وقتی چاقو دسته خود را می برد!

شاید وقتی در فوریه 2004 فیس بوک بعنوان شبکه اجتماعی دانشجویان دانشگاه هاروارد امریکا تأسیس شد حتی خود مارک زاگربرگ- مؤسس فیس بوک – نیز گمان نمی کرد که از این شبکه اجتماعی تا این اندازه استقبال صورت گیرد و چندی بعد به اهرمی تأثیر گذار در صحنه مناسبات بین المللی بدل گردد.
فیس بوک چیست؟
فیس بوک نام سایتی است که در چهارم فوریه 2004 توسط دانشجویی به نام " مارک زاگربرگ" در داتشگاه هاروارد تأسیس شد. هدف ابتدایی تأسیس این سایت ایجاد شبکه ای اجتماعی و محیطی برای تبادل اطلاعات میان داشجویان داشگاه هاروارد امریکا بود امّا پس از گذشت زمانی اندک، فیس بوک به شبکه ای میان دانشجویان کشور امریکا تبدیل شد و کم کم از مرز های ایلات متحده عبور کرد و جهانی شد. هم اکنون نیز بیش از هفتاد درصد کاربران آن غیر آمریکایی هستند.
در این سایت هر یک از اعضا می توانند در صفحه اختصاصی خود مطالب مورد علاقه خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارند و از این طریق با سایر اعضا به تبادل اطلاعات بپردازند.
خصوصیات این سایت باعث استقبال شگفت انگیز از آن شد.طوری که تنها دو هفته پس از تأسیس آن( با نام اولیه the facebook.com) نیمی از دانشجویان دانشگاه هاروارد عضو آن شده بودند و تعداد کاربران آن تا دسامبر همان سال از یک میلیون نفر گذشت. در حال حاضر نیز فیس بوک با حدود 600 میلیون و کاربر و بیش از 2میلیارد دلار در آمد بعنوان گسترده ترین و یزرگترین شبکه اجتماعی در دنیا شناخته می شود.
امّا نقش اصلی و تأثیر گذار این شبکه اجتماعی در جریان بلواهای پس از انتخابات 1388 جمهوری اسلامی ایران به منصه ظهور رسید. در جریان اتفاقات پس از انتخابات معترضان به نتیجه انتخابات با استفاده از فیس بوک و دادن پیغام و اخبار تجمعات به سایر اعضا و به اشتراک گذاشتن فیلم ها و عکس های اغتشاشات توانستند از این شبکه اجتماعی برای گرمتر کردن تنور فتنه حداکثر استفاده را ببرند. در واقع تنها پس از گذشت چند روز از آغاز اغتشاشات، فیس بوک به یکی از بزرگترین و تأثیر گذار ترین ابزار فتنه – برای اطلاع رسانی داخلی و انعکاس آن در خارج از کشور – بدل شد.
به طور مثال در همان روز های صفحات زیادی به اعلامیه های گروهک های اپوزیسیون اختصاص یافته و تلاش شد که مردگان سیاسی را هرگونه که هست زنده کرده و به ایشان شخصیت بخشید.
اتفاقاً این برخورد فیس بوک و نقش مؤثر آن مورد تشویق کشور های غربی نیز قرار گرفت.
اندکی بعد از اینکه اعتراضات در تونس شکل جدی تری گرفت فیس بوک به کانون معترضین به حکومت بن علی تبدیل شد و معترضان توانستند با تبادل اطلاعات از این طریق خود را برای اعتراضات گسترده تر به حاکم دیکتاتور خود آماده کنند.
در جریان انقلاب مردمی مصر نیز فیس بوک توانست همین نقش را ایفا کرده و به تسریع روند سرنگونی حسنی مبارک کمک شایانی نماید.
کارشناسان از شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک و توئیتر بعنوان یکی از اهرم های مهم و وزنه های تأثیر گذار در جریان  انقلاب های مردمی خاور میانه و شمال آفریقا یاد می کنند.
به همین دلیل بود که چندی پس از روشن شدن آتش اعتراضات در کشور بحرین، فیس بوک در این کشور فیلتر شده و صفحه اصلی شیعیان این کشور – بعنوان بزرگترین گروه معترض به حکومت - که حدود صد هزار عضو نیز داشت از این شبکه اجتماعی حذف شد.
حتی در روز های اخیر در بعضی از  کشور های دیگر منطقه نیز اعتراضات مردمی سبب شده که این شبکه های اجتماعی-  فیس بوک و توئیتر – رفع توقیف شده و پس از مدت ها از فیلتر در آیند. در واقع گزاف نیست اگر این شبکه های اجتماعی را در حال حاضر یکی از موارد مورد توجه مردم و یکی از مصادیق آزادی های مدنی بر شمریم که با گذشت زمان بر اهمیت و طرفداران آن افزوده می شود.
البته در این میان نباید از جانب داری و رفتار مغرضانه این شبکه ها به نفع غرب غافل شد. به طور مثال در در جریان حملات ناجوانمردانه رژیم اشغالگر قدس به مردم مظلوم غزه همین سایت اقدام به خاموش کردن معدود صداهایی نمود که تلاش در خبر رسانی در مورد مظلومیت مردم فلسطین می‌نمودند.
پیش از این نیز در پی اعتراض یک وزیر صهیونیست به مؤسس پایگاه فیس بوک، صفحه‏ای که در آن برخی از جوانان فلسطینی خواستار آغاز انتفاضه سوم شده بودند، از این شبکه اجتماعی حذف شد.
هم چنین چندی پیش مارک زاگربرگ- مؤسس فیس بوک- به اجلاس گروه G8 دعوت شده و به رهبران غربی گزارشی از فعالیت های سایت خود را ارائه کرد.
بسیاری نیز معتقدند این شبکه های اجتماعی با مشارکت دستگاههای جاسوسی امریکا فعالیت کرده و در واقع یکی از راههای جاسوسی دستگاه های اطلاعاتی امریکاست. جولیان آسانژ موسس وب سایت ویکی لیکس می گوید: « فیس بوک تنفر آمیز ترین ابزار جاسوسی است که تاکنون خلق شده است. هر کس که نام و مشخصات دوستان خود را به شبکه اجتماعی فیس بوک اضافه می کند باید بداند که به شکل رایگان در خدمت دستگاه های اطلاعاتی آمریکاست و این گنجینه اطلاعاتی را برای آنها تکمیل می کند.»
به گفته وی فیس بوک یک گنجینه اطلاعاتی بسیار بزرگ از نام و سوابق افراد است که کاربران آن را به شکل داوطلبانه در اختیار این شبکه اجتماعی قرار می دهند ولی این ابزار توسط دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا مورد بهره برداری قرار می گیرد. دسترسی این دستگاه های اطلاعاتی به اطلاعات ذخیره شده در فیس بوک آن را به یک ابزار خطرناک بدل کرده است.
امّا این تمام ماجرا نبود!
طی دو هفته اخیر اخبار متعددی از موج اعتراضات در رژیم صیونیستی مخابره شده. به طور مثال ده ها هزار اسرائیلی روز شنبه در یکی از بزرگ ترین تظاهرات ضد رژیم اسرائیل در سال‌های اخیر، با تجمع در مرکز تل آویو نسبت به افزایش قیمت مسکن، افزایش هزینه‌های زندگی و نابرابری‌های اجتماعی در سرزمین‌های اشغال‌شده توسط اسرائیل اعتراض کردند. این اعتراض‌ها آنقدر شدید بود که روزنامه اسرائیلی معاریو نوشت: "از میدان های تحریر اسرائیل بوی سقوط دولت نتانیاهو به مشام می‌رسد".
نکته جالب توجه در این اعتراضات این است که این موج نیز از فیس بوک شروع شده و به اعتصاب و تظاهرات های این چنینی ختم شده. یعنی رژیم صهیونیستی نیز از خطرات سایت امریکایی و جانب دار فیس بوک در امان نمانده و در حال حاضر این سایت را – که ابزار جاسوسی یار غار صهیونیست ها، ‌یعنی امریکاست- یکی از اصلی ترین راه های ارتباط و هماهنگی برای اعتراض و تظاهرات مردم علیه خود می بیند. همان طور که مشاهده می شود و در جریان ناآرامی های اخیر رژیم صهیونیستی فیس بوک حتی به اربابان خود نیز رحم نکرد و به ابزاری برای توطئه علیه دولت رژیم صهیونیستی تبدیل شد.آری! چاقوی ساخته شده توسط دستگاه های اطلاعاتی امریکا دسته خود را نیز برید!

/ 2 نظر / 3 بازدید
نگار

سلام برای کسب درآمد از طریق پیامک یک فرصت استثنایی در انتظار شماست با عضویت رایگان در این سیستم و فعال سازی اکانت خود، به ازای هر پیامکی که برای شما ارسال می شود، مبلغی به حساب شما در سایت افزوده می شود. که می توانید این مبلغ را پس از رسیدن به حد نصاب 5000 تومان دریافت نمایید. در این سیستم با توضیحات داده شده در سایت می توانید به درآمد چشمگیری برسید. این سیستم کاملاً حقیقی می باشد و کلیه جوایز و قرعه کشی ها و مبالغ پرداختی توسط شرکت اینسا (به شماره ثبت 383296) تضمین گردیده است. لطفاً پس از ثبت نام حتماً حساب خود را با کدی که در اختیارتان قرار میگیرد فعال کنید. یکی از امکانات فوق العاده ای که این سیستم دارد این است که پیامک های مرتبط با سن ، علایق ، شغل و... کاربر ارسال میکند. فرصت رو از دست ندهيد موفق باشید [قلب]

ali

سلام دوست عزيز **پيامک هايي را که براي شما مي آيد به پول نقد تبديل کنيد** به شما هم پيشنهاد ميکنم که ثبت نام کنيد تا يه در آمد ثابت از طريق اس ام اس تبليغاتي داشته باشيد،اين سايت هزينه ثبت نام نداره نياز به ارسال اس ام اس هم نداره شما توي سايت شماره موبايل خودت را مي دي وثبت نام مي کني بعد برات روزانه تعدادي اس ام اس تبلغاتي مي ياد و به ازاي هر اس ام اس که براي شما مي ياد مقدار پول توي حساب اوليه توي خود سايت ريخته مي شه که بعداز رسيدن به حد نصاب تعيين شده مي توني اون پول را به حساب بانکي خودت واريز کني و خرج هر کاري دوست داري بکني،درضمن فقط با ثبت نام توي اين سايت مي توني توي قرعه کشي اين سايت شرکت کني که جوايز اون سکه بهار ازادي و پول نقد هستش به اين لينک بريد و ثبت نام کنيد http://ads.inpersia.com/users/ref/15464 راستي يادت نره حتما اکانتت رو بعد از ثبت نام فعال کني[لبخند]