چرا باید از سوریه حمایت کرد؟

به گزارش فارس، پایگاه خبری “زاد الاردن” در مقاله‌ای به دخالت‌های خارجی در ناآرامی‌های سوریه اشاره کرده و نوشت که با آغاز انقلاب مردمی در تونس و فرار زین العابدین بن علی از این کشور و همچنین سرایت انقلاب به مصر و حضور مردم در میدان التحریر همه مردم با دقت روند این انقلاب‌ها را دنبال می‌کردند و با شادی و شعف از آن استقبال می‌کردند؛ مردم منطقه حسنی مبارک را نیز وبالی بر ملت مصر و امت اسلام می‌دانستند و از سرنگونی او نیز استقبال کردند.

http://news.moe.org.ir/images/docs/000021/n00021952-b.jpg
*بهار عربی و استقبال مردمی از آن

روند انقلاب‌ها در یمن و لیبی نیز ادامه پیدا کرد و بهار عربی درهای خود را به روی کشورها گشود، اما با کمال تعجب دیدیم که رؤسای جمهور یمن و لیبی با قدرت کشنده خود به دنبال ادامه حاکمیت خود بر آمده و با خونریزی مردم بی‌گناه از کنار رفتن از قدرت امتناع کردند. آنها کاری کردند که کشورهایشان را زمانی به مخالفان تحویل دهند که دچار ویرانی و هرج و مرج کرده‌اند و پای آمریکا و ناتو را به آن باز کرده‌اند و دندان‌های رژیم اسرائیل برای دخالت در آن تیز شده است تا به این ترتیب بارقه‌های امید را از انقلابیون بگیرند.

*غرب به دنبال منافع خود در منطقه است

از سوی دیگر کشورهای غربی و آمریکا نیز به مسایل عربی بر اساس منافع خود نگاه می‌کنند و آنها را مستعمره‌ها و پروژه‌های خود می‌دانند و با دقت در مقایسه هزینه‌ها و درآمدها می‌خواهند از آنها بهره‌برداری کنند، به این ترتیب آنها فقط تصمیماتی را می‌گیرند که در راستای منافع مادی و سیاسی شان در منطقه باشد.

این مقاله می‌افزاید که البته موضع ملت‌های منطقه که مبارزه با استعمار و ظلم و ستم و دیکتاتوری را مد نظر خود قرار داده به دنبال آزادی و اصلاحات هستند، این است که این انقلاب‌ها را تایید می‌کنند و خواستار ریشه‌کنی ظلم و فساد از خاندان حاکم در تمام کشورها هستند.

*چرا با دولت سوریه اعلام همبستگی می‌کنیم؟

نویسنده در ادامه مقاله خود به اوضاع سوریه پرداخته و تاکید می‌کند که البته در مورد سوریه اوضاع به این صورت نیست، اتفاقات سوریه نگرانی‌ها درباره تبدیل سرنوشت این کشور به بغداد را یادآور اذهان می‌کند که از سال ۲۰۰۳ و با همکاری مخالفان داخلی عراق، به اشغال آمریکا درآمد.
وی در ادامه به بررسی این دوگانگی ظاهری در موضع‌گیری ملت‌ها در قبال اتفاقات سوریه با دیگر کشورها پرداخته و می‌نویسد: ما در حالی از نیروهای انقلابی دیگر کشورها حمایت می‌کنیم که آرزو می‌کنیم اوضاع سوریه به خیر و خوبی به پایان برسد، وی در این مورد چند نکته و نگرانی درباره حوادث سوریه را متذکر می‌شود که باعث اعلام همبستگی وی و دیگر ملت‌های منطقه با این کشور شده است:

* اتفاقات سوریه زاییده اعتراضات داخلی نیست

۱- انقلاب معمولا از بطن جامعه که بر اثر ظلم و سرکوب داخلی و یا سرکشی خارجی در مورد نظام‌های امپریالیستی به صورت متورم شده، متولد می‌شود، در این حالت نظام نامشروع حاکم معمولا به دنبال حفظ منافع خود است و بر خلاف مصالح کشور و سرمایه‌ها و کرامت ملت نمی‌خواهد از حاکمیت و منافع خود دست بردارد، اما در مورد سوریه درست است که عامل داخلی تا حدی موثر بوده است، اما علت بزرگتری که باعث به وجود آمدن این اتفاقات شده است، موضع این کشور در قرار گرفتن در محور مقاومت و بازدارندگی است.

*ناآرامیهای سوریه به علت حضور دمشق در محور مقاومت است

۲- نقش سوریه در تشکیل محور ضد آمریکایی و ضد صهیونیستی در منطقه بر اساس ائتلاف با ایران و حمایت از حزب‌الله لبنان و حماس عامل اصلی ناآرامی‌های سوریه است.

*آمریکا می‌خواهد سوریه را به عراقی دیگر تبدیل کند

۳-خاطرات تلخی که از آغاز دهه ۹۰ قرن گذشته در مورد ورود اشغالگران آمریکایی به عراق در ذهن امت عربی شکل گرفته است، این بار احتمال دارد در مورد سوریه تکرار شود، بنابراین ما باید برای دفاع از دمشق و حمایت از سوریه آماده باشیم تا استعمار به بهانه آزادی و دفاع از مخالفان و ایجاد دموکراسی نتواند وارد این کشور شود.
۴-ثبات قدم مواضع سوریه در قبال آرمان‌های امت عربی در مقابل اسرائیل و رد امتیاز دهی در برابر این رژیم برای وارد شدن به میز مذاکرات از دیگر عواملی است که باعث ابراز همدردی ما با سوریه شده است.

*معترضان با ائتلاف با دشمنان کشور اعتبار خود را از دست می‌دهند

۵-ما به تمام اشتباهاتی که حزب حاکم در سوریه در مورد اجازه دادن به رواج فساد در داخل دولت سوریه و از بین بردن برخی آزادی‌ها و احتکار قدرت در این کشور داشته، آگاهی کامل داریم؛ این حزب حتی در برخی موارد با اعتراضات و مخالفت‌های معترضان نیز بدرفتاری کرده است، اما همه رژیم‌های عربی و بین‌المللی که از بشار اسد می‌خواهند که از قدرت کنار رود، حال و روزی بهتر از وی ندارند و نمی‌توانند ادعا کنند که مهد آزادی و دموکراسی هستند.
۶- همانطور که دولت‌ها با ظلم و فساد مشروعیت خود را از دست می‌دهند، نیروهای مخالف در کشورها نیز با ائتلاف با دشمنان خارجی در پناه شعار “هدف وسیله را توجیه می‌کند”، اعتبار خود را از دست می‌دهند، بنابراین بهتر است که در سوریه با مخالفانی که به بهانه آزادی و دموکراسی می‌خواهند رژیم بشار اسد را سرنگون کند، مقابله کرد.

*غرب و اسرائیل به آینده و ملت سوریه اهمیت نمی‌دهند

نویسنده در پایان این مقاله بار دیگر بر حمایت خود از جریان‌های اصلاح گرای واقعی در سوریه تاکید کرده و خواستار برچیده شدن افراد مفسد از دولت سوریه و ایجاد اصلاحات قانونی بر اساس رعایت حقوق مدنی و سیاسی مردم شد، اما در عین حال تاکید کرد که محور شر به نمایندگی آمریکا و اسرائیل و ناتو با همراهی و هم‌دستی توطئه گران داخلی سوریه می خواهند دولتی با وزن و اهمیت سوریه را به عراق دیگر تبدیل کنند.
وی ادامه داد: آنها به ملت و امنیت و آینده سوریه اهمیتی نمی‌دهند و تنها به این فکر می‌کنند که با وجود مخالفان سوریه، دولت این کشور را سرنگون کرده و انقلاب در این کشور را به توطئه‌ای علیه آن تبدیل کنند.

نویسنده:م.ا.ن

/ 0 نظر / 2 بازدید