحالی که با مراجعه چند دانشجوی ولایی به دفاتر آنها‌ برای پرسیدن سوال از مسئولین دانشگاه، این دانشجویان به جرم تجمع غیر قانونی محکوم به اشد مجازات شده‌اند.

مورد دیگر را می‌توان در تجمع گسترده دیگری که در روز 5 خرداد در خوابگاه دانشجویی برگزار شد و حدود 100 نفر از دانشجویان طی برگزاری تجمع غیر قانونی و دعوت گسترده از دانشجویان برای حضور در این تجمع مشاهده نمود، که با حضور فوری مسئولین و برگزاری جلسه مبنی بر بررسی مطالبات آنان در خارج از وقت اداری‌؛ به هیچ یک از دانشجویان کوچکترین تذکری هم داده نشد، ولی در مورد دانشجویان ارزشی به صرف درخواست وقت ملاقات با مسئولین، با اشد مجازات در نظر گرفته شده در آیین نامه، روبه رو می‌شوند‌. جالب اینجاست در مورد دانشجویان ارزشی که با دغدغه دین و انقلاب و ارزشها مطالبات به حقی دارند، هیچ یک از مسئولین دانشگاه حتی در درون دانشگاه و در ساعت اداری که موظف به پاسخگویی می‌باشند، وقت ندارند‌، اما در مورد بقیه دانشجوها خارج از وقت اداری و خارج از دانشگاه، برای شنیدن مطالباتشان خدمت می‌رسند‌.

در تاریخ سه خرداد 90 در بعد از مراسم سخنرانی مجید انصاری، یکی از دانشجویان همسو با دانشگاه، سیلی محکمی به صورت یکی از دانشجویان می‌زند، که این دانشجو از پاسخ خودداری می‌کند. اما آنچه تعجب را بر‌می انگیزد، عملکرد دانشگاه است، دانشجوی سیلی خورده محکوم می‌شود و با دانشجوی سیلی‌زننده برخورد خاصی نمی گردد.

مسئول دفتر ریاست دانشگاه رسما دانشجویان را به شلوغ‌کاری و به‌هم زدن جلسات متهم نمود و اظهار داشت: به دلیل اجازه نمی‌دهیم، سخنران بیاورید که شما جلسه را به هم می‌زنید.آقای محمدی (مسئول دفتر ریاست دانشگاه )اظهار می نمایند که"مشکل شما (دانشجویان ارزشی ) این است که اگر از طرف شما فردی بیاید حرفش رو می زند ولی اگر از آن طرف کسی بیاید چند نفر شلوغ می کنند.

دانشگاه مفید همچنین دیگر ارتباطات مشکوک خارجی خود را در قالب دعوت از چهره های خارجی برای سخنرانی در همایش ها و مراسم های برگزار شده در این دانشگاه سازماندهی کرد.دعوت از کشیش نامدار دانشگاه کاتولیک آمریکا پروفسور مک لین که با نظریه های گفت و گوی ادیان مطرح شده است و یا پروفسور اشنوک استاد سیاسی دانشگاه کانادا از این قبیل اقدامات بود.از طرف دیگر افراد دیگری نظیر مارشال برگر مشاور حقوقی جرج بوش و دستیار ویژه ریگان در زمان ریاست جمهوری  و اعضای دفتر مطالعات حقوق بشر آمریکا نیز که چهره هایی سیاسی به حساب می آمدند نیز به دعوت این دانشگاه وارد شهر مقدس قم شدند. و بسیاری از این ها در حالی بود که سوابق نامطلوب این عناصر و حمایت های بی پرده آنان از صهیونیست برکسی پوشیده نبود.

نویسنده:م.ا.ن

/ 0 نظر / 10 بازدید