خواست شیعیان عربستان به رسمیت شناختن مذهب جعفری است

نظرسنجی یک پایگاه سعودی؛
خواست شیعیان عربستان به رسمیت شناختن مذهب جعفری است
یک پایگاه خبری سعودی پس از اجرای یک نظر سنجی از شیعیان این کشور اعلام کرد که؛ مهم‌ترین خواسته شیعیان عربستان به رسمیت شناختن مذهب جعفری است.

صدای شیعه: پایگاه خبری التوافق که از مهمترین پایگاه‌های شیعی عربستان محسوب می‌شود اعلام کرد طی یک نظرسنجی که میان شیعیان عربستان انجام داده است مهم‌ترین خواسته آنان به رسمیت شناختن مذهب جعفری در این کشور است.
شیعیان عربستان که بر اساس آمار غیر رسمی بین 5 تا 20 درصد مردم عربستان را تشکیل می‌دهند مانند دیگر اقلیت‌های مذهبی این کشور به حاشیه رانده شده و از حقوق شهروندی و حتی دینی برخوردار نیستند.
پایگاه التوافق اعلام کرده است در جریان نظرسنجی صورت گرفته میان شیعیان عربستان آنان پس از مساله «به رسمیت شناختن مذهب جعفری» که مهمترین خواسته آنان است همچنین خواستار ایجاد دادگاه‌هایی بر اساس فقه جعفری در مناطق شیعه‌نشین این کشور از جمله «قطیف» و «احساء» شده‌اند.
شیعیان عربستان تاکید این دادگاه‌ها باید قدرت دادگاه‌های بزرگ عربستان را داشته باشد و به ریاست قضات شیعی تشکیل شود.
بنا بر این گزارش، دیگر مطالبات شیعیان عربستان مجازات توهین‌کنندگان به شیعیان و همچنین ایجاد امکان تحصیل علوم دینی بر اساس فقه جعفری در مناطق شیعه‌نشین است.
بنا بر اعلام پایگاه التوافق، ضرورت رفع تبعیض دینی در عربستان، اداره سازمان‌های دولتی و شهرداری‌های واقع در مناطق شیعه‌نشین توسط شیعیان و همچنین اداره مدارس در این مناطق و همچنین ایجاد فرصت‌های برابر و رفع تبعیض در ورود شهروندان شیعه عربستان به شرکت‌های اقتصادی بزرگ عربستان همچون سابک و آرامکو و افزایش فرصت‌های شغلی از دیگر خواسته‌های شیعیان عربستان است.
این پایگاه خبری همچنین از مساله مبارزه با فساد در همه امور به عنوان یکی دیگر از خواسته‌های شیعیان عربستان یاد کرد و نوشت: البته این خواسته‌ای است که اهل سنت و شیعیان عربستان و همه مردم کشور خواستار آن هستند.
فارس

 

/ 0 نظر / 3 بازدید