خودنمایی؛ بیماری‌ای که با عدم تعادل در انگیزه جنسی به وجود می‌آید

یکی از بیماری‌هایی که در اثر عدم تعادل در استفاده از انگیزه جنسی بوجود می‌آید، خودنمایی است که شخص با نشان دادن قسمتی از بدن، میل جنسی خود را ارضا می‌کند؛ نشان دادن بدن از طریق ماهواره،‌ مجلات و فیلم‌ها از جمله این موارد است. کسانی که علت تفاوت در پوشش مردان و زنان را نشانی از برتری‌جویی یا دلیل نابرابری حقوق زن و مرد و یا نشانه‌ای از اسارت زنان می دانند، از این حقیقت غفلت کرده‌اند که...

عصر شیعه ـ در بررسی نحوه پوشش و حجاب از نگاه روان شناسی باید گفت تحقیقات روان‌شناسی نشان داده است، کسانی که علت تفاوت در پوشش مردان و زنان را نشانی از برتری‌جویی یا دلیل نابرابری حقوق زن و مرد و یا نشانه‌ای از اسارت زنان می دانند، از این حقیقت غفلت کرده‌اند که ضروریات بلوغ روانی مردان و زنان در مرحله‌ای از یکدیگر جدا شده و برخلاف تبلیغات عوامانه، «پوشش» مناسب برای زنان به تفاوت مراحل رشد روانی آنها بازمی‌گردد و ریشه در فطرت انسانی دارد.

قوانین طبیعت
برخی از جامعه شناسان حجاب و پوشش زن را مقتضای طبیعی جامعه بشری معرفی کرده‌اند؛ مونتسکو می‌نویسد: قوانین طبیعت حکم می‌کند زن خوددار باشد؛ زیرا مرد با تهور آفریده شده است و زن نیروی خودداری بیشتری دارد، بنابراین تضاد بین آنها را می‌توان با حجاب از میان برد و بر اساس همین اصل، تمام ملل جهان معتقدند که زنان باید حیا و حجاب داشته باشند (به نقل از روح القوانین، مونتسکو، ترجمه علی اکبر مهدوی، ص 101)


جاذبه زن و مرد
دانشمندان آلمانی به وسیله آزمایشاتی ثابت کرده اند که امواج نامریی الکتریکی مثبت از مردان و الکتریسیته منفی از زنان ساطع می‌شود و بر طبق آن یکدیگر را جذب می کنند. (از کتاب برای چشمهایت ص 31)

در میان کلیه موجودات عالم اعم از انسان و حیوان رابطه مغناطیسی و الکتریکی «قوه جاذبه» وجود دارد که و به وسیله آن یکدیگر را جذب می کنند (آیت الله مصطفی نورانی، سعادت خانواده در ازدواج، ص136)
الکتریسیته و جاذبه مثبت که در مرد و جنس نر به طور کلی موجود می‌باشد، جنس مقابلش را که دارای الکتریسیته منفی است به طرف خود می کشاند و آن را به سوی خود جذب می کند؛ این نیروی موجود چیزی است که هیچ عاملی نمی تواند از آن جلوگیری به عمل آورد؛ زیرا آن، یکی از بزرگترین نوامیس طبیعی به شمار می رود و یگانه وسیله برای دوام و بقای نسل می باشد.

اما باید به این موضوع توجه داشت که الکتریسیته و قوه مغناطیسی یا جاذبه در شرایط خاصی به وجود می‌آید و هر چه این شروط مهیاتر باشد نتیجه یا راندمان آن بیشتر خواهد بود. (از کتاب برای چشمهایت ص32 و نیز سعادت خانواده در ازدواج، ص 136)


چشم چرانی نوعی انحراف روانی و آغاز بیماری
کلیه روان شناسان چشم چرانی را یک نوع انحراف روانی قلمداد می کنند؛ این انحراف هر گاه در کسی بوجود آید قابل توقف نخواهد بود و هر لحظه بر میزان آن افزوده خواهد شد.

یک فرد چشم چران هرگز با چند ساعت چشم چرانی کردن در روز قانع نمی شود و این حالت کم کم در او یک حالت وحشیانه و حیوانی خاص به وجود می آورد و رفته رفته  او را به یک بیماری و انحراف روانی دیگر به نام (vojeurisme) مبتلا می سازد؛ در این حالت بیمار از تماشای بدن عریان لذت می برد و این مرحله مقدمه ایجاد سادیسم است. (از کتاب برای چشمهایت ص 34)

اصولا اکثر بیماری جوانان از این رهگذر آغاز می‌شود؛ زیرا چشم می‌بیند و دل می خواهد و قلب برای بدست آوردن خواسته خود فعالیت می کند و روح تسخیر می شود، اما چون کار به جایی نمی رسد و جو طبیعی این رشته را پاره می کند، در نتیجه، پاره شدن رشته این لذت عامل ایجاد یک عقده روانی شده و روح متزلزل می شود. (داستان هایی از چشم و نگاه، علی میرخلف زاده، ص 178-179)

خودنمایی
یکی از بیماری هایی که در اثر عدم تعادل در استفاده از انگیزه جنسی بوجود می آید، بیماری خودنمایی است (exhibisionism) که حالتی است که شخص با نشان دادن قسمتی از بدن میل جنسی خود را ارضا می کند؛ نشان دادن بدن از طریق ماهواره،‌ مجلات، فیلم ها و غیره از این مواردند که در سه دسته قابل تقسیم هستند.
الف) خفیف: افرادی هستند که با پوشیدن لباس های عجیب و غریب و یا انتخاب رنگ های تند و زننده توجه دیگران را جلب می کنند.
ب) متوسط: این افراد با بیرون گذاشتن قسمتی از بدن خودنمایی می کنند.
ج) حاد: این دسته جزو منحرفان (برهنگان) هستند.

بیماری خودنمایی در زنان مشهودتر است (کتاب روان شناسی و فرهنگ پوشش، ص43، انتشارات دانشگاه تهران)


غریزه جنسی
غریزه جنسی در مواقعی که مناظر شهوت انگیز از قبیل تصاویر ننگین یا فیلم های سکسی با بدن های نیمه عریان در معرض دید انسان قرار گیرد به صورت انقلاب جنسی در می آید که اگر مرتبا ارضا شود از نظر تکرار، و اگر ارضا نشود از لحاظ واردن شدن شوک های مکرر به مغز و قلب، بیماری هایی غیر قابل علاج را به وجود می آورد؛ پس غریزه ای که به حال غلیان و انقلاب درآید و بموقع ارضا نشود آثار بدی در ارگانیزم بدن به جای می گذارد که غالبا درمان ناپذیر است. (کتاب حجاب در ادیان الهی، ص 44-45 و از کتاب برای چشمانت، ص 36)

ناراحتی‌های عصبی
روان پزشکان در کسانی که مدتی گرفتار تحریکات جنسی بدون ارضا شده اند، بیشتر ناراحتی های عصبی و (روان تنی) زیر یا پاره ای از آنها مشاهده کرده اند:

1 - دشواری در تنفس
2 - درد  در اطراف قلب
3 - بالا رفتن طپش قلب
4 - ضعف و خستگی و کوفتگی عمومی
5 - درد و مالش معده
6 - سردرد
7 - هراس و دلهره از خطرات غیر قابل توصیف
8 - بی قراری و ناآرامی
9 - بی خوابی
10 - کم اشتهایی
11 - خستگی فکری و دماغی
(جوانی پررنج ص 235؛ به نقل از کتاب برای چشمهایت ص 36 و 37)


عوارض پوشش نامناسب
بعضی با دیدن فرم لباس که بدن را نمایان می سازد، تحریک می‌شوند؛ برخی مردان اگر برجستگی های بدن در لباس ظاهر شود، آن را تعمیم داده و لذت می برند؛ اینجاست که نشان دادن برجستگی های بدن با لباس همانند عریان بودن است.

بعضی با دیدن افراد چاق و بعضی با دیدن افراد لاغر تحریک می شوند، و بعضی با نوع راه رفتن و ... همه از این مواردند. (روان شناسی رنگ، ص 65، دکتر مارکس لوتر)

بسیاری از تجار بزرگ جهان، ‌از زن برای فروش کالا استفاده می کنند، عکس بدن آنها را روی جوراب و غیره می اندازند یا او را در کنار اشیا قرار می دهند، مردها در حقیقت عکس زن را می خرند نه کالا را.

از نظر فروید مرد با دیدن تصاویر و عکس‌ها که نمایانگر چیزی از زن باشد، لذت برده و ارضا می‌شود.(روان شناسی در خدمت سیاست، زیگموند فروید، ص 65)

نویسنده:م.ا.ن

/ 0 نظر / 12 بازدید