قبح گناه به تدریج برای مخاطبان برنامه‌های ماهواره از بین می‌رود

عضو هیئت علمی مؤسسه امام خمینی (ره) گفت: مخاطبان شبکه‌های ماهواره، ارزش‌های غربی و غیردینی برایشان عادی شده و به تدریج قبح گناه در نظرشان از بین می‌رود، در چنین شرایطی گناه برای مخاطبان این برنامه‌ها عادی می‌شود.

alt

حجت‌الاسلام ابراهیم حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار زنان باشگاه خبری فارس «توانا»، اظهار داشت: رفتارهای فردی و اجتماعی انسان تابع ارزش‌ها و نظام ارزشی اوست، بخشی از این نظام ارزشی و باورها از طریق فیلم‌ها و سریال‌هایی است که فرد مشاهده می‌کند.

وی عنوان کرد: فیلم‌ها و سریال‌ها از تأثیرگذاری غیرمستقیم و غیر‌ملموسی برخوردار است؛ خانواده‌هایی که تحت تأثیر فیلم‌ها‌ و شبکه‌های ماهواره‌ای بوده و مخاطب آنها محسوب می‌شوند، ارزش‌های غربی و غیردینی برایشان عادی شده و به تدریج قبح گناه در نظرشان از بین می‌رود.

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) ادامه داد: در چنین شرایطی گناه برای مخاطبان این برنامه‌ها عادی شده و سبک زندگی نادرستی در میان آنها رایج می‌شود که این امر منشأ به وجودآمدن بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی خواهد شد.

وی افزود: در آمریکا و اروپا محدودیت‌هایی برای پخش و دریافت این برنامه‌ها وجود دارد، اینجا این پرسش مطرح است که چه دلیلی دارد که کشورهای غربی هزینه‌های بسیاری می‌کنند تا این برنامه‌ها را در اختیار کشورهای دیگر قرار دهند؟؛ علتش است که می‌خواهند نظام سلطه اقتصادی و سیاسی خود را از طریق نظام فرهنگی تعمیم دهند.

*سلطه نظام‌های استکباری از طریق فرهنگی است

حجت‌الاسلام حسینی درباره آسیب‌های نفوذ ماهواره در خانواده‌ها بیان کرد: از جمله ناهنجاری‌های اجتماعی در این زمینه می‌توان به افزایش میزان طلاق اشاره کرد، وقتی خانواده استحکام خود را از دست دهد و روابط بین زوجین منضبط نباشد و وجود آزادی افسار گسیخته میان آنها به عنوان ارزش محسوب شود چنین عواملی موجب می‌شود تا ارزش‌های خانوادگی از‌ بین برود، در این حالت است که زن و شوهر احساس نمی‌کنند که متعلق به یکدیگر هستند.

وی اضافه کرد: نظام‌های استکباری سلطه سیاسی و اقتصادی خود را از طریق فرهنگی به دست می‌آورند این هزینه‌هایی که آنها در حوزه فرهنگ سازی می‌کنند برای به‌ دست‌ آوردن سلطه سیاسی و اقتصادی است؛ حاکمیت غرب عقیده دارد اگر بخواهند بر حاکمیت یک کشور تأثیرگذار باشند باید کاری کند تا سبک زندگی مردم تغییر یابد تا مردم حاکمانی را بر رأس بگمارند که مورد پسند نظام‌های استکباری است.

 

/ 0 نظر / 4 بازدید