روایت وزیر اطلاعات از الزامات ختم فتنه

http://up.iranblog.com/images/y1xy3cp6cc9kdjmqi6t4.jpg

 
به گزارش فارس، حجت‌الاسلام حیدر مصلحی وزیر اطلاعات که امروز (پنج‌شنبه) در بیست و هشتمین اجلاس رؤسای آموزش و پرورش مناطق کشور سخنرانی می‌کرد، اظهار داشت: امروز شاهد تحول جدی و رو به رشد مجموعه آموزش و پرورش هستیم که مرقون تلاش‌های آقای حاجی‌بابایی وزیر این وزارتخانه و مسئولان وزارتخانه مذکور است که به سهم خودم تشکر می‌کنم.

 

وی با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش مهمترین بستر جنگ نرم دشمن است، گفت: در مبانی تعلیم و تربیت اسلامی و اصول فلسفه آموزشی، یک چشم‌انداز دینی و در اسلام اصول متعددی بیان می‌شود که از جمله آن می‌توان به ارزیابی درست از نیازهای مادی و معنوی انسان، آگاه ساختن و برانگیختن احساس کرامت و عزت نفس، زنده نگه داشتن یاد خدا در دلها و کمک به دانش آموزان برای استقلال شخصیت و دور شدن از وابستگی، تقویت همگرایی و مسئولیت‌پذیری و وظیفه‌شناسی نسبت به جامعه و مصالح اجتماعی، اشاره کرد.

وزیر اطلاعات همچنین به بیان مهمترین شیوه‌های جنگ نرم پرداخت و گفت: امروز مهمترین و اصلی‌ترین هدف جنگ نرم دشمنان، مراکز آموزشی است.

وی در این زمینه به بیان سخنانی از رهبر معظم انقلاب پرداخت و گفت: طبق فرموده معظم له جنگ نرم یعنی ایجاد تردید در ذهن‌ها و دل‌ها.

مصلحی در بخش دیگری از سخنانش اصول جنگ نرم دشمنان را تشریح کرده و گفت: جامعه هدف در جنگ نرم دشمن در حوزه آموزش و پرورش جامعه چند میلیونی است که کمتر خانواده‌ای است که فاقد حداقل یک دانش آموز باشد. لذا عمق آسیب و خطر در این حوزه بسیار بیشتر از سایر بخش‌هاست.

وی ادامه داد: در این جلسه بنده بر اساس اطلاعات بدست ‌آمده توسط وزارت اطلاعات از برنامه‌های دشمنان صحبت می‌کنم، لذا جنبه کاربردی دارد.

وزیر اطلاعات اضافه کرد: جنگ نرم به دلیل پیچیدگی و اتکاء به قدرت نرم از ویژگی‌های بسیار زیاد و متنوعی برخوردار است؛ جنگ نرم به دنبال تغییر قالب‌های ماهوی جامعه و ساختارهای سیاسی است و در این جنگ، اعتقادات و باورها و ارزش‌های یک جامعه مورد هجوم برای تغییر قرار می‌گیرد و مدل‌های رفتاری جدید به گونه‌ای شکل می‌گیرد که به جای رفتارهای حمایتی از ساختارهای سیاسی، رفتارهای چالشی جایگزین شده و این رفتارها به سمت ساختارشکنی می‌رود.

“جنگ نرم به صورت آرام شروع شده و به صورت تدریجی حرکت می‌کند به گونه‌ای که بسیاری آن را تشخیص نمی‌دهند، جنگ نرم زیرسطحی و غیرآشکار و نامحسوس است. ”

وزیر اطلاعات در ادامه سخنانش تصریح کرد: در فتنه ۸۸ و در ادامه آن که هنوز هم ادامه دارد و بسیار ساده‌انگارانه است که کسی فکر کند، فتنه ۸۸ تمام شده، دقیقاً یکی از موضوعاتی که توسط دشمن دنبال می‌شد و در بخش‌هایی نیز به موفقیت رسیدند، این بود که دشمنان بخشی از خواص ما را بدون آنکه خودشان متوجه شوند با خود همراه کردند و بعدا زمانی که این خواص متوجه شدند و پشت پرده‌ها برایشان روشن شد خود آنان اعتراف کردند که ما حرکت جنگ نرم را که شروع شده بود، حس نکردیم.

حجت‌الاسلام حیدر مصلحی بر همین اساس با تأکید بر اینکه جنگ نرم نمادساز است، متذکر شد: این امر بسیار مهم بوده و در این جنگ تلاش می‌شود تصویری شکست‌خورده و نا‌امید و مأیوس از حریف ارائه شود و در مقابل مهاجم با نمادسازی خود را پیروز جلوه دهد.

به گفته وی، ممکن است برخی رسانه‌ها متوجه نباشند و برخی از نمادها را در قالب فیلم پخش کنند اما ما باید مشاهده کنیم که چگونه نسل جوان را جنگ نرم با خود همراه می‌کند.

وزیر اطلاعات در ادامه سخنانش متذکر شد: جنگ نرم پایدار و بادوام است و نتیجه آن نیز پایدار و بادوام می‌ماند؛ در جنگ گرم و نظامی اگر یک سرزمین تصرف شود، می‌توان ظرف چند ساعت آن سرزمین را دوباره بازگرداند اما در جنگ نرم این طور نیست؛ رضاخان قلدر برای کشف حجاب تلاش‌های بسیاری کرد و ما امروز مشاهده کنید که برای برگرداندن این ارزش اسلامی چه سرمایه‌هایی را باید هزینه کنیم.

وی جنگ نرم را پرتحرک و جاذبه‌دار دانست و گفت: در جنگ نرم جامعه هدف، سرباز واقع می‌شود و با گذشت زمان بسیاری از بازیگران و بازیگردانان جنگ نرم از درون این جنگ به استخدام کارگزاران اصلی جنگ نرم برمی‌آیند.

وزیر اطلاعات جنگ نرم را هیجان‌ساز دانست و گفت: جنگ نرم با نمادسازی، اسطوره‌سازی و خلق ارزش‌های جدید با احساسات جامعه هدف، اهداف خود را پیش‌ می‌برد و تلاش می‌کند از احساسات برای تغییر و دگرگونی در باورهای مردم استفاده کند.

وی با ذکر این نکته که احساسات و عواطف، زمینه‌های خلق بحران را فراهم می‌کند و جنگ نرم بسیار آسیب‌محور است، تصریح کرد:‌آسیب‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی میدان جنگ نرم است و این جنگ چندوجهی است.

مصلحی پردامنه‌بودن، برخورداری از وجوه مختلف را از دیگر ویژگی‌های جنگ نرم عنوان کرد و گفت: در این جنگ از تمامی فنون و شیوه‌ها و ارزش‌های مختلف استفاده می‌شود.

وی جنگ نرم را تضادآفرین خواند و متذکر شد: جنگ نرم از محیط‌های آسیب‌دار در جامعه هدف شروع شده و از طریق متفاوت کردن باورها و ارزش‌ها و شکل‌دهی به رفتارهای جدید اقدام می‌کند و زمینه‌های بروز بحران و درگیری‌های داخلی را فراهم می‌کند.

وزیر اطلاعات جنگ نرم را تردیدآفرین توصیف کرد و گفت: در جنگ نرم ایجاد تردید و بدبینی نسبت به بسیاری از مسائل یک اصل و یک قاعده است، همچنان که در فتنه ۸۸ همه ما مشاهده کردیم بسیاری از افرادی که نسبت به نظام و انقلاب شناخت داشتند و حتی مسئولیت‌های اجرایی در این نظام داشتند، جنگ نرم توانست آنها را با خودش همراهی کند چرا که در جنگ نرم در باورها و اعتقادات اساسی، تردید ایجاد می‌شود.

“در جنگ نرم از پیشرفت‌ و تکنیک‌های روز استفاده می‌شود، فضای مجازی و اینترنت مهمترین فضا برای جنگ نرم است که با تلاش‌ها و اقدامات خوبی که در وزارت اطلاعات در فضای مجازی و سایبری انجام شده، به لطف خدا اشراف بسیار خوبی در بعد فنی کار برای مقابله با استکبار به وجود آمده است تا جایی که اوباما رئیس جمهور آمریکا تاکنون سه بار در اظهاراتش اذعان کرد که ما در فضای سایبر و شبکه مجازی در مقابله با ایران شکست خورده‌ایم. ”

وی نمونه اشراف اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران در فضای سایبری و مجازی را کیف اینترنتی دانست و گفت: به لطف خدا سربازان گمنام امام زمان بر این حرکت اشراف داشتند و به راه مقابله آن را هم به خوبی دست یافتند.

وزیر اطلاعات همچنین مقوله محتوایی را یکی از مسائل مهم فضای سایبری و فضای مجازی دانست و گفت: مهمترین آسیبها در حوزه دانش آموزی است و دشمنان اهدافی مانند شکاف تعامل دانش آموزان و معلم و آسیب‌پذیری از شبکه‌های اجتماعی و فضای سایبری را دنبال می‌کنند.

وی گفت: ایجاد شبکه‌های اجتماعی توسط مزدوران داخلی که بخشی از دانش آموزان دبیرستانی ما را مورد هدف قرار داده از جمله اقدامات دشمنان در جنگ نرم است و ما مشاهده می‌کردیم که دقیقاً شبکه‌های اجتماعی از عدم آشنایی دانش آموزان با سوابق افراد نهایت سوء استفاده را می‌کردند؛ در یکی از محلات تهران در فتنه ۸۸ و در موضوع شبکه‌های اجتماعی، خانمی که تحت تأثیر CIA قرار گرفته بود با شبکه‌های اجتماعی اهداف استکبار را مورد بهره برداری قرار می‌داد و در این زمینه می‌طلبد که اقدامات مناسبی انجام شود.

به گفته وزیر اطلاعات کشورمان، استکبار برای سال جاری طراحی‌های جدیدی را در حوزه شبکه‌های اجتماعی انجام داده و افرادی را به داخل کشور فرستاده که البته بر آنها اشراف وجود دارد اگر چه ممکن است در جاهایی از دسترس ما خارج شده باشند و حتی از کشورهای همسایه نیز برای این منظور استفاده کنند.

مصلحی در بخش دیگری از سخنانش تردید و تضاد در گفتمان سیاسی جامعه و دانش‌آموزان، رواج و توسعه مظاهر فرهنگ و استفاده از نمادها، رواج و گسترش ناهنجاری‌های رفتاری، رشد فرقه‌های نواندیش، شیوع استفاده از علائم مربوط به گروه‌های انحرافی، بهره‌گیری گروهک‌های ضد انقلاب از دانش‌آموزان به عنوان حلقه‌های اعتراضی و کشاندن آنان به اعتراضات سیاسی و ایجاد روحیه یأس و نا‌امیدی نسبت به آینده نظام و جامعه اسلامی را از مهمترین آسیب‌های جنگ نرم در حوزه دانش آموزی عنوان کرد.

وزیر اطلاعات کشورمان همچنین ضرورت برنامه‌ریزی و تلاش جدی برای ایجاد روحیه امید در دانش‌آموزان، ضرورت آگاه‌سازی نسبت به شیوه‌های جنگ نرم دشمنان، مدیریت احساسات دانش‌آموزان که یک رکن برای مقابله با جنگ نرم است را مورد تأکید قرار داد و گفت: ما باید جنگ نرم را در ابعاد مختلف متناسب با سنین دانش آموزان برای آنها تبیین و تشریح کنیم و باید نسبت به موضوعاتی همچون تولید محتوا و نرم‌افزارهایی با محوریت مسائل اعتقادی، اجتماعی و فرهنگی توجه کنیم.

وی همچنین متذکر شد از زمانی که بنده وزیر اطلاعات شدم در عین حال که تأکید داشتم ما باید به عنوان دستگاه اطلاعاتی به موضوعات مختلف و مسائل کشور توجه داشته باشیم اما به این نکته نیز توجه داشتم که همه دستگاه‌های کشور باید هدایت جامعه را دنبال کنند و ما نباید همه مقابله‌ها را با سیستم اطلاعاتی دنبال کنیم.

“غائله فتنه ۸۸ فقط با کار امنیتی و اطلاعاتی ختم نمی‌شود بلکه کارهای فرهنگی نیز باید در این زمینه انجام شود و این موضوع مهمی است. ”

حیدر مصلحی با اشاره به نفوذ اخیر وزارت اطلاعات در اپوزیسیون خارج از کشور، گفت: در حال حاضر زلزله سنگینی در اپوزیسیون ضد انقلاب و دستگاه‌های اطلاعاتی خارج از کشور به وجود آمده است که یک نمونه آن آمدن فردی به کشور بود که با طراحی تشکیلات اطلاعاتی کشور، توانست در مجموعه اپوزیسیون ضد انقلاب در بالاترین سطح آنها نفوذ کرده وارتباط تنگاتنگ بگیرد.

وی افزود:‌ از آنجا که این فرد جانباز بود و ترکش‌های قابل توجهی در بدن وی وجود داشت، این موضوع برای سرویس‌های اطلاعاتی خارج از کشور مشکلاتی را به وجود آورد که زمانی که می‌خواستند گرا بگیرند، جواب نمی‌داد و به او اعتماد کردند.

وزیر اطلاعات همچنین تصریح کرد: یکی از اثرات این نفوذ وزارت اطلاعات این بودکه در حال حاضر اپوزیسیون ضد انقلاب با یکدیگر درگیر شده و می‌گویند که کدام یک از شما نفوذی هستید و هم اکنون یک هجمه و دعوای سنگین بین آنها وارد شده است و انشاءالله در آینده اطلاعات دقیق‌تر و بیشتری را در خدمت شما قرار می‌دهم.

مصلحی همچنین شناسایی بخش عمده‌ای از جاسوسان آمریکایی را نیز از دیگر موفقیت‌های بزرگ وزارت اطلاعات عنوان کرد.

وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که وزارت اطلاعات بتواند در صحنه اطلاعاتی کشور فضای امنی را برای موفقیت مسئولام آموزش و پرورش کشور فراهم کند.

/ 0 نظر / 4 بازدید