امام کاظم(ع) بنیان‌گذار فقه و حدیث شیعه است

استاد حوزه علمیه قم گفت: پیشوای هفتم شیعیان یکی از بنیان‌گذاران فقه و حدیث شیعه بوده و در این مسیر تلاش‌های فراوانی انجام داده است.

alt

حجت‌الاسلام محمدرضا ضمیری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم، ضمن تسلیت سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) در سخنانی اظهار داشت: پیشوای هفتم شیعیان یکی از بنیان‌گذاران فقه و حدیث شیعه است.
وی خاطرنشان کرد: این امام بزرگوار به وسیله تربیت شاگردان ممتاز موفق به توسعه و گسترش فقه و حدیث شدند و هر یک از شاگردان ایشان در تحلیل مباحث فقهی و جدید به فعالیت می‌پراختند.
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به مناظرات و مباحثات علمی شاگردان امام موسی کاظم(ع) با پیروان مذاهب آن دوران گفت: امام موسی کاظم(ع) شاگردان خود را در زمینه فرق و مذاهب مختلف تربیت می‌کردند تا بتوانند در مناظرات پیروز شوند.
به گفته وی امام موسی کاظم(ع) با وجود آنکه در طول عمر خود در زندان بودند در نشر حدیث فعالیت چشمگیری داشتند.
ضمیری خاطرنشان کرد: این امام بزرگوار مباحث فقهی را برخی اوقات به صورت تقیه‌ای مطرح می‌کردند تا خون شیعه از تعرضات خلافت حفظ شود.
وی با بیان اینکه شرایط سخت و دشواری در دوران پیشوای هفتم شیعیان حاکم بود، عنوان داشت: حاکمان در آن دوران حق و حقوق شیعیان را پایمال کرده و برای آنها آزار و اذیت ایجاد می‌کردند.
استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: امام موسی کاظم(ع) به تبیین مواضع شیعه می‌پرداختند و مرز شیعه را از دیگر مذاهب تعیین می‌کردند.
وی در پایان گفت: این امام بزرگوار تلاش فراوانی در راستای احقاق حق شیعه داشتند و به این دلیل خلیفه آن دوران با احساس خطر از حضور امام ایشان را زندانی کرد.
انتهای پیام/ج30

 

/ 0 نظر / 2 بازدید