تحلیل علل حوادث اخیر انگلیس به نقل از سایت آمریکایی

پایگاه تحلیلی "گلوبال ریسرچ "، در گزارشی به قلم "فینیان کانینگهام "، می‌نویسد: تلاش‌های پلیس ضد شورش بر ای کنترل شورش جوانان نقاب‌دار در لندن نتیجه‌ای نداشته است. اگرچه رهبران سیاسی بریتانیا ادعا می‌کنند هدف از این اقدامات برهم زذن نظم و قانون بوده، این حمله‌ها نشانه گرفتاری‌های مالی فراگیر بریتانیای کبیر است.

متن کامل این گزارش به شرح زیر است:

* سخن از دخالت ارتش در ناآرامی های انگلیس است

با بی‌نتیجه ماندن تلاش‌های پلیس ضدشورش در کنترل گروه‌هایی از جوانان نقاب‌دار که در مناطق مختلف لندن دست به غارت می‌زنند، بریتانیا شاهد سومین شب متوالی به آتش کشیدن و غارت گسترده اموال عمومی بوده است. بر اساس گزارش‌های رسیده، موج خشونت به شهرهای دیگر بریتانیا هم رسیده است. حتی بعضی از مفسران بر این عقیده بودند که برای کمک به بازگرداندن نظم، باید ارتش بریتانیا از ایرلند شمالی فراخوانده شود. در میان همهمه فریاد رسانه‌ها بر ضرورت استفاده از تفنگ‌های آب‌پاش و گلوله‌های پلاستیکی، ماشین‌های مسلح پلیس در خیابان‌های لندن گشت می‌زنند.

* سیاستمداران آشوب‌های اخیر را نتیجه "بزهکاری خارج از کنترل " و بی‌دلیل خوانده‌اند

سیاستمداران، روسای پلیس و رسانه‌ها در واکنش به آشوب‌های اخیر، آن را نتیجه "بزهکاری خارج از کنترلی " نامیده‌اند که ظاهراً هیچ دلیل به خصوصی ندارد. "دیلی تلگراف " آن را "حکومت اوباش " می‌نامد. اما گروه‌های وابسته لیبرال‌تر آن را "حکومت عوام " می‌نامند.

* آشوبگران با استفاده از تصاویر دوربین‌های مداربسته شناسایی می‌شوند

وزیر کشور بریتانیا، "ترزا می "، این اقدامات را با عنوان "شرارت نابخشودنی " به شدت محکوم کرد. "تیم گادوین "، کمیسر عالی پلیس لندن، سوگند یاد کرد که مجرمین را تعقیب و دستگیر و به دادگاه معرفی کند. او از ساکنان لندن درخواست کرد که افرادی را که در تصاویر دوربین‌های مداربسته و بریده فیلم‌های آماتور حضور دارند، شناسایی کنند. تاکنون حدود پانصد نفر دستگیر شده‌اند و شمار نیروهای پلیس مستقر در پایتخت طی یک شب سه برابر شده و به 16 هزار نفر رسیده است؛ در میان آن‌ها افسران اعزامی از نقاط دیگر کشور هم حضور دارند.

* سال‌ها فشار نژادپرستی بومی بر دوش جامعه سیاه پوست و فقر جامعه بریتانیا را آزار می‌دهد

اگرچه به آتش کشیدن ساختمان‌های تجاری و مسکونی به معنای نوعی خودانگیختگی بزهکارانه از سوی گروه‌های مختلف جوانان است، رهبران سیاسی بریتانیا، نیروهای پلیس و رسانه‌ها به نحوی گمراه کننده ادعا می‌کنند که هدف این اقدام برهم ریختن نظم و قانون بوده است.
سال‌ها فشار نژادپرستی بومی بر دوش جامعه سیاه پوست بریتانیا، و به طور کلی، فقر روزافزونی که هر لحظه بیشتر جامعه بریتانیا را آزار می‌دهد، موضوعات مهمی هستند که بررسی آن‌ها برای روشن ساختن علت ایجاد آتش سوزی عمدی، غارت، و آشوبگری ضروری است.

* دیوید کامرون "بزهکاری ساده و آشکاری را که باید مغلوب شود " محکوم کرد

"دیوید کامرون "، نخست وزیر محافظه کار بریتانیا، تعطیلات تابستانی خود در ایتالیا را کوتاه کرد تا برای برگزاری جلسه "امنیتی فوری " با دیگر اعضای کابینه، به لندن پرواز کند. امروز کامرون در سخنرانی خود در "داونینگ استریت "، محل اقامت نخست وزیر، آشکارا از ناآرامی‌های روبه گسترش اظهار خشم نمود و "بزهکاری ساده و آشکاری را که باید مغلوب شود " محکوم کرد. وی همچنین اضافه کرد که دولت از "کلیه شهروندان تابع قانون " حمایت می‌کند.

* قرار است تمام اعضای پارلمان با همفکری یکدیگر راه حلی برای مهار اغتشاشات اخیر بیایند

"اد میلیباند "، رهبر حزب مخالف، حزب کارگر، و "بوریس جانسون "، شهردار محافظه‌کار لندن، با عجله بسیار از خارج از کشور به پایتخت بازمی‌گردند تا بحرانی را که به نظر می‌رسد هر لحظه بیشتر از کنترل خارج می‌شود، مهار کنند. قرار است اعضای پارلمان بریتانیا اواخر این هفته از تعطیلات تابستانی فراخوانده شوند تا "تمام اعضای پارلمان با همفکری یکدیگر " راه حلی برای مهار اغتشاشات اخیر بیایند.
اغتشاشات اخیر- که طی سی سال گذشته بی‌سابقه بوده است- شنبه گذشته در تاتنهام، یکی از محلات قدیمی و محروم در شمال لندن، آغاز شد. علت آغاز شدن این ناآرامی‌ها شلیک پلیس به یک جوان سیاه‌پوست در روز پنجشنبه بود که منجر به مرگ وی شد.

* "مارک داگان " در اتومبیلش نشسته بود که مورد اصابت گلوله یکی از نیروهای پلیس قرار گرفت و کشته شد

"مارک داگان " در اتومبیلش نشسته بود که مورد اصابت گلوله یکی از نیروهای پلیس قرار گرفت و کشته شد. پلیس ادعا کرد که این مرد آنها را با تفنگ تهدید کرده است. اما خانواده و دوستان این قربانی 29 ساله ادعای پلیس درباره مسلح بودن مارک یا دخالت وی در اقدامات مجرمانه را قویاً انکار کردند. پلیس تحقیق درباره چگونگی مرگ این جوان را آغاز کرد، اما تحقیقات مشخص کرد که در این حادثه تنها دو گلوله توسط نیروهای پلیس شلیک شده است.

* شبکه بی‌بی‌سی همواره عکسی را نشان می‌دهد که در آن مارک شبیه تبهکاران شده است

شبکه بی بی سی در گزارش‌های خود درباره قتل این جوان همیشه یکی از عکس‌های خانوادگی وی را که درست پیش از کشته شدن او گرفته شده است، نمایش می‌دهد: در این عکس مارک مانند تبهکاران دو انگشت خود را به نشانه تمسخر مقابل صورتش بالا نگاه داشته است.
جمعیت مختلط ساکنان تاتنهام که از شلیک بی دلیل پلیس و عدم دریافت پاسخ فوری از جانب مقامات خشمگین شده بودند، روز شنبه به یاد این قربانی به شب زنده داری پرداختند.
ساکنان محله تاتنهام که ترکیبی از نژاد سیاه و سفیدند، از شلیک بی دلیل پلیس و عدم دریافت پاسخ فوری از جانب مقامات خشمگین شده بودند؛ آن‌ها روز شنبه به یاد این قربانی به شب‌زنده‌داری پرداختند. با افزایش تنش در منطقه، این گردهمایی صلح آمیز و آرام تبدیل به اغتشاش علیه پلیس شد و اموال عمومی، از جمله ماشین‌های پلیس، مورد حمله قرار گرفت و به آتش کشیده شد.

* موج ناآرامی به مناطق دیگر پایتخت کشیده شده است

از آن هنگام، موج ناآرامی به مناطق دیگر پایتخت، از جمله پکهام، بریکستون، هاکنی، لویسهام، و کلاپهام سرایت کرده است. در اینفیلد، واقع در شمال لندن، یکی از کارخانه‌های سونی تبدیل به اسکلتی سوخته شد. دیشب در کرایدون، یکی از مناطق خارجی جنوب لندن- که چندین مایل با تاتنهام فاصله دارد- به علت به آتش کشیده شدن یکی از ساختمان‌های تجاری اصلی، آتش‌سوزی بزرگی رخ داد. حتی در ایلینگ، که منطقه‌ای مرفه و سرسبز در غرب لندن است، بوتیک‌ها و منازل مسکونی لوکس مورد حمله قرار گرفت و به آتش کشیده شد.

* فکر می‌کنم نظام [سیاسی] انگلیس اشکالات بسیار اساسی دارد

مالک حیرت‌زده ساختمان تجاری به آتش کشیده شده در کرایدون می‌کوشید بفهمد چرا فروشگاه مبلمان 150 ساله او مورد حمله قرار گرفته است. با این وجود چند کلمه حاکی از ناباوریش رنگی از حقیقتی داشت که به نظر می‌رسد سیاستمداران و مفسران رسانه‌ای از آن بی‌اطلاعند. او گفت: "فکر می‌کنم نظام [سیاسی] کشور ما اشکالات بسیار اساسی دارد. ".

* وحشت مقامات از گسترش بی نظمی و خشونت در شهرهای دیگر است

به نظر می‌رسد گروه‌های جوانان آزادانه هجوم می‌برند، شیشه‌های مغازه‌ها را می‌شکنند و اجناس آنها را غارت می‌کنند، اما نیروهای پلیس می‌کوشند موج فزاینده خشونت خیابانی را کنترل کنند. چیزی که حقیقتا موجب وحشت مقامات می‌شود گسترش بی نظمی و خشونت در شهرهای دیگر است؛ گزارش‌های مشابهی از ناآرامی در مرکز بیرمنگام واقع در میدلند، و ناتینگهام، لیورپول و منچستر در شمال کشور منتشر شده است.

* سیاه‌پوستان محروم از کنترل خشونت‌آمیزی که آشکارا نژادپرستانه است شکایت دارند

جمعیت‌های سیاه‌پوست محروم ساکن محله‌های قدیمی در بریتانیا از کنترل خشونت‌آمیز روزمره‌ای که آشکارا نژادپرستانه است، شکایت دارند. رهبران این جمعیت‌ها در مورد شیوه‌های تهاجمی پلیس در متوقف کردن و جستجوی بدنی جوانان سیاه‌پوست صحبت می‌کنند. آن‌ها می‌گویند روش‌های نظارتی نژادپرستانه امروز به بدی شیوه‌های مورد کاربرد در دهه هشتاد در زمانی است که کشته شدن یک زن سیاه‌پوست به نام "سینتیا جرت " در حمله پلیس به منزلش در "برادواتر فارم " لندن در سال 1985 موجب آغاز ناآرامی‌هایی شد.

* نمی‌توان گفت که ناآرامی‌های خیابانی انگیزه نژادی دارد

در این آخرین موج خشونت- که بسیار فراگیرتر از ناآرامی‌های دهه هشتاد است- نمی‌توان گفت که ناآرامی‌های خیابانی که پس از اغتشاش‌های اولیه در تاتنهام رخ داده، انگیزه نژادی دارد. با توجه به افزایش شمار مناطق و جوانانی که در ایجاد آتش سوزی، آشوبگری و غارت شرکت می‌کنند به نظر نمی‌رسد انگیزه آنها صرفا یکپارچگی در حمایت از قربانی سیاه‌پوست جوانی باشد که هفته گذشته توسط نیروهای پلیس به قتل رسید؛ گرچه این مساله عامل انگیزش عده‌ای نیز بوده است. عامل بسیاری از ناآرامی‌های خیابانی در لندن و مناطق دیگر گروه‌هایی از جوانان سیاه‌پوست و سفیدپوست هستند که با هم یا جداگانه فعالیت می‌کنند.

* انگیزه تمام این اغتشاش‌ها فقر، بیکاری، و محرومیت اجتماعی است

اما در انگیزش تمام این اغتشاش‌ها عامل مشترکی وجود دارد که سیاستمداران و رسانه‌ها آگاهانه آن را نادیده می‌گیرند: فقر فراگیر، بیکاری، و محرومیت اجتماعی که در حال حاضر مشکل بسیاری از گروه‌های جمعیتی بریتانیا است. طی چند دهه گذشته فساد اجتماعی در بریتانیا جامعه را برآشفته است، اما دولت‌های برخاسته از حزب محافظه‌کار و کارگر، هردو این مشکل را نادیده گرفته‌اند. درست مانند دیگر کشورهای اروپایی و آمریکا، ساختار اجتماعی بریتانیا به واسطه سیاست‌های اقتصادی که دانسته فاصله میان غنی و فقیر را افزایش داده‌اند، پاره پاره شده است.

* بار سیاست‌های اقتصادی نئولیبرال بیش از همه بر دوش ساکنان محله‌های قدیمی و فقیرنشین است

فروپاشی بنیان‌های تولید صنعتی، گسترش بی‌رویه مشاغل کم‌درآمد و بی‌اهمیت، بیکاری، و قطع خدمات و تسهیلات اجتماعی با کاهش نظام‌مند مالیات دریافتی از نخبگان ثروتمند همراه بوده است. افزایش مبلغ بدهی‌های ملی بریتانیا، درست مانند اروپا و آمریکا، تا حدود زیادی ناشی از چندین دهه پیگیری در اجرای سیاست‌های نئولیبرال رفاه برای ثروتمندان و ریاضت اقتصادی برای فقرا بوده است- بار این سیاست‌ها بیش از همه بر دوش ساکنان محله‌های قدیمی و فقیرنشین شهرها سنگینی می‌کند.

* دولت ائتلافی محافظه کار-لیبرال "دیوید کامرون " بار بدهی را بر دوش فقرا سنگین‌تر کرد

دولت ائتلافی محافظه کار-لیبرال "دیوید کامرون " که از سال گذشته شروع به فعالیت کرده است با کاهش شدید هزینه‌های ریاضت اقتصادی بار بدهی را بر دوش فقرا سنگین‌تر کرد. جالب اینجاست که درست چند روز پیش از آغاز آتش‌سوزی‌ها و ناآرامی‌های اخیر، سخنگویان دولت بریتانیا به دلیل "اتخاذ تصمیم درست " در پشت سر گذاشتن اقدامات فلج کننده طرح ریاضت اقتصادی که تا این لحظه بریتانیا را از گرفتاری‌های مالی مشهودی که کشورهای اروپایی دیگر درگیر آن هستند نجات داده است، به خود می‌بالیدند.

* حمله جوانان بریتانیایی به نمادهای قدرت و ریاضت اقتصادی نشانه گرفتاری‌های مالی فراگیر بریتانیاست

اما حمله هزاران جوان بریتانیایی به نمادهای قدرت و ریاضت اقتصادی، ورود به مغازه‌ها به قصد غارت لباس و دیگر کالاهای مصرفی که به هیچ طریقی از عهده خریدشان برنمی‌آیند، و طغیان اجتماعی، نشانه گرفتاری‌های مالی فراگیر برای پادشاهی غیرمتحد بریتانیای کبیر است.

نویسنده:م.ا.ن

/ 0 نظر / 3 بازدید