نامه به آقا امام زمان(عج) حقیقت یا خرافات؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

عریضه نویسی حقیقت است یا خرافات ؟؟؟

عریضه نویسی چیست؟

اغلب لغت شناسان عریضه را به عرض حال و درخواست‏نامه معنی می‏کنند [1]  او برای «عرض» معانی مختلفی بیان می‏کنند که یکی از آنها، بیان مطلبی از طرف فرد کوچکتر به بزرگتر است؛ بر این اساس معنی به عرض رساندن عبارت از گفتن و بیان کردنِ مطلبی از طرف کوچکتر به بزرگ‏تر است. [2] .

در اصطلاح، عریضه نویسی یکی از شیوه‏های خاصّ توسل است که در طول تاریخ، در فرهنگ اسلامی همواره مورد توجه بوده است.

توضیح آن‏که گاهی افراد جامعه با یک سلسله نیاز و گرفتاری‏ها مواجه می‏شوند که برحسب ظاهر امکان برطرف نمودن آنها از طریق اسباب عادی میسّر نیست، یا حد اقل بسیار مشکل است؛ در چنین مواردی به جای نا امید شدن و زانوی غم در بغل گرفتن، از ناحیه پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و ائمه اطهارعلیهم السّلام توصیه شده است که از اموری نظیر دعا و توسل که در جای خود اثبات شده است -که هریک از آنها اگر مؤثّرتر از اسباب وعلل عادی نباشند کمتر از آنها نیستند- کمک گرفته شود.

آن‏گاه برای خود توسّل، شیوه‏های مختلفی بیان شده است که از جمله آنها نوشتن عریضه است.

عریضه گاهی خطاب به خداوند تبارک و تعالی نوشته می‏شود ودر آن فرد نیازمند ضمن اشاره به مشکل و حاجت مورد نظر خود به مقام و منزلت یکی از معصومین‏علیهم السّلام یا همه آنها در پیشگاه خداوند متوسل می‏شود؛ و یا این‏که عریضه مستقیما به معصوم‏علیه السلام نوشته می‏شود تا او بواسطه قرب و ارج و منزلتی که در نزد خداوند متعال از او برآورده شدن یا برطرف گشتن آن حاجت و مشکل را درخواست نماید؛

و یا این‏که خود معصوم‏علیه السّلام بواسطه ولایت و قدرتی که از ناحیه پروردگار عالم به او اعطا شده است، به اذن خداوند مهربان این نیاز و گرفتاری را برطرف سازد.

بدیهی است که هیچ‏یک از این امور با قیودی که به آنها ذکر شد به اموری نظیر شرک و بت‏پرستی و... منتهی نمی‏شوند.
ــــــــــــــــــــــ
(1)     الرائد/ ج2/ ص183
(2)     فرهنگ معین / ج2 / ص2288

توجیه عقلی و ادله نقلی عریضه نویسی

از بررسی مجموعه آیات و روایاتی که در صدد تبیین منزلت وکمالات وجودی اهل‏بیت‏علیهم السّلام هستند، چنین معلوم می‏شود که ائمه اطهارعلیهم السّلام علاوه بر ولایت تشریعی یعنی حقّ تبیین وتشریح احکام وآیات الهی ورهبری سیاسی ودینی واجتماعی جامعه، که اصطلاحا به آن امامت گفته می‏شود؛ از منزلت والای ولایت تکوینی نیز برخوردارند. این بُعد از کمال که گاهی از آن تعبیر به «ولایت تصرّف» و «ولایت معنوی» می‏شود،

نوعی از اقتدار وتسلط فوق‏العاده در امور نظام هستی است که با توجه به دارا بودن مراتب بالای کمالات معنوی و قرب به حضرت حقّ با عنایات مخصوص خداوند متعال معجزات وکرامات منقول از آن ذوات مقدسه، ناشی از این بُعد ولایتی آنهاست.

توضیح آن‏که برطبق جهان بینی اسلامی، انسان از چنان استعدادی برخوردار است که از طریق انجام عبادات وترک گناهان می‏تواند به مرتبه‏ای از کمال برسد که تمام اعضاء وجوارح بدن او الهی بشود. یعنی به جایی می‏رسد که چشم او جز حقّ را نمی‏بیند و گوش او به غیر از حقّ را نمی‏شناسد، وپای او جز در راه حقّ قدم بر نمی‏دارد ودست او جز در مسیر حقّ کاری انجام نمی‏دهد.
.
و در یک کلام در تمام رفتارها و عملکردها جز به کار حقّ خود را مشغول نمی‏سازد. یعنی به تمام معنی خلیفةاللّه می‏شود. تصوّرات وتصرّفاتش همه رحمانی می‏گردد. از این مرتبه از کمال در حدیث قدسی مشهور که امام صادق‏علیه السلام آن را از وجود مبارک پیامبر اکرم‏صلّی اللّه علیه و آله روایت می‏کنند، با این تعابیر یاد شده است:
.
قال اللّه عزّوجلّ: ما تقرّب إلیّ عبدٌ بشی‏ءٍ أحبُ إلیّ ممّا افترضتُ علیه وإنّه یتقرّب الیّ بالنافلة حتی احبّهُ فإذا أَحْبَبْتُهُ کنتُ سمعهُ الذی یسمع بهِ وبصرهُ الذی یبصر بهِ ولسانه الذی ینطق به ویدهُ الذی یبطش بها. إن دعانی أجبته، وإن سألنی أعطیتهُ. [1] .
.
خداوند عزّوجلّ می‏فرمایند: هیچ بنده‏ای با هیچ وسیله‏ای به من نزدیک نشده است که از فرائض نزد من محبوب‏تر باشد. همانا بنده به وسیله نوافل ومستحبّات -که من آنها را واجب نکرده‏ام ولی او تنها به خاطر محبوبیّت آنها در نزد من، به انجام‏شان می‏پردازد- به من نزدیک می‏شود تا به جایی که محبوب من می‏گردد، همین که محبوب من گشت، من گوش او می‏شوم که با آن می‏شنود، وچشم او می‏شوم که با آن می‏بیند، وزبان او می‏شوم که با آن سخن می‏گوید، ودست او می‏شوم که با آن حمله می‏کند. در این حال اگر مرا بخواند دعایش را اجابت می‏کنم، واگر از من چیزی درخواست کند آن را به او می‏دهم».
.
وقتی که انسان‏های معمولی از چنین قابلیّتی برخوردارند، به طریق اولی ائمه اطهارعلیهم السّلام به جهت کمالاتی که دارند می‏توانند از منزلتی برخوردار شوند که بتوانند در شئونات مختلف عالم تکوین تصرّفاتی داشته باشند.
.
در اشاره به برخورداری اهلبیت‏علیهم السّلام به سطح بالایی از این گونه ولایت است که در زیارت جامعه وارد شده است:
.
«بکم فتح اللّه وبکم یختم وبکم یمسک السماء أن تقع علی الأرض وبکم ینزّل الغیث»
.
«پروردگار عالم به برکت وجود شماست که خلق را آغاز می‏کند و آن را به پایان می‏رساند، وآسمان را از فرو افتادن بر زمین باز می‏دارد، و باران را فرو می‏فرستد».
.
به عبارت دیگر خداوند همه چیز را به وسیله شما که واسطه‏های فیض او هستید ایجاد و اداره می‏نماید. وهمچنین در دعای عدیله در تشریح وتبیین قسمتی از برکات وجود مبارک حضرت امام زمان‏علیه السلام آمده است:
.
«ثمّ الحجّة الخلف القائم المنتظر المهدی المرجی الذی ببقائه بقیت الدنیا وبیمنه رُزق الوری وبوجوده ثبتت الأرض والسماء».
.
«سپس -بعد از امام عسکری‏علیه السلام - حجّت بعدی، قائم منتظر مهدی‏علیه السلام است که وی آن مایه امیدی است که به برکت بقاء وجود مبارک او، دنیا باقی و برقرار، و مخلوقات عالَم از روزی برخوردارند. همینطور در سایه وجود اوست که نظم و انسجام زمین وآسمان پاحفظ می‏شود».
..
با در نظر گرفتن مطالب گذشته و تأمل در مضمون آیاتی همانند:
.
1 - یا أیها الذین آمنوا اتّقوا اللّه وابتغوا إلیه الوسیلة [2] .
­ ای کسانی که ایمان آورده‏اید! تقوا پیشه کنید و وسیله‏ای برای تقرّب به خداوند انتخاب‏کنید.
.
2- ولو أنّهم إذ ظلموا أنفسهم جاؤک فاستغفروا اللّه واستغفر لهم الرسول لوجدوا اللّه توابا رحیما [3] .
­ اگر آنها هنگامی‏که به خود ستم کردند -گناه مرتکب شدند- و به سراغ تو آمده، و از خداوند طلب عفو و بخشش می‏کردند، و تو نیز برای آنها طلب عفو می‏نمودی، خداوند را توبه پذیر ورحیم می‏یافتند».
.
3- قالوا یا أبانا استغفر لنا ذنوبنا إنّا کنّا خاطئین قال سوف استغفر لکم ربّی انّه هو الغفور الرحیم [4] .
­ برادران یوسف گفتند: ای پدر! از خدا آمرزش گناهان ما را بخواه که ما خطاکار بودیم! یعقوب در پاسخ آنها فرمود: به زودی برای شما از خداوند طلب آمرزش خواهم کرد، همانا او آمرزنده ومهربان است».
.
.
و همچنین از دقت در مدلول و مضمون روایاتی نظیر:
.
1- روایت ابوالوفای شیرازی که بر طبق آن رسول اکرم‏صلّی اللّه علیه و آله فرمودند:
.
«چون درمانده و گرفتار شدی پس به حجّت استغاثه کن که او تو را در می‏یابد، و حجّت برای کسی که از او استغاثه کند پناه و فریاد رس است». [5] .
.
2- مرد نابینایی تقاضای دعا از پیامبرصلّی اللّه علیه و آله برای شفای بیماری‏اش کرد، پیغمبرصلّی اللّه علیه و آله به او دستور دادند که چنین دعا کند:
«اللّهم إنّی أسئلک وأتوجه إلیک بنبیّک محمّد نبیّ الرحمة، یا محمّد إنّی توجّهت بِک إلی ربّی فی حاجتی لتقضی لی اللّهم شفّعه فیّ» [6] .
­ خداوندا! من از تو به خاطر پیامبرت که پیامبر رحمت است تقاضا می‏کنم وبه تو روی می‏آورم. ای محمّد! به وسیله تو به سوی پروردگارم برای انجام حاجتم توجه پیدا می‏کنم، ای خدای من! او را شفیع من قرار بده».
.
3 - آنگاه که مادر گرامی‏حضرت علی‏علیه السلام رخت از جهان بربست، پیغمبر اکرم‏علیهم السّلام به او چنین دعا فرمود:
.
«اغفر لأمّی فاطمة بنت أسد و وسّع علیها مدخلها بحقّ نبیّک والأنبیاء الذین من قبلی» [7] .
«خداوندا! مادرم فاطمه دختر اسد را بیامرز، و قبر را برای او وسیع گردان؛ بحقّ پیغمبرت وپیغمبرانی که قبل از من بوده‏اند».
.
4- از امام رضاعلیه السلام نقل شده است که آن حضرت فرمودند:
هر گاه سختی و گرفتاری به شما روی آورد به وسیله ما از خدای عزّوجلّ کمک بخواهید و این است معنی کلام خداوند متعال در قرآن کریم: «و للّه الاسماء الحُسنی فادعوه بها» [8].

و دعاهای زیادی در توسل به خدای متعال بوسیله امامان‏علیهم السّلام در متون روایی وارد شده است از جمله در زمینه توسل به امام زمان‏علیه السلام چنین آمده است:
.
اللّهم انّی اسألک بحقّ ولیّک و حجّتک صاحب الزّمان اِلاّ اغتنی به جمیع اموری و کفیتنی به موتة کل موذٍ و طاغٍ و باغٍ و اغتنی به فقد بلغ محمودی و کفیتنی کل عددٍ و همٍّ و غم و دین و وُلدی و جمیع اهلی و اخوانی و من یعنینی امرُه و خاصّتی آمین یا ربّ العالمین. [9].
.
بار خدایا من از تو می‏خواهم به حقّ ولیّ و حجّتت صاحب الزمان‏علیه السلام که مرا بر تمام امور یاریم کنی و به او شرّ هر گونه موذی و سرکش و ستمگری را از من دور گردانی و به آن حضرت مرا یاری کنی که تلاشم به آخر رسیده و هر گونه دشمنی و همّ و غم و اندوه و قرض را از من و فرزندانم و تمام خاندانم و برادرانم و هر کس که کارش به من مربوط می‏شود و بستگان نزدیکم، کفایت کنی،
ای پروردگار عالمیان! همه این درخواست‏های مرا اجابت فرما.
.
بنابراین، اقتدار فوق العاده تصرّف در شئون هستی، که در عرف عامه مردم از آن به برخورداری از توان انجام دادن کرامات و قدرت ارائه معجزات تعبیر می‏شود در حقیقت یک نعمت بزرگ خدا دادی است که در نتیجه سیر کمالات روحی و تحصیل اعلای از قرب الهی به افرادی خاصّ از انسانها اعطا می‏شود، و آنها به برکت همان نعمت الهی می‏توانند در جهان هستی تصرّفات فوق العاده‏ای بنمایند، و این صفت کمالی از نظر ضعف و قوّت دارای مراتبی است که در اثر میزان قرب و بُعد و مقدار سیر معنوی در افراد مختلف فرق می‏کند.
.
نتیجه آن که اعتقاد به برخورداری ائمه اطهارعلیهم السّلام از چنین موهبتی، نه شرک است ونه سبب انکار قدرت واراده مطلقه خداوند می‏شود.
.
وقتی اصل مسأله توسّل به اهل‏بیت‏علیهم السّلام صورت قابل توجیه منطقی و برهانی پیدا کرد، مطلب بعدی این است که توسّلات به چه شکل و یا شیوه‏ای باید انجام گیرند؟
.
در این باره باتوجه به شرایط مختلف که پیش می‏آید دستور العمل‏های متفاوتی از ائمه اطهارعلیهم السّلام نقل شده است که از جمله آنها شیوه عریضه‏نویسی است.
.
در اینجا با هدف آشنائی بیشتر با کمّ و کیف این کار، نخست نمونه‏هایی از عریضه‏های موجود در کتابهای مفصّل روایت و ادعیه، ارائه گردیده، سپس تعدادی از حکایت‏های موجود در این زمینه که مشتمل بر اطلاعات کاملتری هستند جهت استفاده بیشتر علاقمندان تقدیم خواهد شد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(1)     کافی / ج1 /ص 352
(2)     سوره مائده /35
(3)     سوره نساء/ 62
(4)     یوسف / 97 و 98
(5)     نجم الثاقب / ص787
(6)     وفاء الوفاء / ج3/ص1372
(7)     جامع کبیر طبرانی
(8)     بحار/ ج94/ ص22/ح17
(9)     بحار/ ج94/ص34/ح22

عریضه به امام زمان علیه السلام
 
الف - مرحوم محدّث قمی در کتاب منتهی الآمال به نقل از تحفة الزائر علامه مجلسی و مفاتیح النجاة سبزواری می‏نویسد:
.
هرکس حاجتی دارد، آنچه را که ذکر می‏شود در یک قطعه کاغذی بنویسد ودر ضریح یکی از ائمه‏علیه السلام بیندازد، یا کاغذ را ببندد ومهر کند وخاک پاکی را گِل سازد، وآن را در میان گِل بگذارد ودر نهر یا چاه آب یا برکه‏ای بیندازد، با این نیت که انشاء اللّه به خدمت حضرت صاحب الزمان صلوات اللّه وسلامه علیه برسد، و آن بزرگوار عهده‏دار برآورده شدن حاجت وی می‏شود؛ عریضه این‏چنین نوشته می‏شود:
 
«بسم اللّه الرحمن الرحیم»
 
«کتبت یا مولای صلوات اللّه علیک مستغیثا وشکوتُ ما نزل بی مستجیرا باللّه عزّوجلّ ثمّ بِک من أمرٍ قد دهمنی واشغلَ قلبی وأطال فکری وسلبنی بعض لُبّی وغیّر خطیر نعمة اللّه عندی واسلمنی عند تخیّل وروده الخلیل وتبرء منّی عند ترائی إقباله إلیّ الحمیم وعجزتْ عن دفاعه حیلتی وخاننی فی تحمله صبری وقوّتی فلجأت فیه إلیک وتوکلت فی المسألةِ للّه جلّ ثناؤه علیه وعلیک فی دفاعه عنّی علما بمکانک من اللّه ربّ العالمین، ولیّ التدبیر ومالک الاُمور واثقا بک فی المسارعة فی الشفاعة إلیه جلّ ثنائه فی امری متیقّنا لإجابته تبارک وتعالی إیاک باعطائی سؤلی وأنت یامولای جدیر بتحقیق ظنّی وتصدیق أملی فیک فی أمر کذا وکذا (وبه جای کذا وکذا حاجات خود را ذکر نماید) فیما لا طاقة لی بحمله ولاصبر لی علیه وان کنت مستحقا له ولاضعافه بقبیح افعالی وتفریطی فی الواجبات التی للّه عزّوجلّ فأغثنی یامولای صلوات اللّه علیک عند اللّهف وقدّم المسألة للّه عزّوجلّ فی أمری قبل حلول التلف وشماتة الأعداء فبک بسطت النعمة علیّ وأسئل اللّه جلّ جلاله لی نصرا عزیزا وفتحا قریبا فیه بلوغ الآمال وخیر المبادی وخواتیم الأعمال والأمن من المخاوفِ کلّها فی کل حال إنّه جلّ ثنائه لما یشاء فعّال وهو حسبی ونعم الوکیل فی المبدء والمآل».
 
آنگاه در کنار نهر یا چاه یا برکه آب بایستد ویکی از وکلای آن حضرت در دوره غیبت صغری را در نظر بیاورد (عثمان بن سعید عمروی، یا پسر او محمد بن عثمان، یاحسین بن روح یا علی بن محمد سمری) و با نام او را بخواند:
.
«یا فلان بن فلان - مثلا عثمان بن سعید سپس این چنین ادامه دهد:- سلام علیک أشهد أنّ وفاتک فی سبیل اللّه وأنّک حیٌّ عند اللّه مرزوق وقد خاطبتک فی حیاتک التی لک عند اللّه عزّوجلّ وهذه رقعتی وحاجتی الی مولانا علیه السلام فسلّمها إلیه وأنت الثقة الأمین».
سپس نوشته را در همان نهر یا چاه یا برکه آب بیندازد، انشاء اللّه حاجت او برآورده خواهد شد. [1].
 
ب - و همچنین در این زمینه مرحوم محدّث نوری در کتاب نجم الثاقب عریضه‏ای را خطاب به امام زمان‏علیه السلام از کتاب سعادات به این صورت نقل کرده است.
 
«بسم اللّه الرحمن الرحیم»
 
توسّلت إلیک یا أبا القاسم محمد بن الحسن بن علی بن محمد بن علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن علی بن أبی طالب النبأ العظیم والصراط المستقیم وعصمة اللاجین بأمّک سیّدة نساء العالمین وبآبائک الطاهرین وبامّهاتک الطاهرات، بی-س والقرآن الحکیم والجبروت العظیم وحقیقة الإیمان ونور النور وکتاب مسطور ان تکون سفیری إلی اللّه تعالی فی الحاجة...
 
(بعد حاجت خود را می‏نویسد) و این نوشته را در مقداری گِل پاک گذاشته و آن را در آب جاری می‏اندازد و در همان حال یکی از نواب اربعه را صدا کرده می‏گوید: یا عثمان بن سعید ویا محمد بن عثمان‏و... اوصلا قصّتی الی صاحب الزمان صلوات اللّه علیه. [2].
 
ج - در کتاب دعای بحارالانوار مرحوم علامه مجلسی، عریضه دیگری از کتاب مصباح شیخ ابوجعفر طوسی؛ با این عبارت آمده است:
 
بسم اللّه الرحمن الرحیم

«الی اللّه سبحانه وتقدّست اسماؤه، ربّ الأرباب وقاصم الجبابرة العظام، عالم الغیب، کاشف الضرّ، الذی سبق فی علمه ما کان وما یکون، من عبده الذلیل المسکین، الذی انقطعت به الاسباب، طال علیه العذاب، وهجرة الأهل، وباینه الصدّیق الحمیم، فبقی مرتهنا بذنبه، قد أوبقه جرمه، وطلب النجاة فلم یجد ملجأً ولا ملتجأً غیر القادر علی حلّ العقد ومؤبّد الأبد، ففزعی إلیه واعتمادی علیه ولا لجأ ولا ملتجأ إلاّ إلیه.
اللّهم إنّی أسألک بعلمک الماضی، وبنورک العظیم، وبوجهک الکریم، وبحجّتک البالغة أن تصلّی علی محمد وعلی آل محمّد وان تأخذ بیدی وتجعلنی ممن تقبل دعوته وتقیل عثرته وتکشف کربته وتزیل ترحته، وتجعل له من امره فرجا ومخرجا وتردّ عنّی بأس هذا الظالم الغاشم وبأس الناس یاربّ الملائکة والناس، حسبی أنت وکفی من أنت حسبه، یا کاشف الاُمور العظام فإنّه لاحول ولاقوّة إلاّ بک». [3]. 
 
متن این استغاثه به درگاه خداوند تبارک وتعالی را به همراه عریضه‏ای که خطاب به حضرت امام زمان‏علیه السلام با این عبارات نقل شده است:
 
بسم اللّه الرحمن الرحیم

«توسلت بحجة اللّه الخلف الصالح، محمّد بن الحسن بن علی بن محمّد بن علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب النبأ العظیم والصراط المستقیم والحبل المتین عصمة الملجأ وقسیم الجنة والنّار أتوسّل إلیک بآبائک الطاهرین الخیّرین المنتجبین واُمّهاتک الطاهرات الباقیات الصالحات الذین ذکرهم اللّه فی کتابه فقال عزّ من قائل الباقیات الصالحات وبجدّک رسول اللّه صلّی اللّه علیه وآله وخلیله وحبیبه وخیرته من خلقه أن تکون وسیلتی الی اللّه عزّوجلّ فی کشف ضُرّی وحلّ عقدی وفرّج حسرتی وکشف بلیّتی وتنفیس نزحتی وبکهیعص وبیس والقرآن الحکیم وبالکلمة الطیّبة وبمجاری القرآن وبمستقر الرحمة وبجبروت العظمة وباللوح المحفوظ وبحقیقة الإیمان وقوام البرهان وبنور النور وبمعدن النور والحجاب المستور والبیت المعمور وبالسبع المثانی والقرآن العظیم وفرائض الاحکام والمکلّم بالعبرانیّ والمترجم بالیونانی والمناجی السریانی وما دار فی الخطرات وما لم یحط به لالظّنون من علمک المخزون وبسترک المصون والتوراة والانجیل والزبور یاذا الجلال والاکرام صلّ علی محمد وآله وخذ بیدی وفرج عنّی بأنوارک واقسامک وکلماتک البالغة إنّک جواد کریم وحسبنا اللّه ونعم الوکیل ولاحول ولاقوّة إلاّ باللّه العلیّ العظیم وصلواته وسلامه علی صفوته من ربیّته محمّد وذرّیته».

 و آنگاه رقعه استغاثه را با بوی خوش معطر می‏سازد و در میان رقعه، عریضه امام زمان‏علیه السلام را قرار داده و هر دو را در داخل گِل پاک می‏گذارد. سپس دو رکعت نماز می‏خواند و بعد، آن را به درون چاه آب یا نهر جاری می‏اندازد و بهتر است که این کار در شب جمعه انجام گیرد. ضمنا وقتی که عریضه را در چاه یا نهر آب انداخت بلافاصله این دعا را بخواند:
. .
«اللّهم إنّی اسألک بالقدرة التی لحظت بها البحر العجاج فأزبد وهاج ورماج وکان کاللیل الداجّ طوعا لأمرک وخوفا من سطوتک فانتق اُجاجه وابتلق منهاحه وسجت جزائره وقدست جواهره تنادیک حیتانه باختلاف لغاتها الهنا وسیدنا ما الذی نزل بنا وما الذی حلّ ببحرنا فقلت لها اسکنی سأسکنک ملیّا واجاور بکِ عبدا زکیّا فسکن وسبّح و وعد بضمائر المنح فلمّا نزل به ابن متّی بما ألمّ الظنون فلمّا صار فی فیها سبّح فی امعائها فبکت الجبال علیه تلهّفا واشفقت علیه الأرض تأسّفا فیونس فی جوفه کموسی فی تابوته لأمرک طائع ولوجهک ساجد خاضع فلمّا أحببت أن تقیه القیته بشاطی‏ء البحر شلوا لاتنظر عیناه ولاتبطش یداه ولاترکض رجلاه وانبتّ منّةً منک علیه شجرةٌ من یقطین وأجریت له فراتا من معین فلمّا استغفر وتاب خرقت له الی الجنة بابا إنّک أنت الوهاب. وتذکر الائمة واحدا واحدا. [4].
.
سپس همه اسامی دوازده امام‏علیهم السّلام رإ ذکر می‏کند.
ــــــــــــــــــــــــــــــــ
(1)     منتهی الامال / ص334
(2)     نجم الثاقب /ص421
(3)     همان
(4)     بحارالانوار/ ج91/ص28و29

حکایت شیخ صدوق (ره)

شیخ طوسی؛ و دیگران روایت کرده‏اند که محمدبن علی بن الحسین بن موسی بن بابویه -که قبر شریف در شهر ری است- نقل می‏کند که محمد بن علی ابن اسود به من حکایت کرد:

روزی پدرت (مرحوم علی بن الحسین بن موسی بن بابویه) بعد از درگذشت محمد بن عثمان عمری؛ -دومین نائب خاص امام زمان‏علیه السلام - عریضه‏ای به خدمت امام‏علیه السلام نوشت و آن را به حسین بن روح سوّمین نائب خاص امام عصرعلیه السلام داد تا آن را به محضر مبارک حضرت بقیّةاللّه‏علیه السلام برساند.

در آن عریضه از حضرت درخواست کرده بود که از خداوند متعال بخواهند تا برای او فرزندی فقیه عطا نماید -گویا علی‏بن الحسین چند سال بعد از ازدواج بچه‏دار نمی‏شد- پدرت نقل می‏کرد:

سه روز بعد، حسین بن روح به من فرمود:
.
حضرت امام زمان‏علیه السلام دعا فرمودند، شما از همسر فعلی‏ات که دخترعمویت هست بچه‏دار نخواهی شد، بلکه به زودی با یک کنیز دیلمی ازدواج می‏کنی که دو فرزند فقیه وعالم از او نصیب تو خواهد شد.
..
عین عبارت امام‏علیه السلام در جواب نامه علی بن حسین چنین ذکر شده است:
.
«... قد دعونا اللّه لک بذلک وسترزق ولدین ذکرین خیّرین» [1] .
.
­ ما در این باره به درگاه خداوند دعا نمودیم، به زودی خداوند دو فرزند پسر اهل خیر به تو عنایت خواهد فرمود».
..
مدتی از این واقعه نگذشت که خداوند دو پسر به علی بن حسین عطا نمود، -یکی از آنها محمّد است که آثار بسیار ارزشمندی از وی به جای مانده که از جمله آنهاست کتاب «کمال الدین و تمام النعمة» در دو جلد، که مجموعه مباحث این کتاب به معارف امام زمان‏علیه السلام اختصاص دارد.
.
مؤلف آن را با هدف تبیین ابعاد مختلف مسأله مهدویت وپاسخ به شبهات مخالفین ومعاندین به دستور خود حضرت صاحب الزمان‏علیه السلام به نگارش در آورده [2]  است و اثر دیگر این فقیه بزرگوار کتاب بسیار ارزشمند فقهی «من لایحضره الفقیه» است که یکی از کتب اربعه شیعیان به حساب می‏آید و پسر دوّم ایشان حسین نام دارد که محدثین بسیار زیادی از نسل او بوجود آمدند- در ادامه محمد بن علی اسود می‏گوید:
.
من راجع به خودم نیز از آن حضرت این مسئلت را داشتم تا خداوند به برکت دعای آن حضرت پسری برای من روزی فرماید، که بنا به مصالحی درخواست من اجابت نشد.
.
بعد شیخ صدوق نقل می‏کنند: محمد بن علی اسود هنگامی که می‏دید من به مجلس استادمان ابن‏ولید؛ رفت و آمد می‏کنم ورغبت بیشتری به علم و کتب علمی دارم، می‏فرمود:
.
جای شگفتی نیست که تو چنین رغبت و شوقی در علم داری، چرا که تو به دعای امام زمان‏علیه السلام به دنیا آمده‏ای. [3] .
.
همین‏طور محقق شوشتری نقل می‏کند که شیخ صدوق همواره می‏فرمود:
.
من به دعای صاحب الامر متولد شده‏ام، و به این موضوع افتخار می‏کرد.
..
در اینجا مناسب است به نکته دیگری در زمینه منزلت پدر شیخ صدوق؛ در نزد امام یازدهم‏علیه السلام اشاره نمائیم:
.
نقل شده است که حضرت عسکری‏علیه السلام نامه‏ای به علی بن الحسین نوشتند و در آن نامه با این عبارت به ایشان دعا کردند:
.
«... وجعل من صلبک اولادا صالحین...»
خداوند از نسل تو فرزندان شایسته‏ای قراردهد.

.
بر این اساس می‏توان گفت: تولد فرزندان علی بن الحسین به برکت دعای دو امام یعنی حضرت امام حسن عسکری ‏علیه السلام و حضرت بقیة اللّه الاعظم‏ علیه السلام انجام یافته است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(1)     مجالس المؤمنین / قاضی نورالله شوشتری / ج1/ص253
(2)     درمقدمه کمال الدین مرحوم شیخ صدوق در این باره چنین می نویسد
(3)     اکمال الدین / ص502

لینک منبع : مرکز نشر اعتقادات

نویسنده:م.ا.ن

/ 0 نظر / 5 بازدید