50 بار 'هم‌صدایی' ‌سایت «CIA» ‌و «اصلاح‌طلبان» در پروژه القای تردید طی 3‌ ماه

سایت رادیو فردا وابسته به سازمان جاسوسی آمریکا «CIA» در سه ماه منتهی به انتخابات ریاست جمهوری دهم در سال 88، بیش از 50 بار با اصلاح‌طلبان علیه سلامت این انتخابات ‌هم‌صدا شد.

خبرگزاری فارس: 50 بار 'هم‌صدایی' ‌سایت «CIA» ‌و «اصلاح‌طلبان» در پروژه القای تردید طی 3‌ ماه

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، زیر سؤال بردن سلامت انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم در سال 88 که ماه‌ها قبل از برگزاری این انتخابات توسط عناصر جریان اصلاح‌طلب در داخل کشور کلید خورد، از گام‌های نخستین این جریان برای تبدیل این انتخابات به چالشی برای امنیت نظام بود که در گام آخر به ‌‌وقوع فتنه 88 منتهی شد.

در آن ایام هجمه سنگینی توسط رسانه‌های این جریان علیه سلامت انتخابات به راه افتاد و رسانه‌های بیگانه هم ‌کمک‌یار ‌آنها شدند و ‌خبرها، گزارش‌ها، مصاحبه‌ها و تحلیل‌های متعددی در راستای تردیدافکنی علیه سلامت انتخابات ‌منتشر کردند.

در گزارش پیشین ‌به بازخوانی اخبار، گزارش‌ و مطالبی که در این زمینه در سایت بی‌بی‌سی فارسی ‌‌وابسته به رژیم سلطنتی انگلیس منتشر شد، پرداخته و اشاره شد که این سایت وابسته به وزارت ‌خارجه انگلیس در 3 ماه ‌منتهی به انتخابات‌‌، 31 مطلب مشروح و مفصل در قالب یادداشت،‌ گزارش و نظرخواهی از مخاطبان علیه سلامت انتخابات و در تأیید کمیته غیرقانونی صیانت از آرا منتشر کرد.

در این گزارش نیز مطالب یکی دیگر از این سایت‌های بیگانه مورد بازخوانی قرار می‌گیرد.

این سایت، سایت رادیو فردا وابسته به سازمان جاسوسی آمریکا «CIA» است که در ایام انتخابات ریاست جمهوری 88 عملکردی مشابه عملکرد بی‌بی‌سی فارسی داشت و به پوشش ‌گسترده شبهه‌پراکنی‌های جریان اصلاحات پرداخت ‌و گزارش‌ها و تحلیل‌های متعددی ‌در این زمینه تولید کرد.

رادیو فردا در سه ماه ابتدایی سال 88 بیش از 50 بار با اصلاح‌طلبان علیه سلامت انتخابات ریاست جمهوری دهم هم‌صدا شد.

مطالب ذیل تنها گزیده‌هایی از انبوه مطالب سایت رادیو فردا ‌علیه سلامت انتخابات و در تأیید کمیته غیرقانونی صیانت از آراست که در ‌3 ماه منتهی به 22 خرداد 88 منتشر شده و این سایت‌ ‌چند برابر این مطالب را در ایام پس از انتخابات منتشر کرده است:

* 4 فروردین 1388؛
"اظهارات دبیر شورای نگهبان در دفاع از دولت محمود احمدى‌نژاد از آن رو حائز اهمیت است که نهاد زیر نظر وی باید بر انتخابات آینده ریاست جمهورى نظارت کند.

گروه‌ها و احزاب سیاسى ایران خواستار بى‌طرفى شوراى نگهبان در انتخابات روز ۲۲ خرداد سال جارى و برگزارى سالم آن شده‌اند".
 
* 18 فروردین 1388؛ 
"مهدی کروبی در نامه‌ای به اعضاء شورای نگهبان ضمن انتقاد از رفتارهای «ناقض جایگاه قانونی این نهاد» تهدید کرد که با «تخلف و بی‌طرفی نهادهای اجرایی و نظارتی برخورد علنی» خواهد کرد.

آقای کروبی در ادامه می‌افزاید: نقش شورای نگهبان و بی‌طرفی آن در انتخابات ریاست جمهوری بر جسته‌تر است چون کیفیت نظارت این شورا بر انتخابات مجلس شورای اسلامی را قانون مجلس تعیین می‌کند.

وی سپس این گونه نتیجه می‌گیرد که «ناظران این شورا باید کاملا بی‌طرف باشند و از جایگاه قانونی آن پاسداری کنند» و در ادامه می‌افزاید که ناظر جانبدار در اصل ناظر نیست بلکه خود «بازیگر» است.

دبیر‌کل حزب اعتماد ملی پس از این مقدمه‌چینی کلی در ابتدای نامه، پیکان انتقاد خود را مشخصاً به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، نشانه می‌رود و رفتار وی را «ناقض جایگاه قانونی» آن شورا می‌داند.
‌‌‌‌
مهدی کروبی در نامه خود از این «ستایش یکی از نامزدهای انتخابات» انتقاد می‌کند و می‌نویسد: «گرچه حتی در مضمون سخنان جناب آیت‌الله جنتی درباره آقای محمود احمدی‌نژاد اختلاف‌نظر وجود دارد اما مهمتر از آن، اصل و نفس جانبداری دبیر شورای نگهبان از یکی از نامزدها آن هم در جلسه‌ناظران شورای نگهبان است.»

دبیر‌کل حزب اعتماد ملی در ادامه با اشاره به اینکه شورای نگهبان برای این تاسیس شده که اگر نهادی یا گروهی در انتخابات تخلفی انجام داده به آن شکایت برده شود، این پرسش را مطرح می‌کند که «اکنون ما از جناب آقای جنتی دبیر محترم شورای نگهبان به کجا شکایت بریم؟»

نامه انتقادآمیز مهدی کروبی خطاب به اعضای شورای نگهبان با خطاب تهدیدآمیز وی به پایان می رسد. وی با یادآوری این نکته که در انتخابات چهار سال پیش شاهد «نقض حقوق قانونی و نادیده گرفتن آرای مردمی» بوده، هشدار می‌دهد که در انتخبات خرداد ماه سال جاری «با مشاهده هرگونه نشانه‌ای از تخلف و بی‌طرفی نهادهای اجرایی و نظارتی برخورد علنی می‌کنم و آن را با مردم و رهبری در میان می‌گذارم و اجازه نمی‌دهم در حق کسانی که از رای خود استفاده می‌کنند اجحاف و ظلم شود.»"

* 20 فروردین 1388؛
‌"مهدى کروبى‌ دبیر‌کل حزیب اعتماد ملى و از نامزدهاى انتخابات ریاست جمهورى روز دوشنبه در نامه اى، احمد جنتى، دبیر شوراى نگهبان را متهم کرده بود که از محمود احمدى‌نژاد‌ رئیس جمهورى ایران، حمایت کرده و به این ترتیب بى‌طرفى خود در انتخابات خردادماه آینده را زیر سوال برده است.

گروه‌ها و احزاب سیاسى ایران خواستار بى‌طرفى شوراى نگهبان در انتخابات روز ۲۲ خرداد سال جارى و برگزارى سالم آن شده‌اند".
‌‌‌‌‌
* 22 فروردین 1388؛ ‌به قلم بهروز کارونی:
"«غیرقانونی» واژه‌ای بود که عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، روز شنبه در مورد کمیته صیانت از آرا و اخلاق انتخاباتی به کار برد؛ نهادی که خبر تشکیل آن روز جمعه از سوی علیرضا بهشتی، یکی از اعضای شورای راهبردی ستاد میر‌حسین موسوی، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، اعلام شده بود.

عادل دهدشتی‌ فعال سیاسی و روزنامه‌نگار در اصفهان، درباره دلیل تشکیل چنین کمیته‌ای، با اشاره به حساسیت‌های چند سال گذشته در مورد انتخابات سالیان گذشته و اعتراض‌هایی که به نحوه برگزاری آنها صورت گرفته است، به «رادیو فردا» گفت:« امسال با توجه به حساسیت ویژه‌ای که انتخابات جاری ریاست جمهوری دارد، کمیته‌ای تحت عنوان صیانت از آرا به صورت یک ستاد ملی و یا در قالب ستادهای نامزدهای مختلف تشکیل شده است که در این زمینه فعال باشند و تا جایی که امکان‌پذیر است و قانون اجازه می‌دهد، از حقوق این نامزدها دفاع کنند.»

‌‌آقای کروبی که دبیرکلی حزب اعتماد ملی را بر عهده دارد، همچنین روز ۱۷ فروردین سال جاری در واکنش به حمایت آیت‌الله احمد جنتی‌ دبیر شورای نگهبان‌ از محمود احمدی‌نژاد، با نگارش نامه‌ای به وی نوشت: اکنون که آیت‌الله جنتی «قصد دارند شورای نگهبان را از نهادی قانونی به حزبی سیاسی تغییر دهند، این حق را برای خود قائل هستیم که از سلامت انتخابات نگران باشیم. در واقع هنگامی که پیر شورای نگهبان از نامزدی خاص در جمع ناظران دفاع می‌کند، از ناظران جوان آن چه انتظاری می‌توان داشت که جز این دریابند که باید همان فرد خاص برنده انتخابات ۲۲ خرداد باشد؟»

همچنین محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران، نیز روز ۱۹ اسفند سال گذشته خواستار صیانت از آرا مردم شده بود.

علیرضا بهشتی تشکیل کمیته صیانت از آرا و اخلاق انتخاباتی را نمود امروزی امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت:« تشکیل کمیته صیانت از آرا و اخلاق انتخاباتی نه تنها برخلاف قانون نیست بلکه در حمایت از قانون است.»

‌‌‌‌نکته‌ای که می‌توان بدان پرداخت، آن است که بحث نظارت بر انتخابات و ابراز تردیدها در مورد سالم برگزار شدن آن در شرایطی مطرح می‌شود که آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی نوروزی خود در شهر مشهد، برگزاری انتخابات در ایران را سالم دانست.

در این میان، برخی از تحلیلگران اشاره می‌کنند که سخنان سخنگوی شورای نگهبان در مورد غیرقانونی دانستن نهادهای ناظر بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شامل حال کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه نیز می‌شود که در مرداد سال ۱۳۸۶ توسط برخی از فعالان سرشناس اجتماعی و سیاسی تشکیل شد.

محمد سیف‌زاده‌ دبیر کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه، در گفت‌و‌گو با « رادیو فردا» بحث غیرقانونی دانستن نهادهای غیردولتی ناظر بر انتخابات را رد کرد و گفت:« به استناد اصل ۲۶ قانون اساسی، مردم، احزاب، جمعیت‌ها، انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی را تشکیل بدهند، منوط به اینکه اصول استقلال، آزادی و وحدت ملی را نقض نکنند.»

وی گفت:« در این اصل همچنین آمده است که هیچکس را نمی‌توان مجبور به شرکت و یا عدم شرکت در چنین تشکل‌هایی کرد. بنابراین تشکیل ستادهایی برای نظارت بر انتخابات قانونی است.»"
 
* 22 فروردین 1388؛
‌"مهدی کروبی هفته گذشته در نامه‌ای به اعضای شورای نگهبان ضمن انتقاد از رفتارهای «ناقض جایگاه قانونی این نهاد» تهدید کرد که با «تخلف و بی‌طرفی نهادهای اجرایی و نظارتی برخورد علنی» خواهد کرد.

آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان در طول سال‌های گذشته با تمجید از محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، بارها از وی به طور علنی پشتیبانی و حمایت کرده و از او در نمازجمعه اردیبهشت ۸۶ این چنین تجلیل کرده است که «این نعمت را قدردانی می‌کنیم.»

اما به نظر می‌رسد اشاره آقای کروبی در این نامه، به اظهارات آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان در روز چهارشنبه ۵ فروردین در جمع ناظران شورای نگهبان در بوشهر است که گفته بود «دشمنان ایران اسلامی در فکر براندازی نرم هستند. به دنبال این هستند که رئیس جمهوری بر سر کار آید که به خودشان و مقاصدشان نزدیک تر باشد.»

‌‌‌‌پیشتر، علیرضا بهشتی رئیس ستاد میرحسین موسوی، نخست وزیر سابق و از کاندیداهای ریاست جمهوری ، از جمله کسانی بودند که به ضرورت تشکیل کمیته صیانت از آرا تاکید کرده بودند".
 
* 22 فروردین 1388؛
"‌‌‌‌‌پیشتر، علیرضا بهشتی، عضو شورای راهبردی ستاد میرحسین موسوی، نخست وزیر سابق و از کاندیداهای ریاست جمهوری، از جمله کسانی است که بر ضرورت تشکیل کمیته صیانت از آرا تاکید کرده بود.

علیرضا بهشتی روز شنبه در واکنش به اظهارات آقای کدخدایی گفت:« تشکیل کمیته صیانت از آرا و اخلاق انتخاباتی نه تنها برخلاف قانون نیست بلکه در حمایت از قانون است».

پیشتر برخی از شخصیت‌های‌ اصلاح‌طلب نسبت به سلامت انتخابات ابراز نگرانی کرده بودند و به همین دلیل از تشکیل چنین کمیته‌ای حمایت کرده بودند."
 
* 24 فروردین 1388؛
"در حالی که حدود دو ماه تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران زمان باقی مانده است، یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نسبت به نحوه گزینش مسئولان اجرایی انتخابات در وزارت کشور ابراز نگرانی کرد. محمد مهدی شهریاری در گفت و گو با ایلنا با اشاره به این که در گذشته مسئولان اجرایی انتخابات از میان کارکنان وزارت کشور انتخاب می‌شدند، اعلام کرده است، بر اساس برخی گزارش‌ها افرادی خارج از وزارت کشور برای فعالیت در زمینه برگزاری انتخابات دعوت شده‌اند".
 
* 3 اردیبهشت 1388؛ ‌به قلم امیر زمانی‌فر:
"کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و آزادانه در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، بیانیه‌ای منتشر کرده و در آن خواستار نظارت نهادهای مستقل داخلی و خارجی بر انتخابات شده است.

این کمیته در ۱۴ مردادماه سال ۱۳۸۶ توسط کانون مدافعان حقوق بشر تشکیل شد. کانونی که ریاست آن بر عهده شیرین عبادی، حقوقدان ایران و برنده جایزه صلح نوبل است.

محمد سیف‌زاده، حقوقدان و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر و کمیه دفاع از انتخابات آزاد، در گفت‌وگویی با رادیو فردا نخست درباره موارد مطرح شده در این بیانیه می‌گوید:‌ ابتدا ما قوانین را مورد بررسی قرار دادیم و از جمله آن قوانین، تعهداتی بود که دولت جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه بین‌المجالس در سال ۱۹۹۴ به آن پیوسته بود. ما این قوانین را جمع آوری، ترجمه و منتشر کردیم و این که دولت موظف به اجرای تعهدات خود بر طبق ماده نه قانون مدنی است. یکی از آن تعهدات مطلبی است که امروز در این بیانیه آمده و آن نظارت نهادهای مستقل مدنی داخلی و خارجی است که وابسته به هیچ حکومتی نباشند.

آقای سیف‌زاده! ممکن است از این نهادهای مدنی مستقل مثالی بیاورید.
محمد سیف‌زاده: در مورد نظارت بر انتخابات، توسط اصلاح‌طلبان مسئله کمیته صیانت از آرا مطرح شده است و در قانون هم آمده که هر یک از کاندیداها می‌توانند معتمدین خود را برای نظارت بر انتخابات بفرستند. البته این قسمت در قانون‌های موضوعه داخلی هم تصویب شده است.
آقای سیف‌زاده! مقام‌های جمهوری اسلامی چندی پیش اعلام کردند که تشکیل کمیته صیانت از آرای ملت غیر قانونی است و آن را توهین به ملت ایران دانستند.

محمد سیف‌زاده: وقتی در اصل ۲۶ قانون اساسی، تشکیل هر نوع انجمن و با هر عنوان به صراحت عنوان شده، این حرفی که آقایان می‌زنند اجتهاد در برابر نص است و عملی است لغو و بیهوده. این که اجرای قانون اساسی توهین به ملت ایران است از آن حرف‌هایی است که من نباید پاسخ دهم بلکه خود آقایان باید توضیح دهند چرا توهین به ملت ایران است.
نظارت بر انتخابات از حقوق مسلم ملت ایران است و می‌توانند توسط شخص حقیقی یا حقوقی نظارت خودشان را اعمال کنند.

در بیانیه منتشر شده، از جمله آمده است «‌‌وقایعی رخ داده که از عدم امکان برگزاری انتخابات در ایران با معیارهای انتخابات آزاد، سالم و عادلانه حکایت دارد». وقایعی که در این بیانیه به آن اشاره شده، کدام موارد است‌؟
محمد سیف‌زاده: به عنوان مثال نظارت استصوابی که خارج از اصل ۹۹ قانون اساسی است و در قانون به شورای نگهبان وظیفه نظارت بر انتخابات داده شده و نه نظارت بر انتخاب‌شوندگان. بنابراین شورای نگهبان با یک تفسیر غیر‌قانونی نظر خود را به صورت نظارت استصوابی بر جامعه اعمال کرده و بعد هم آن را به صورت قانون درآورده است، یعنی حقوق ملت ایران در اینجا مورد تهدید قرار گرفته است.‌‌‌
به استناد اصل نه قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی هم نمی تواند با تصویب قانون آزادی های مشروع مردم را حتی به بهانه استقلال محدود کند و چنین پدیده‌ای نمی‌تواند قانونی و حقوقی باشد."

* 6 اردیبهشت 1388؛
"کمیته مشترک مهدى کروبى و میر‌حسین موسوى، نامزدهاى اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهورى، براى صیانت از آراء انتخابات ریاست جمهورى کار خود را آغاز کرد.

بر اساس گزارش روز دوشنبه روزنامه «اعتماد ملى»، این کمیته با عنوان «کمیته هماهنگى شوراهاى راهبرى انتخاباتى مهدى کروبى و میر‌حسین موسوى براى صیانت از آراء» روز یکشنبه تشکیل و رسما فعالیت خود را آغاز کرد.

این کمیته قرار است در حوزه‌هاى تبلیغات، اطلاع‌رسانى و صیانت از آراء فعالیت کند و به گفته روزنامه اعتماد ملى، «مهدى کروبى و میر‌حسین موسوى شخصا فعالیت‌هاى این کمیته را خصوصا در زمان برگزارى انتخابات دنبال و از تمام اهرم‌هاى لازم براى امانت‌دارى راى مردم و پاسداشت آن راى استفاده خواهند کرد.»

خبر تصمیم مهدى کروبى و میر حسین موسوى براى تشکیل این کمیته نخستین بار در فروردین‌ماه سال جارى از سوى افراد نزدیک به ستادهاى انتخاباتى آنها اعلام شد ولى گروه‌هاى موسوم به اصولگرا، دولت محمود احمدى‌نژاد و شوراى نگهبان به شدت با آن مخالفت کردند.

اصلاح‌طلبان که در سال‌هاى اخیر بسیارى از مراکز قدرت را در ایران طى سال هاى اخیر از دست داده‌اند، مى‌گویند که اظهارات مقام‌هاى دولتى و شوراى نگهبان در حمایت از محمود احمدى‌نژاد نگرانى‌هاى زیادى در‌باره سلامت انتخابات ریاست جمهورى بوجود آورده است.
‌‌‌‌
تشکیل کمیته صیانت از آراء تازه‌ترین اقدام اصلاح‌طلبان براى اطمینان از سلامت انتخابات ۲۲ خرداد سال جارى است و به گفته آنها در این انتخابات، «ناظرین و مجریان برگزارى قانون همه از یک طیف و بلکه هم راى و هم نظر هستند.»‌

روزنامه اعتماد ملى در شماره روز دوشنبه خود به نقل از پسر مهدى کروبى نوشته است: تشکیل کمیته شوراهاى راهبرى حاصل سه نشست میان محمد تقى کروبى به عنوان شوراى راهبرى انتخابات مهدى کروبى و سید‌علیرضا بهشتى، رئیس شوراى راهبرى ستاد مهندس موسوى است.

محمد‌تقى کروبى مى‌گوید: شهروندان ایرانى ... نسبت به «سلامت» انتخابات دغدغه‌‌اى خاص دارند و چه بسا که همین نگرانى و عدم اعتمادشان به عملکرد دستگاه نظارت و اجرا در صیانت از سلامت انتخابات موجب دلسردى قشرى از مردم و خاموشى آنها شده است."
 
* 9 اردیبهشت 1388؛
"اصلاح‌طلبان مى‌گویند «ناظرین و مجریان برگزارى قانون همه از یک طیف و هم راى و هم‌نظر هستند» و به همین دلیل براى اطمینان از سلامت انتخابات دست به تشکیل کمیته صیانت از آراء زده‌اند.

خبر تشکیل این کمیته که از فروردین ماه گذشته زمزمه‌هاى آن به گوش مى‌رسید، با انتقاد گسترده اصولگرایان نزدیک به محمود احمدى‌نژاد روبرو شد و حتى شوراى نگهبان آن را «غیر قانونى» خواند.

اصلاح‌طلبان نگران هستند که در غیاب ناظران بى‌طرف، اصولگرایان با بسیج تمام امکانات از جمله منابع مالى دولت و استفاده از نیروهاى بسیجى زمینه ریاست جمهورى محمود احمدى‌نژاد را براى چهار سال دیگر فراهم کنند.

برخى گروه‌ها از جمله نهضت آزادى ایران خواستار حضور ناظران بین‌المللى براى اطمینان از سلامت انتخابات ریاست جمهورى در ایران شده‌اند".
 
* 10 اردیبهشت ۱۳۸۸؛
"آقاى موسوى در سخنانى در این همایش گفت: «در عرصه‌‌هاى سیاست خارجى، سیاست داخلى، آزادى، اشتغال و امنیت و همه آنچه نیاز ملت ماست مشکل داریم.»

وى افزود: «جوانان ما انتخاباتى را مى‌‌خواهند که در آن بیم تقلب وجود نداشته باشد و دستکارى نشود؛ انتخاباتى که رسانه‌هاى محدود کشور در اختیار یک فرد یا جناح نباشد، انتخاباتى که در آن سرمایه‌هاى مردم، منافع محدود کشور در خدمت خریدن آراى مردم قرار نگیرد.»

این نامزد اصلاح‌طلبان همراه با مهدى کروبى، دبیر‌کل حزب اعتماد ملى، اوایل هفته جارى اعلام کردند که کمیته صیانت از آراء مردم در انتخابات ریاست جمهورى تشکیل داده‌اند.
‌‌‌
* 13 اردیبهشت 1388؛ 
"‌مهدى کروبى و میر‌حسین موسوى در سخنرانى‌هاى خود و سفر به شهرهاى ایران، از دولت نهم خواسته‌اند تا اعلام کند که ۳۰۰میلیارد دلار درآمد نفتى را صرف چه امورى کرده است.

این دو نامزد همچنین با تشکیل کمیته صیانت از آراء گفته‌اند که قصد دارند تا در انتخابات آینده از راى مردم پاسدارى کنند. اصلاح‌طلبان مى‌گویند: در این دوره از انتخابات، مجریان وزارت کشور و ناظران شوراى نگهبان از یک طیف سیاسى هستند و آنها نسبت به سلامت انتخابات اطمینان ندارند.

موسوى و کروبى روز یکشنبه نیز در نامه‌اى مشترک به احمد جنتى، دبیر شوراى نگهبان، خواستار آن شدند که در گزینش و دعوت از ناظران شوراى نگهبان و معتمدان هیئت‌هاى اجرایى و اعضاى شعب اخذ راى، از چهره‌هاى مستقل و اشخاص موجه و شناخته شده استفاده شود".

* ‌۱۴ اردیبهشت 1388؛ به قلم بیژن یگانه:
‌"‌میرحسین موسوی و مهدی کروبی در نامه مشترک خود خواستار گزینش و دعوت از اعضای «هیئت‌های اجرایی»، «اعضای شعب اخذ رأی»، «معتمدین هیئت‌های اجرایی» و «ناظرین شورای نگهبان» از میان چهره‌های مستقل، اشخاص موجه و شناخته‌شده استفاده شود.

دو کاندیدای اصلاح‌طلب در این خصوص از همه «چهره‌های مستقل و شناخته‌شده در سرتاسر کشور» نیز درخواست کرده‌اند تا با پیگیری و حساسیت نسبت به نحوه گزینش و انتخاب ناظرین و مجریان انتخابات و حضور و عضویت در این هیئت‌ها برای برگزاری انتخابات سالم تلاش کنند.
‌‌‌
روزنامه جمهوری اسلامی در شماره ۱۲ اردیبهشت از تغییراتی در نحوه تشکیل «هیئت‌های اجرایی» انتخابات دهم خبر داد.

این روزنامه برکناری برخی از اعضای پرسابقه هیئت‌های اجرایی انتخابات را به معنای «به هم زدن روال معمول برگزاری انتخابات و گماردن افراد خاص از جانب برگزارکنندگان بر سر صندوق‌ها» اعلام کرد و افزود که این اقدامی است بسیار خطرناک که می‌تواند صیانت از آرای مردم را مخدوش کند.

‌اگرچه در نامه مشترک مهدی کروبی و میرحسین موسوی به دبیر شورای نگهبان بیشتر بر لحن  «درخواستی» در مورد ترکیب و گرایش سیاسی هیئت‌های اجرایی و نظارتی  تأکید شده، اما آنها نگرانی خود را از «همسویی زیاد گروه‌های نظارتی و اجرایی» پنهان نکردند."

‌* 18 اردیبهشت 1388؛
‌‌"دخالت نیروهاى نظامى و شبه نظامى در انتخابات دو دهه گذشته همواره به عنوان یکى از چالش‌هاى جناح چپ و اصلاح‌طلب به شمار مى‌رفته است و فعالان این طیف بارها نسبت به این موضوع اعتراض کرده‌اند.

اصلاح‌طلبان می‌گویند، گروه های راستگرا که در قالب اصولگرایان فعالیت می‌کنند، با استفاده از اهرم های رد صلاحیت نامزدهای مستقل و بهره‌گیری از امکانات و نیروهای شبه نظامی، نتایج انتخابات گذشته را به سود خود رقم زده‌اند‌.

در هفته‌هاى اخیر نیز فرماندهان نظامى در سخنرانى‌هاى مختلف به حمایت صریح از سیاست‌هاى محمود احمدى‌نژاد پرداخته و خواستار ادامه ریاست جمهورى وى براى چهار سال دیگر شده‌اند".
‌‌
* 19 اردیبهشت 1388؛
"‌‌آقای کروبی پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری، ‌دخالت بسیج در انتخابات را بی‌معنا دانست و گفت:‌ «فرمانده محترم نیروی سپاه، برادر بسیار معزز و محترم جناب آقای جعفری نکته‌ای گفته که برای من بسیار تعجب‌آور بود؛ او بسیج را در دو بخش تعریف کرده و فرموده‌اند یک بخش بسیج نیروی نظامی و یا وابسته به نظامی است که نباید در انتخابات دخالت کند‌ اما یک بخش دیگر بسیج بیشتر به امور امداد و یا فرهنگ توجه می‌کند که دخالت آن در انتخابات اشکال ندارد، این عبارت تازه‌ای است، گویا قرار است ما هر روز حرف‌های بدیع و تازه بشنویم.»

رئیس سابق مجلس شورای اسلامی افزود:«اگر کوچکترین تخلفی شود، محکم می‌ایستم و از صحنه بیرون نمی‌روم. عکس‌العمل نشان می‌دهیم، پیامد آن به عهده‌ برادران بزرگوار است که اوضاع واحوال را مناسب نمی‌بینند و احساس خطر کرده‌اند و برای خود آوازهایی می‌خوانند.»"
 
* 20 اردیبهشت 1388؛
"تقی رحمانی تحلیلگر سیاسی در تهران در گفت‌وگو با رادیو فردا به بررسی موضوع ثبت نام نامزدها برای انتخابات ریاست جمهوری پرداخته است.

تقی رحمانی: ولی به نظر من یک سری حاشیه‌هایی مهم‌تر از خود مسئله فعلی کاندیداهاست و تنور انتخاباتی در جامعه ما هنوز چندان گرم نشده است. یعنی از حد نخبگان درون حاکمیت فراتر نرفته است. حواشی هم وجود دارد، یعنی تردیدهایی مطرح است مثل مخالفت با کمیته صیانت از انتخابات که جناح دولت نهم خیلی با آن مخالف می‌کنند و مسئله مهم‌تر از آن، مخالفت با بحث کمیته انتخابات آزاد است که بیشتر نیروهای بیرون از حاکمیتی‌اند که آنها هم نظارت نهادهای مدنی را خواسته‌اند. یعنی به عبارتی شکل برگزاری انتخابات هنوز مشخص نیست. "

* 20 اردیبهشت 1388؛
"مهلت پنج روزه برای ثبت‌نام در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید و سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید: زمان رسیدگی به صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان از روز یکشنبه آغاز می‌شود.
‌‌‌
شورای نگهبان در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صلاحیت بیش از یک هزار داوطلبان را رد کرده بود و تنها هشت نامزد توانستند که از صافی این شورا عبور کنند.

شورای نگهبان بر اساس «نظارت استصوابی» تعیین صلاحیت ‌داوطلبان را حق خود می‌داند این در حالی است که منتقدان می‌گویند: وظیفه شورای نگهبان ، براساس اصل ۹۹ قانون اساسی، نظارت بر انتخابات است نه دخالت در آن.

این افراد معتقدند در انتخابات مجلس چهارم شورای نگهبان با تفسیر خود و بهره‌گیری از «نظارت استصوابی» در امر انتخابات دخالت کرد و بسیاری از نامزدها را رد صلاحیت کرد. سپس مجلس پنجم در آذرماه ۷۸ نظارت استصوابی را به صورت قانون در آورد و ‌از آن زمان به بعد رد صلاحیت‌ها ادامه داشته است.
با این حال منتقدان تاکید می‌کنند رد صلاحیت دواطلبان ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان با دمکراسی در تضاد است."

* ‌‌26 اردیبهشت 1388؛ ‌به قلم بهروز کارونی:
"دخالت نیروهای نظامی و شبه نظامی در انتخابات دو دهه گذشته، همواره به عنوان یکی از چالش‌های اصلاح‌طلبان به شمار رفته است و آنان بارها نسبت به این موضوع اعتراض کرده‌اند.
اصلاح‌طلبان می‌گویند گروه‌های راست‌گرا با استفاده از نیروهای شبه نظامی، نتایج انتخابات گذشته را به سود خود رقم زده‌اند".
‌‌‌‌
* ‌‌‌31 اردیبهشت 1388؛
"‌هاشم صباغیان با انتقاد از روند انتخابات در ایران گفت: نهضت آزادی ایران ضمن اینکه به روند برگزاری عادلانه و آزاد انتخابات، انتقادهای جدی را وارد می‌داند، بر این باور است که در شرایط کنونی تضمین سلامت انتخابات مهم‌تر از هر مسئله دیگری است".
 
* 3 خرداد 1388؛
"‌برگزارى سالم انتخابات ریاست جمهورى یکى از نگرانى‌هاى نامزدها و گروه‌هاى اصلاح‌طلب است و میر‌حسین موسوى و مهدى کروبى در این زمینه کمیته صیانت از آراء تشکیل داده‌اند تا از بروز تقلب و تخلف در نحوه راى‌گیرى و شمارش آراء جلوگیرى کنند.

این در‌‌حالى است که اصلاح‌طلبان مى‌گویند مجریان و ناظران برگزارى انتخابات از یک جناح سیاسى هستند و به عملکرد آنها اعتمادى ندارند".

* 3 خرداد 1388؛ ‌به قلم بهروز کارونی:
"در هفته‌های اخیر انتقادها از عملکرد انتخاباتی رادیو و تلویزیون دولتی ایران، تا به آنجا پیش رفت که اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، در خطبه‌های نماز جمعه در تهران، خواستار بی‌طرفی این رسانه شد تا به گفته او مردم اطمینان خاطر پیدا کنند.
‌‌‌
لازم به ذکر است که آقای هاشمی رفسنجانی در شرایطی بر لزوم بی‌طرفی این رسانه تأکید کرد که هفته گذشته نسبت به دست بردن برخی از افراد در رأی مردم در انتخابات هشدار داده بود".

* 3 خرداد 1388؛
"در سالروز انتخابات دوم خردادماه سال ۱۳۷۶ مراسمی در وزرشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی برگزارشد و محمد خاتمی، رییس جمهور سابق ایران، در این مراسم سخنرانی کرد.

محمد خاتمی در این مراسم با اشاره به این که « بیایید ٢٢ خرداد را به خردادی امروزی‌تر و پربارتر مبدل کنیم» گفت:« ‌موانع ممیزی اندیشه و محدود کردن آزادی بیشتر شده و دخالت‌های پیش از انتخابات و هنگام آن برای جلوگیری از پیروزی اراده اکثریت زیاد شده اما معتقدم ملت ما بیدارتر و آبدیده‌تر شده‌اند.»"
 
* 6 خرداد 1388؛
"سازمان مجاهدین انقلاب اسلامى نسبت به دخالت نظامیان در انتخابات ریاست جمهورى هشدار داد و ستاد میر‌حسین موسوى از احتمال تکرار کارناوال عصر عاشورا علیه این نامزد خبر داد.

این تشکل سیاسى پرسیده است که با دخالت بسیج و نیروهاى نظامى در انتخابات، «اساسا مى توان نام آنچه که برگزار مى شود را انتخابات سالم و آزاد و قانونى و عادلانه دانست؟»"
‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
‌* ‌7 خرداد 1388؛ ‌به قلم علیرضا کرمانی:
"سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در بیانیه تازه خود این سؤال را مطرح می‌کند که آیا با دخالت بسیج و نیروهای نظامی در انتخابات، می‌توان آنچه برگزار می‌شود را انتخابات سالم، آزاد، قانونی و عادلانه دانست؟"

* 7 خرداد 1388؛
"از سوی دیگر کانون مدافعان حقوق بشر پیشتر در سایت رسمی خود از احضار سیدمحمد سیف‌زاده عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و دبیر «کمیته انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» خبر داد.
‌‌
«کمیته دفاع از انتخابات آزاد ، سالم و آزادانه » مرداد ماه سال ۸۶ و  به ابتکار «کانون مدافعان حقوق بشر» و از سوی جمعی از فعالان سیاسی و اجتماعی تأسیس شده است.

این کمیته روز ۳۱ فروردین ۸۸ در بیانیه‌ای به تحلیل شرایط  برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و اعلام کرد که «نظارت نهادهای مدنی تضمین‌کننده تحقق انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» است.

در این بیانیه همچنین با اشاره به «فقدان فضای باز سیاسی، نبود مطبوعات آزاد و محدودیت امکان فعالیت احزاب سیاسی و سازمان‌های اجتماعی مردم نهاد»، تأکید شده بود که «‌نظارت نهادهای مدنی ملی و بین‌المللی بر انتخابات ریاست جمهوری پیش رو یکی از راهکارهای قانونی مؤثر است که می‌تواند به برگزاری یک انتخابات آزاد‌، سالم و عادلانه یاری رساند.»

همزمان با انتشار این بیانیه مأموران امنیتی دادگاه انقلاب روز ۳۱ فروردین در کرج با مراجعه به منزل مهدی معتمدی‌مهر، عضو دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران و یکی از اعضای « کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه»، او را بازداشت کردند".

* 9 خرداد 1388؛ ‌به قلم بهروز کارونی:
"بیش از ۵۰ تن از فعالان سیاسی - مدنی و همچنین روزنامه‌نگار با انتشار بیانیه‌ای از مردم ایران درخواست کردند تا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد شرکت کنند.
‌‌‌
کیوان صمیمی بهبهانی، مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده «نامه» و تحلیلگر سیاسی در تهران، در مورد بیانیه به «رادیو فردا» گفت: «وقتی که آرای گسترده مردم بیاید و کنشگران سیاسی، بخصوص امثال ما که قبلاً تحریمی بودیم، مردم و افراد را تشویق کنیم که بیایند و به هرکدام از این دو نفر که می‌خواهند، رأی بدهند، این پادزهری برای رفع تقلب و کم اثرکردن آن رأی‌های سازماندهی شده خواهد بود.»

ماشاءالله شمس‌الواعظین، روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی در تهران، نیز با اشاره به نظام مهندسی انتخابات که به گفته او، اخیراً از سوی برخی اصولگرایان هوادار احمدی‌نژاد مطرح شده است، به رادیو فردا گفت: «چنین تعبیری، نخست، در محافل وزارت کشور به شکل دیگری با عنوان مهندسی انتخابات، که واژه جدیدی است، در ادبیات سیاسی و ادبیات انتخابات دموکراتیک مطرح شد و این خیلی نگران‌کننده بود.»

وی افزود: «نظام مهندسی انتخابات، یعنی مشارکت حداقلی تضمین شده برای گروهی از نیروهای سیاسی است. این نیروهای سیاسی در شرایط فعلی، طرفداران احمدی‌نژاد در نهاد نظامی، یعنی سپاه پاسداران و بسیج است.»

در روزهای اخیر، بسیاری از طرفداران مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو نامزد اصلاح‌طلب ریاست جمهوری، با نگرانی از احتمال دخالت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی مقاومت بسیج، به آنچه دستکاری در آرای انتخابات به منظور پیروزی محمود احمدی‌نژاد در دور نخست انتخابات نامیده‌اند اعتراض کرده و خواستار تشکیل کمیته صیانت از آرا شده‌اند؛ خواسته‌ای که با مخالفت شدید دولت محمود احمدی‌نژاد و برخی اصولگرایان مواجه شده است.
‌‌‌‌
کیوان صمیمی بهبهانی به این پرسش که آیا امضاکنندگان بیانیه احساس کرده اند که ممکن است بخش خاموش مردم که به گفته ماشاءالله شمس الواعظین، شمار آنها حدود ۲۵ میلیون نفر است، در انتخابات شرکت نکنند، پاسخ می‌دهد:« شاید اینگونه باشد، به خصوص با سابقه برگزار نشدن انتخابات آزاد، سالم و عادلانه در ایران، عده زیادی از مردم، حدود ۲۵ میلیون نفر، آنگونه که حاکمیت آمار داده است، در انتخابات قبلی شرکت نکردند.»"
 
* 9 خرداد 1388؛ ‌به قلم بهروز کارونی:
"محمد سیف‌زاده، دبیر کمیته انتخابات آزاد، سالم و عادلانه و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر، پس از احضار به شعبه امنیت دادگاه انقلاب تهران، روز چهارشنبه به این دادگاه مراجعه کرد.
‌‌محمد سیف زاده در گفت‌وگو با «رادیو فردا» در مورد آنچه که در دادگاه انقلاب تهران گذشت، توضیحاتی داده است.

رادیو فردا: آقای سیف زاده! شما به شعبه امنیت دادگاه انقلاب تهران احضار شده بودید. در مراجعه روز چهارشنبه شما، چه دلیلی را برای احضارتان عنوان کردند؟
محمد سیف زاده: بنابر احضاریه‌ای که برای من فرستاده بودند در معیت وکیلم، خانم نیک‌آرا، به بخش معاونت امنیت دادسرای ان

/ 0 نظر / 14 بازدید