اخبار و برنامه‌های طنز دستور کار صدای آمریکا برای مخاطب فارسی زبان

 

اخبار و برنامه‌های طنز دستور کار صدای آمریکا برای مخاطب فارسی زبان


صدای آمریکا هر هفته برای مخاطب فارسی زبان خود برنامه طنز و اخیراً یک برنامه جدید 30 دقیقه‌ای تحت برای تحلیل اخبار تلویزیون آغاز کرده است.

 شورای مدیران برنامه‌های برون‎مرزی آمریکا درخواست بودجه خود را برای سال 2012 منتشر کرده است. از آنجا که بی‎بی‎جی بزرگترین بخش دیپلماسی عمومی و مدیریت تمامی رسانه‌های برون‎مرزی دولت آمریکا را به‎عهده دارد، لذا خبرگزاری فارس با انتشار کامل این گزارش قصد دارد متخصصان حوزه دیپلماسی عمومی و جنگ نرم را در جریان کامل هزینه‌ها و بخشهای مختلف این مرکز قرار دهد.

قسمت هفتم این گزارش به شرح زیر است:

* انجمن عمومی برای تبادل‌نظر پیرامون مسائل مهم اجتماعی باشد

تلویزیون الحره موضوعاتی را پوشش می‌دهد که سایر ایستگاه‌ها از پرداختن به آنها امتناع می‌ورزند از جمله مسائل مرتبط با حقوق بشر، حقوق زنان، آزادی بیان و آزادی مطبوعات. الحره با پوشش خبری موضوعات و گفتمان‌هایی که سانسور می‌شوند، خود را از سایر رقبا پیش انداخته است. الحره اولین شبکه تلویزیونی عرب زبانی است که برنامه ویژه حقوق زنان را با عنوان برابری به روی آنتن می‌برد که در واقع تریبونی برای تبادل‌نظر درباره مسائلی از قبیل زنان در اسلام و سیاست است. در آوریل 2010، رسانه جدید آمریکا نوشت:
اگر شما مادری مجرد یا قربانی تجاوز به عنف یا خشونت داخلی هستید، هیچگاه این شانس را نخواهید یافت که در تلویزیون عربی حاضر شوید. چنین موضوعاتی برای شبکه‌ای همچون الجزیره عربی به مثابه یک تابو است. شاید این مشکلات در مقایسه با جنگ در عراق یا منازعه اسرائیل- فلسطین رنگ می‌بازد. یا شاید رسانه‌ها از این مسئله ابا دارند که نمی‌خواهند جامعه عرب را در چنین فضای نامناسبی به تصویر بکشند. اما هم‌اکنون تعدادی از زنان که این تابوها را به چالش کشیده‌اند، انجمن جدیدی تشکیل داده‌اند. جالب اینجاست که تلویزیون الحره، به عنوان شبکه تلویزیونی تحت حمایت مالی کنگره آمریکا به این زنان فرصت می‌دهد تا داستان خود را در برنامه یک ساعته تلویزیونی با عنوان برابری بازگو کنند.

تلویزیون الحره تریبون خود را برای بحث درباره مسائل مهم اجتماعی و فرهنگی از طریق برنامه‌هایی مثل نگاهی به دموکراسی، مذاکرات خلیج‌فارس و حنا (دیدگاه زنان) و نیز الیوم توسعه داده است. برای مثال، تلویزیون الحره در سال 2010 تنها رسانه عرب زبانی بود که به بحران بشردوستانه درخصوص پناهندگان دارفور پرداخت. در برنامه مستند "کونگو: تبعید دارفور " (Konoungo: The Darfurian Exile) تلویزیون الحره تماشاگران برنامه را با خود به درون زندگی پناهندگان آواره سودانی در اردوگاه پناهندگان کوننگو در شرق چاد برد. این فیلم مستند با پناهندگان اول شخص مصاحبه می‌کند که از تجربیات شخصی خود درباره نحوه فرار از دارفور و مشکلات زندگی در این اردوگاه سخن می‌گویند. این محل در ابتدا به عنوان پناه‌گاهی موقتی احداث شده بود اما پس از گذشت 7 سال هنوز پناهندگان سودانی را در این محل نگاه می‌دارند. بسیاری از افرادی که در این فیلم مصاحبه کرده بودند، از فقدان منافع برای توجه رسانه‌ها، دولت‌ها و سازمان‌های بشردوستانه عربی به مشکلات ساکنین این اردوگاه ابزار خشم و ناباوری کردند. تلویزیون الحره همچنین چالش‌هایی را مورد بررسی قرار داد که سازمان‌های بین‌المللی در راستای کمک به پناهندگان با آنها دست به گریبان بودند. این فیلم مستند در رسانه‌ها و وبلاگ‌ها جنجالی به پا کرد. بعلاوه، هر روز برنامه‌ای تحت عنوان "عفیه دارفور "(Afia Darfur) اخبار و اطلاعات مهمی از زندگی مردم دارفور و شرق چاد در شبکه MBN ارائه می‌نمود.

* با پوشش خبری کامل و غیرمغرضانه انتخابات، توجه عمومی را به روند دموکراسی جلب نماید

تلویزیون الحره و رادیو سوا همچنان به پوشش خبری انتخابات در آمریکا و سراسر منطقه خاورمیانه ادامه می‌دهند. پوشش خبری انتخابات در MBN با هدف شفاف‌سازی و تاکید بر روند دموکراسی افزایش یافته است. هر دو شبکه انتخابات پارلمان مصر، انتخابات و رفراندوم سودان و انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا را به طور کامل پوشش داده‌اند.
در مورد عمق و وسعت پوشش خبری شبکه MBN می‌توان به انتخابات مجلس ملی عراق در سال 2010 و مذاکرات بعدی برای تشکیل دولت ائتلافی اشاره کرد. تلویزیون الحره و رادیو سوا از چند هفته مانده به انتخابات، مصاحبه‌های جنجالی با نامزدهای اصلی انتخابات به عنوان سخنگوی سیاسی احزاب خود ترتیب دادند. تلویزیون الحره و رادیو سوا برای پوشش خبری کامل جریان انتخابات مجلس ملی عراق از خبرنگاران بیشماری در سراسر کشور بهره جستند.

* توجه ویژه الحره به نقش زنان و اقلیت‌ها در انتخابات

تلویزیون الحره وقایع انتخابات را 18 ساعت البته به صورت زنده پوشش داد و در کنار آن با کارشناسان برجسته در مورد قانون انتخابات و نحوه ارتباط آنها با انتخابات کنونی و نیز مسائل موردعلاقه مردم عراق به تفصیل بحث و گفتگو کرد. این شبکه به نقش زنان و اقلیت‌ها نیز در این انتخابات و تاثیر آنها بر فرقه‌گرایی و امنیت عراق توجه ویژه‌ای داشت. پوشش خبری این شبکه گزارشاتی از خبرنگاران مستقر در اردن، اتریش، لبنان، ترکیه، بلژیک، سوئد، بریتانیا، مصر و آمریکا را نیز شامل می‌گردید که جمعیت قابل ‌ملاحظه‌ای از رای‌دهندگان عراقی را در این کشورها اسکان داشتند. این برنامه چندین مصاحبه با کارشناسان آمریکایی‌، ناظران حوزه انتخاباتی و مسئولان انجمن‌های جامعه مدنی ترتیب داد و نظر آنها را درباره خواست مردم برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه، حضور کارشناسان محلی و رای‌دهندگان جویا شد.

* پوشش کامل اخبار انتخابات عراق توسط رادیو سوا

رادیو سوا نیز با ارسال گزارشاتی از بغداد، بصره، کرکوک، سلمانیه و نجف اخبار روز انتخابات را به طور کامل پوشش داد. رادیو سوا عراق حدود 13 ساعت از برنامه آن روز خود را به این رویداد مهم سیاسی اختصاص داد که از جمله آنها باید به 75 مصاحبه با نامزدهای عالی‌رتبه احزاب سیاسی مختلف اشاره داشت. رادیو سوا در روز فوق‌الاشاره در کنار گزارشات خود از عراق، خبرهای دیگری را نیز پخش می‌کرد. رادیو عراق آزاد نیز تلاش کرد تا با پوشش خبری انتخابات مجلس عراق و مصاحبه با رای‌دهندگان، مسئولان برگزاری انتخابات، تحلیل‌گران و افراد سرشناس عراقی در این مسابقه دوی ماراتن از سایر رقبا عقب نماند.
پایگاه اینترنتی تلویزیون الحره و رادیو سوا در سرتاسر عراق اطلاعات و گزارشات لحظه به لحظه‌ای را از جریان انتخابات در دسترس کاربران قرار می‌دادند. ضمناً، این شبکه‌ها علاوه بر پخش اخبار، از تریبون‌های رسانه اجتماعی نیز سود می‌بردند. تلویزیون الحره و رادیو سوا مردم عراق را تشویق می‌کردند تا مشاهدات و نظرات خود را درباره این روز تاریخی گزارش دهند. مخاطبان شبکه الحره و رادیو سوا از طریق صفحات فیس‌بوک و توییتر در مباحث و تحلیل مسائل انتخابات شرکت می‌نمودند. ضمناً، شبکه پخش برنامه در خاورمیانه نیز تیتر اخبار روز انتخابات را اعلام می‌کرد.

تغییرات عمده برنامه

- هیچ تغییر خاصی در برنامه پیشنهاد نمی‌شود.

اهداف اجرایی سال مالی 2012:

- تعامل مستقیم با مخاطبان از مجرای رسانه‌های جدید با هدف افزایش تعداد دیدگاه‌های ‌ارائه شده در خصوص مسائل مهمی که بر آینده منطقه تاثیر می‌گذارند.

- پخش اخبار، مناظرات و دیدگاه مخاطبان در سرتاسر منطقه خاورمیانه از طریق برنامه الیوم و سایر برنامه‌های جدید تلویزیون الحره از جمله ارائه اطلاعات دقیق و جامع در مورد آمریکا و شهروندان آمریکایی.

شورای مدیران پخش برنامه های برون‌مرزی
خاور نزدیک، آسیای مرکزی، جنوب و غرب آسیا و اوراسیا

تحولات منطقه‌ای:

به جز چند مورد استثنا، روند پیشرفت دنیای رسانه در منطقه خاورنزدیک، آسیای مرکزی، جنوب و غرب آسیا و اوراسیا ناامیدکننده است. علیرغم طی کردن مراحل اولیه به سوی یک محیط رسانه‌ای آزادتر (به استثنای منطقه آسیای مرکزی) پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، آزادی رسانه در منطقه ظرف چند سال اخیر به شدت رو به قهقرا رفته و محدودتر شده است. از لحاظ سیاسی و جغرافیایی هنوز سایه مسکو بر بخش وسیعی از منطقه احساس می‌شود. در داخل مرزهای روسیه، کنترل شدید دولت بر تلویزیون، رسانه‌های نوشتاری و رادیو همچنان ادامه دارد و نارضایتی سیاسی به سرعت در نطفه خفه می‌گردد. ضمناً، پنج جمهوری سابق اتحاد شوروی در منطقه آسیای مرکزی نیز همچنان با چالش‌هایی نظیر منازعات قومی، بنیادگرایی اسلامی و رژیم‌های اقتدارگرای خشونت‌طلب دست و پنجه نرم می‌کنند.

شبکه صدای آمریکا در این حوزه 4 بخش مختلف دارد:
1) خاور نزدیک و آسیای مرکزی؛
2) جنوب آسیا؛
3) شبکه اخبار فارسی
4) اوراسیا

در این منطقه کلیه برنامه‌های رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی البته به استثنای رادیو عراق آزاد پخش می‌شوند. این مناطق در اصل نواحی استراتژیکی مهمی هستند که آزادی و دموکراسی در آنجا تهدید شده، محدود می‌گردند یا اینکه اصولاً پدیده‌ای نوظهور هستند. البته باید اذعان داشت که افراط‌گرایی اسلامی از نگرانی‌های ثابت و دائمی منطقه به شمار می‌رود. تلویزیون به مثابه تریبونی کلیدی در سرتاسر منطقه است. صدای آمریکا و رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی با پخش کامل و به موقع اخبار و اطلاعات و نیز بهره‌گیری از خصوصیات تعاملی جدید در حوزه اینترنت پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نموده‌اند.


هدف اجرایی: افزایش میزان دسترسی به مخاطبان مناطق راهبردی در خاور نزدیک، جنوب آسیا، آسیای مرکزی و اوراسیا

ارتباط منابع و نتایج سال مالی-------------------------------------------------- 2010 (واقعی)
تعداد مخاطب (به میلیون نفر)------------------------------------------------ ----- 44.2
مقدار بودجه (به میلیون)---------------------------------------------------------171.9

ارتباط منابع و نتایج سال مالی--------------------------------------------- سال مالی 2011 (هدف)
تعداد مخاطب (به میلیون نفر)------------------------------------------------ ----- 44.7
مقدار بودجه (به میلیون)--------------------------------------------------------- 167.1

ارتباط منابع و نتایج سال مالی--------------------------------------------- سال مالی 2012 (هدف)
تعداد مخاطب (به میلیون نفر)------------------------------------------------ ----- 46.6
مقدار بودجه (به میلیون)--------------------------------------------------------- 171.9

دستاوردهای اصلی برنامه

* شبکه خبری فارسی زبان صدای آمریکا (PNN) پخش‌کننده بین‌المللی برنامه به ایران است که 19.6 درصد از جمعیت بالغ در ایران حداقل یک بار در هفته برنامه‌های این شبکه را مشاهده می‌کنند. این شبکه هر هفته برنامه طنزی با عنوان "پارازیت " پخش می‌کند که محبوب‌ترین صفحه ایرانی در فیس‌بوک شده است. PNN اخیراً یک برنامه جدید 30 دقیقه‌ای تحت عنوان افق برای تحلیل اخبار تلویزیون آغاز کرده است که چهار روز در هفته برای علاقمندان پخش می‌شود.

* دفتر فناوری، خدمات و نوآوری که زیرمجموعه بی.بی.جی است به منظور کمک به پخش برنامه در ایران، ابزار جدید ضد سانسور را به کاربران PNN و رادیو فردا ارائه داده است.

* در ژوئن، صدای آمریکا و اکسپرس 24/7 - یک شبکه کابلی بیست و چهار ساعته خبری انگلیسی زبان در پاکستان- برنامه تلویزیونی مشترکی را به صورت آزمایشی آغاز کردند که روی مسائل کلیدی در روابط آمریکا و پاکستان و جنگ علیه تروریسم تمرکز می‌کند. این برنامه که دو بار در هفته پخش می‌شود، دارای استودیوی مشترکی در اسلام آباد و واشنگتن هست و اولین برنامه گفتگوی تلویزیونی انگلیسی زبان است که به صورت مشترک توسط پاکستان و آمریکا تولید می‌شود.

* پس از گذشت چهار سال از آغاز به کار رادیو دیوه(Deewa Radio) صدای آمریکا، این شبکه به یکی از پیشگامان دنیای رسانه و جزو محبوب‌ترین ایستگاه‌های پشتو زبانانان ساکن در شهرهای مرزی پاکستان- افغانستان و حتی خارج از مرزها تبدیل شده است. در ژانویه، رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی رادیو مشال(Radio Mashaal) را راه‌اندازی کرد. این رادیو به منظور پخش برنامه به زبان پشتو برای مخاطبین پشتون ساکن در مناطق مرزی بین افغانستان و پاکستان ایجاد شد. در ماه مارس سیستم موج متوسط بی.‌بی.‌جی در شرق افغانستان به صورت کامل عملیاتی شده است که شمار زیادی از مخاطبین را در این منطقه حساس پوشش می‌دهد.

* در افغانستان تعداد مخاطبان برنامه‌های صدای آمریکا و رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی به طور فزاینده‌ای افزایش یافته است بطوریکه 65 درصد جمعیت بزرگسال حداقل هفته‌ای یک بار به طور مشترک برنامه‌های این دو شبکه را تماشا کرده یا گوش می‌کنند. صدای آمریکا و رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی از جمله مهمترین منابع موثق خبری در این کشور به شمار می‌روند. وبسایت بخش افغانی صدای آمریکا و رادیو افغانستان آزاد وابسته به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی طی سال گذشته افزایش چشم‌گیری را در جذب مخاطبان خود تجربه کرده‌اند. در سال 2010، دفتر فناوری، خدمات و نوآوری اداره پخش برون‌ مرزی شبکه اف‌ام خود را با راه‌اندازی فرستنده‌های جدید در 8 شهر افغانستان توسعه داده است.

* در ماه مارس، رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی و بخش روسی صدای آمریکا حجم قابل‌ملاحظه‌ای از اخبار خود را به بمب‌گذاری انتحاری در مترو مسکو و نیز گزارشات در محل حادثه و واکنش مقامات اختصاص دادند. وبسایت بخش روسی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی نیز در دو سال گذشته رشد ثابتی را در تعداد بازدیدکنندگان خود داشته است. بخش روسی صدای آمریکا نیز با موفقیت از یک شبکه صرفاً رادیویی و تلویزیونی به شبکه ارائه اخبار و اطلاعات از مجرای پایگاه اینترنتی گذار نموده است. این سرویس از رسانه دیجیتالی عظیم خود برای انسجام بخشیدن به گزارشات واصله از اخبار پراکنده در توییتر، فیس‌بوک و یک تریبون جدید سود جسته است.

/ 0 نظر / 4 بازدید