اکبرگنجی:خاتمی عشوه شتری می ریزد

اکبر گنجی اظهارات اخیر خاتمی را مغشوش و سردرگم توصیف کرد.http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTFJkLL8ykRcoT-wwR6Up8W-9n8Xe1ahZutRt-egaK_LIqS3nS4zJuM8g

وی ضمن مقاله ای که در وب سایت رادیو زمانه منتشر شده می نویسد: وقتی امکان هرگونه فعالیت در داخل مسدود شد، یک تن از اروپا به نام سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و جبهه مشارکت اسلامی بیانیه های اصلاح طلبانه صادر می کند. معنای این عمل چیست؟ معنای آن این است که دیگر در داخل کشور نمی توان گفت: «ما خواهان اجرای بدون تنازل قانون اساسی هستیم.»
نهضت سبزنبوی به نقل از کیهان، گنجی می افزاید: اصلاح طلبان به مذاکره با حاکمیت امیدوارند اما معلوم نیست نظام که آن همه هزینه بابت حذف اصلاح طلبان پرداخت کرد به کدام دلیل باید مجددا آنها را به ساختار سیاسی راه دهد؟ رهبری و نظام روی حرفش ایستاده اما خاتمی معمولا مطالبات خود را نادیده می گیرد و پس از عقب نشینی مدعی می شود که دیگران معنای آن را نفهمیده اند. خاتمی در حال آرمان سازی دوران ماقبل ۲۲ خرداد ۸۸ است. پرسش این است که اگر آن دوران مطلوب بوده و هست، چرا کارهایی صورت گرفت که همه آنها از دست برود؟ پاسخ خاتمی این است، کارهایی که صورت گرفت ربطی به من نداشت و من بسیاری از اقدامات صورت گرفته را قبول نداشتم و ندارم. آیا اگر به فرض خاتمی موفق شود و وضعیت را به قبل از ۲۲ خرداد ۸۸ برگرداند، این دستاوردی برای جنبش سبز است؟ هدف اولیه جنبش سبز ابطال انتخابات بود که نشد.
این همکار سابق نشریات زنجیره ای همچنین یادآور شد: سیاست مانند شعر عرصه ابهام و ایهام نیست. در سیاست باید مواضع روشن و دقیق اتخاذ کرد تا حداقل اعضای حزب و جبهه خودی تکلیفشان را بدانند که چیست. نمی توان با سخنانی که ده ها تاویل برمی دارد، امکان دارد تا هر کس برداشت مطلوب خاص خود را داشته باشد و در نهایت از همه آنها شانه خالی کرد. در طرح های دوقلو (اختیارات ریاست جمهوری و قانون انتخابات) برداشت همگانی این بود که اگر آنها پذیرفته نشوند، خاتمی کناره گیری (استعفا) خواهد کرد، اما وقتی شورای نگهبان آنها را رد کرد، خاتمی مدعی شد که دیگران حرف او را بد فهمیده بودند.
اکنون هم باید پرسید آیا اگر رژیم زندانیان را آزاد نکرد یا موسوی و کروبی از حصر درنیامدند و یا اجازه فعالیت مجدد به حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب داده نشد، آیا خاتمی در آن صورت در انتخابات شرکت نخواهد کرد؟ اگر چهره های شاخص اصلاح طلبی مانند مجلس هفتم و هشتم رد صلاحیت شدند چطور؟ یک چیز روشن است. هیچ یک از مدافعان خاتمی نمی توانند قاطعانه بگویند او در این صورت در انتخابات شرکت نخواهد کرد.
گنجی همچنین نوشت: خاتمی چنان سخن می گوید که دیگران سخنان او را «شرایط» شرکت اصلاح طلبان در انتخابات می فهمند یا می فهمانند. پرسش این است، مگر خاتمی خود قادر نیست به صراحت بگوید «اینها شرایط سه گانه اصلاح طلبان برای شرکت در انتخابات است و در صورتی که این شرایط محقق نشود، ما در انتخابات شرکت نخواهیم کرد؟»
آیا شرایطی وجود دارد که تحت آن شرایط خاتمی در انتخابات شرکت نکند؟ آن شرایط چیست؟ اما خاتمی این گونه سخن نخواهد گفت تا راه را به روی خود نبندد. اگر هیچ یک از این شرایط محقق نشد و او در انتخابات شرکت کرد، هیچ کس نمی تواند به او بگوید پس شرایطت چه شد؟ پاسخ او چنین خواهد بود، آنها مطالبات ما بود، نه شرایط شرکت در انتخابات.
وی با بیان این که «سبزها مدعی شدند در انتخابات تقلب شده و رژیم همان رژیم است» می نویسد: او بارها برای مذاکره با رهبری طی ۲ سال اخیر اقدام کرده اما وقت ملاقات به وی داده نشده است.
سایت بالاترین نیز رفتار پر تناقض و بی ثبات خاتمی را «عشوه شتری اصلاح طلبان برای رژیم» توصیف کرد و نوشت: چند وقتی است خبرهای داغی از پشت پرده ها بیرون می خزند و هر بار یکی از اصلاح طلب ها خواهان بخشش می شوند، البته این سیر درخواست ها تازه نیست و از همان اول درخواست هایی مطرح می شود ولی برای قهرمان درست کردن از اصلاح طلب ها این خواست ها کمی با چاشنی تهدید و شاخ و شانه کشیدن ارسال می شد حالا هم خاتمی تدارکاتچی سابق به میدان آمده اما از موضع ضعف و مال باخته. اما این رفتار، به خیال اختلاف در رژیم و نوعی عشوه شتری نسبت به حاکمیت است.

/ 0 نظر / 3 بازدید