ساختمان های مشرف به کعبه + تصاویر

به گزارش صراط ، آسمانخراش های مشرف به مسجد الحرام و کعبه معظمه، فضای معنوی این مقدس ترین مسجد مسلمین را بشدت مخدوش کرده است.

یکی از نکات مورد توجه زائرانی که در سالهای اخیر به زیارت خانه خدا نایل شده اند، وجود آسمانخراشهایی است که بر حرم امن الهی سایه افکنده است و با تکمیل شدن سایر پروژه های ساخت و ساز گرداگرد مسجد الحرام، بزودی قبله یک و نیم میلیارد مسلمان جهان در میان این ساختمان های بلند مرتبه گرفتار خواهد شد. 
 
بنابراین گزارش، هم اکنون به زحمت می توان درون صحن اصلی مسجد و گرداگرد کعبه، زاویه ایی پیدا کرد که وقتی زائر بخواهد رو به خانه خدا کرده و مشغول راز و نیاز شود یا دست دعا به سوی آسمان خاص بر فراز مسجد الحرام بردارد، با برجی و ساختمان بلندمرتبه ایی روبرو نشده و بتواند با تمرکز کامل با معبود خویش مشغول مناجات شود.

 

نکته قابل توجه در مورد این بناها آنستکه اکثر آنها با داشتن معماری به سبک غربی، ضمن نداشتن هیچگونه تناسبی با فضای معنوی حرم امن الهی و معماری اسلامی آن و بنای ساده کعبه، با ایجاد عدم تناسب شدید و ایجاد جلوه بصری نا موزون، تمرکز زوار را بهم زده و در حقیقت مانعی برای راز و نیاز و عبادت است.
در این میان آنچه که بیش از همه ساختمانهای مشرف به مسجد الحرام جلب توجه می کند، برجی است که با داشتن ارتفاع 400 متری یکی از بلند ترین ساختمانهای دنیا بوده و با داشتن ساعتی در بلندترین نقطه آن که به ساعت ام القری موسوم است،بخش قابل توجهی از توجه زوار و طواف کنندگان گرد کعبه معظمه را به سمت خود منحرف می سازد.

 

این برج که به اعتقاد بعضی از کارشناسان در ساخت آن نمادهای مورد علاقه فراماسون ها مد نظر قرار گرفته است، ضمن داشتن شباهت قابل توجهی به ساعت بیگ بن لندن از زاویه رکن یمانی به بیت الله الحرام مشرف بوده و حجاج در حین طواف گرد کعبه بعد از عبور از حجر اسماعیل و رکن غربی و حرکت به سمت رکن یمانی با آن مواجه شده و ناخود آگاه نگاهشان از کعبه منحرف و به سمت و سوی آن جلب می شود.

 

این ساختمان عظیم با ارتفاع بلندش بگونه ایی ساخته شده که از همه نقاط شهر مکه و بلکه چندین کیلومتر قبل از ورودی های شهر قابل رویت است و خواسته یا نا خواسته اولین تصویری که از مکه مکرمه در ذهن زواری که بعد از سالها چشم انتظاری مشتاقانه به سمت این شهر مقدس در حرکتند، نقش می بندد، برج مذکور بوده و همچنین در هنگام خروج از شهر نیز تا کیلومترها این برج در نظر زوار قرار داشته و در در واقع این ساختمان عظیم صرف نظر از اهداف ساخت آن و بدون هیچگونه قضاوتی، در دراز مدت می تواند به خلق نماد و سمبل دیگری در کنار کعبه برای شهر نزول وحی منجر شده و همتای نشان و سمبل منحصر بفرد این شهر مقدس قرار گیرد.

 

نکته قابل توجه، نارضایتی بعضی از شهروندان عربستانی و زوار سایر کشورهای اسلامی است که در گفتگو با خبرنگار صراط نیوز از ساخت این برج بر فراز مسجد الحرام ابراز نارضایتی کرده و آن را توهین به قداست حرم امن الهی دانسته و مانع توجه کامل زوار به راز و نیاز و عبادت ارزیابی کردند.

 

از سوی دیگر یکی از نکات قابل تامل پیرامون این ساخت و سازهای بی وقفه اطراف مسجد الحرام که شاید بیانگر منویات درونی و آرزوهای طراحان آن باشد، بیلبوردهایی است که در آن آینده این پروژه ها و فضای مسجد الحرام بعد از تکمیل شدن ساخت و سازها به تصویر کشیده شده است.

در یکی از این بیلبوردها که در آن مسجد الحرام در میان آسمانخراش های گرداگرد آن محصور شده است، در عکس انتخاب شده از این مسجد مقدس، جمعیت محدود و پراکنده ایی اطراف کعبه در حال طواف هستند و بقیه مسجد نیز خالی از جمعیت است.


بهر حال سوالی که در ذهن زائر ایرانی بعد از دیدن برج های مشرف به مسجد الحرام نقش می بندد اینستکه آیا ما ایرانی ها در حفظ آثار تاریخی خود که بهیچ وجه قابل مقایسه با مسجد الحرام و کعبه معظمه نمی باشد دچار افراط هستیم به نحوی که موضوع اشراف برج جهان نما به گوشه ایی از میدان امام اصفهان چند سال است که تبدیل به یکی از موضوعات روز کشور شده است، یا آل سعود در مورد مسجد الحرام و قبله یک و نیم میلیارد مسلمان جهان مبتلا به کوتاهی و قصور هستند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
/ 0 نظر / 4 بازدید