خروج امریکا از عراق یعنی ورود ایران !!

مرحله خروج نیروهای نظامی امریکایی از عراق به زودی وارد فاز نهایی خود می‌شود، پروسه‌ای که طبق توافق‌نامه امضا شده میان بغداد و واشنگتن که مورد توافق پارلمان عراق نیز قرار گرفته، در حال انجام است. برای ایران عراق بسیار مهم است به ویژه در این ...

 ایالات متحده مرحله آرامش را پشت سر گذاشته و اکنون وارد مرحله تهاجمی علیه جمهوری اسلامی ایران شده است. اخیرا امریکا ایران را متهم کرده که حمله به نیروهای نظامی‌اش در عراق را از سر گرفته و آنها را کشته و زخمی می‌کند. بیشتر دیپلمات‌ها، سیاستمداران و نظامیان امریکایی این اتهام را علیه ایران بر زبان می‌رانند. به همین دلیل است که می‌توان گفت که امریکا پس از پشت سر گذاشتن همکاری‌های میدانی با ایران در عراق و افغانستان، علی‌رغم اختلاف‌های سنگین و شدید بر سر پرونده هسته‌ای‌اش، اکنون دوباره به مرحله درگیری امریکایی – ایرانی بازگشته است.

امریکایی‌ها مدعی هستند که گروه‌های شبه نظامی عراقی وابسته به ایران به واسطه کمک‌های مالی و نظامی که از ایران دریافت می‌کنند، علیه نیروهای نظامی امریکایی عملیات نظامی انجام می‌دهند. بیشتر این جریان‌ها شیعی هستند ولی گزارش‌ها می‌گویند در میان آنها جریان‌های سنی نیز به چشم می‌خورند. بزرگ‌نمایی درباره فعالیت‌های ایران تا آن جا پیش رفت که برخی مقامات امریکایی ادعا کردند که ایران با القاعده همکاری دارد تا آنجا که القاعده در تهران برای هماهنگی فعالیت‌هایش با ایرانی‌ها دفتر دایر کرده است. نام‌هایی را نیز منتشر کردند و گفتند که این افراد حداقل از سال 2005 در ایران بوده‌اند.

پرسشی که مطرح می‌شود این است که دلیل افزایش ایران‌ستیزی نزد امریکایی‌ها چیست؟ دلایل بیان این اظهارات تحرک‌آمیز علیه ایران در عراق دقیقا برای چیست؟

حقیقت این است که عراقی‌ها خود می‌دانند که امریکا و ایران و دیگران تا چه اندازه در کشورشان نقش‌آفرینی می‌کنند. مرحله خروج نیروهای نظامی امریکایی از عراق به زودی وارد فاز نهایی خود می‌شود، پروسه‌ای که طبق توافق‌نامه امضا شده میان بغداد و واشنگتن که مورد توافق پارلمان عراق نیز قرار گرفته، در حال انجام است. این در حالی است که امریکا می‌خواهد بر خلاف توافق‌نامه امضا شده نیروهای نظامی خود را همچنان در عراق نگه دارد، گفته می‌شود برنامه امریکا این است که حداقل 10 هزار نیروی نظامی برای حفاظت از دیپلمات‌های امریکایی و آموزش نیروهای نظامی و امنیتی عراق در این کشور نگه دارد. البته امریکایی‌ها هدف دیگری نیز دارند و آن هم جلوگیری از نفوذ دیگر کشورهای خارجی در عراق است که برای حفظ نفوذشان تا کنون مبالغ بسیاری هزینه کرده‌اند و خون‌های بسیاری ریخته‌اند. امریکا می‌خواهد با حفظ نیروهایش از مصالح و منافع استراتژیک و حیاتی خود در عراق و در راس آنها نفت این کشور محافظت کند.

امریکا همچنین گمان می‌کند که هم‌زمان می‌تواند عراق را از تبدیل شدن به پایگاهی برای ایران برای محدود کردن نفوذش در عراق جلوگیری کند. واشنگتن خوب می‌داند که ایران تا چه اندازه تلاش دارد که حضورش در جهان عرب را به چالش بکشد و نفوذ و اقتدارش را به سخره در آورد.

اما ایران نیز می‌داند حضور نیروهای امریکایی در عراق در زمان معین و در دوره‌ای محدود می‌تواند به سود منافعش باشد، هر چه باشد تهران خوب می‌داند که در حمله امریکا به افغانستان و عراق در سال‌های 2001 و 2003 بیشترین سود را از این لشکرکشی برد. ولی هم‌زمان این را هم می‌داند که روابطش با امریکا تقریبا قطع است و دشمنی‌شان علیه یکدیگر با توجه به بی‌اعتمادی که وجود دارد همچنان در حال افزایش است. این را هم می‌داند که عراقی‌ها با گروه‌های مختلفشان، اعم از نژادی، طایفه‌ای و مذهبی و حتی کسانی که نماینده آنها در سازمان‌های قانونی و حزبی هستند، تمایل به بقای نیروهای امریکایی در عراق دارند برای این که از آینده مجهول خود چه ایرانی، چه عربستانی، چه کردی و چه هر جای دیگری نگرانند ولی هیچ کدامشان نیز جرات ندارند که این نگرانی را بیان کنند چرا که در متن توافق‌نامه به خروج کامل و حفظ مجموعه بسیار کمی از نیروهای امریکایی تاکید شده است. حالا از چه می‌ترسند معلوم نیست، شاید از ایران باشد، شاید از خود مردمشان، شاید هم از القاعده یا وضعیت نابه‌سامان امنیتی کشورشان که می‌تواند جنگ داخلی گسترده‌ای را رقم بزند.

برای ایران عراق بسیار مهم است به ویژه در این مرحله که امریکایی‌ها تلاش می‌کنند از هر فرصتی استفاده کنند تا آن را تحت محاصره خود قرار دهند. چرا عراق برای ایران این قدر مهم است؟ محوریتی که ایران از آن حمایت می‌کند و شامل خودش، سوریه، حزب الله و حماس می‌شود تلاش دارد جریان‌ها و کشورهای دیگر را نیز به جمع این محور بیفزاید. ایران بسیار تمایل دارد که عراق را به این جمع بیفزاید ولی این روزها گرفتار وضعیت جدیدی شده است. وضعیت سوریه دیگر حسرت‌برانگیز نیست. ایران تلاش بسیاری کرد که از طریق پند و اندرز، کمک مالی و غیره این هم‌پیمان مهم منطقه‌ای‌اش را نجات دهد ولی ظاهرا تا کنون نتوانسته کاری از پیش برد. حزب الله نیز از این وضعیت پیش‌آمده در سوریه بسیار ناخرسند است به خصوص این که سوریه همسایه آن محسوب می‌شود. ایران اگر چه به دمشق نزدیک نیست و با سوریه مشترکات مرزی ندارد ولی ممکن است تحولات آینده به نفعش نباشد و حکومت‌ آینده این کشور برایش مشکل‌ساز شود. حماس نیز تلاش می‌کند از این وضعیت خود را دور نگه دارد تا آن جا که دبیر کل آن حاضر نشد به قطر برود تا دوحه را قانع کند که در رویکرد خود در قبال سوریه تجدید نظر کند. حماس نیز از وضعیت جاری بسیار نگران است و برای همین تلاش می‌کند خود را با نیروهای عربی جدید در حال رشد منطقه هماهنگ کند.

ایران به دلایل مختلف به ویژه پرونده هسته‌ای‌اش از سوی کشورهای منطقه، جامعه جهانی و اسرائیل مورد تهدید قرار گرفته است. تمامی اینها نشان می‌دهد که دولت ایران مجبور است برای حفظ عراق تلاش بسیاری کند و راه چاره‌ای نیز برایش نمی‌ماند جز این که همه عواقب آن را نیز بپذیرد.

منبع: النهار

=============================================================

نویسنده: حسن هانی‎زاده
سفر غیرمنتظره ژنرال مایکل مولن، رئیس ستاد ارتش امریکا به بغداد، به تغییر ناگهانی روی­کرد دولت­مردان عراق نسبت به موافقت­نامه امنیتی بغداد - واشنگتن منجر شد.ژنرال مایکل مولن در جریان سفر به عراق با رهبران سیاسی این کشور پیرامون سرنوشت موافقت­نامه امنیتی آمریکا وعراق گفت­وگو کرد.

پس از دیدار رئیس ستاد ارتش آمریکا از بغداد، احزاب سنی، کرد و سکولار در نشستی با حضور جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق، موافقت ضمنی خود را با تمدید موافقت­نامه امنیتی عراق و آمریکا اعلام کردند.

این احزاب به نوری المالکی، نخست وزیر عراق ماموریت دادند تا لایحه­ای را در این خصوص تنظیم و برای تصویب به پارلمان عراق تقدیم کند.

ژنرال 4 ستاره آمریکایی در این سفر، بر ضرورت تمدید موافقت­نامه امنیتی واشنگتن بغداد و دادن مصونیت قضائی به سربازان آمریکائی موجود در عراق تاکید کرد.

آمریکا از دولت نوری المالکی در خواست کرده است تا موافقت­نامه امنیتی بغداد -واشنگتن را برای یک سال دیگر تمدید کند.

به موجب این موافقت­نامه، قرار است نیروهای امریکایی تا پایان سال 2011 خاک عراق را ترک کنند؛ اما آمریکا مایل است این موافقت­نامه تا پایان سال 2012 تمدید شود.

در حال حاضر بیش از 47 هزار تن از نیروهای آمریکایی در عراق مستقر هستند که قرا ر است به تدریج خاک این کشور را ترک کنند.

با این که آمریکا برای حضور نیروهای خود در عراق هزینه­های انسانی و مالی سنگینی پرداخت می­کند، اما ترجیح می­دهد هم­چنان در عر اق باقی بماند.

آمریکا پس از اشغال عراق در سال 2003، برای 165 هزار تن از نیروهای خود در عراق ثانیه­ای 5 هزار دلار هزینه می­کرد.

کارشناسان نظامی و اقتصادی جهان حجم هزینه­های نظامی آمریکا در عراق را در طول 8 سال گذشته روی هم بیش از 1400 تریلیون دلار تخمین می­زنند.

این هزینه سنگین مالی به افزایش حجم بدهی­های آمریکا به خارج منجر شده که این امر به­طور طبیعی، نارضایتی­هایی را در جامعه آمریکا گسترش داده است.

اما اکنون این سوال مطرح می­شود که چرا آمریکا، به­رغم هزینه­های سنگین مالی و انسانی اصرار دارد هم­چنان در عراق باقی بماند؟

قطعا رخدادهای اخیر جهان عرب، سرنگونی دیکتاتورهای مصر و تونس و احتمال بروز تغییراتی در پیکره رژیم­های عرب حوزه خلیج فارس، در تصمیم آمریکا برای باقی ماندن در عراق بی­تاثیر نیست.

تغییراتی که اخیرا در جهان عرب به­وجود آمده، قطعا به سود آمریکا و رژیم اسرائیل نیست و لذا آمریکا از این دگرگونی­ها به شدت نگران است.

بروز بحران در جزیره کوچک بحرین، آمریکا را مجبور ساخته تا در صدد یافتن مکان جدیدی برای ناوگان پنجم دریائی خود بر بیاید.

از نظر آمریکا با توجه به این که عراق از مرحله انقلاب­های عربی گذر کرده است لذا در آینده، در مقایسه با کشورهای کوچک حوزه خلیج فارس، از ثبات بیشتری برخوردار خواهد بود.

به همین دلیل، آمریکا احتمال می­دهد که موج انقلاب­های عربی در سال آینده میلادی به کشورهای حوزه خلیج فارس نیز سرایت خواهد کرد و این موج ممکن است به سرنگونی رژیم های دیکتاتوری کشورهای عرب خلیج فارس منجر شود.

جای­گزینی عراق به عنوان مقر ناوگان پنجم دریائی آمریکا یکی از اهداف این کشور در تمدید موافقت­نامه امنیتی بغداد واشنگتن بشمار می­رود.

هدف دیگر آمریکا از ماندن در عراق، حذف فیزیکی جنبش­های شیعی مخالف آمریکا در عراق و تقویت احزاب سکولار و لائیک در این کشوراست.

آمریکا جنبش­های شیعی مخالف آمریکا را مانع تحقق اهداف خود در عراق و منطقه می­داند و به همین دلیل، قصد دارد تا احزاب اصول­گرای شیعه را از صحنه­های سیاسی و نظامی عراق حذف کند.

حذف احزاب شیعه در عراق دست آمریکا را برای انجام مانورهای سیاسی و امنیتی علیه کشورهای مستقل و غیرهمسو با آمریکا در اطراف عراق، باز خواهد گذاشت.

مجموعه این رخدادهای سریع منطقه­ای و احتمال بروز تغییراتی دیگر در منطقه موجب شده است تا امریکا برای ماندن در عراق پافشاری کند.

استفاده ابزاری از گروهک منافقین در پادگان اشرف علیه منافع کشورهای منطقه، بخشی از استراتژی امریکا برای باقی ماندن در عراق تلقی می­شود.

لذا به نظر می­رسد اگر موافقت­نامه امنیتی بغداد- واشنگتن برای یک سال دیگر تمدید شود، قطعا عرصه­های سیاسی و نظامی عراق در آینده شاهد تنش­های جدیدی خواهد بود.

تشدید درگیری میان احزاب شیعه عراق و نیروهای آمریکا، موجب خواهد شد تا صحنه داخلی عراق به عرصه تقابل طیف­های سیاسی این کشور با نیروهای آمریکایی تبدیل شود.

این درگیری­ها قطعا به کشورهای همسایه عراق نیز سرایت خواهد کرد زیرا بروز هرگونه ناامنی در عراق، تاثیر خود را بر همسایگان این کشور باقی خواهد گذاشت.

لذا آمریکا از یک­سو به دولت نوری المالکی برای تمدید موافقت­نامه امنیتی بغداد- واشنگتن فشار وارد می­آورد و از سوی دیگر، عملا برای حذف احزاب مبارز عراقی گام بر می­دارد.

آن­چه مسلم است، ادامه حضور نیروهای آمریکا در عراق نه تنها کمکی به برقراری امنیت در این کشور نمی­کند، بلکه در آینده امنیت کشورهای اطرف عراق را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

نویسنده:م.ا.ن

/ 0 نظر / 3 بازدید