سایه تاریک آثار کوئیلو روح جوانان ایرانی را تهدید می‌کند

بعد از فتنه 88 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از لغو مجوز انتشار کتاب‌های «پائولو کوئیلو» خبر داد؛ اما فروش پنهان آثار این نویسنده پوچ‌گرا و عامل صهیونیست در بسیاری از کتابفروشی‌های خیابان انقلاب، زنگ خطری است که گویا مسئولان فرهنگی کشور از آن غافلند!

alt

چند ماه اخیر خروجی خبرگزاری‌ها و رسانه‌های غربی جولانگاه انتشار اخباری پیرامون «پائولو کوئیلو» نویسنده جنجالی آمریکای جنوبی بود؛ در این راستا ابتدا خبر ممنوعیت انتشار آثار این نویسنده شبه‌ عرفان‌گرا منتشر شد که با واکنش‌های مثبت و منفی بسیاری از خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها همراه بود چرا که «پائولو کوئیلو» اعلام کرده بود که فایل ترجمه شده آثار خود به زبان فارسی را برای دانلود رایگان برای کاربران ایرانی، روی پایگاه رسمی خود قرار می‌دهد.

سیدمحمد حسینی، ‌وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در جمع خبرنگاران گفته بود تنها ناشری که در ایران آثار کوئیلو را منتشر می‌کرد، لغو مجوز شد، چرا که این ناشر در اتفاقات سال گذشته، عامل استکبار در ایران بوده است؛ از این سخن مدت‌ها می‌گذرد و برای بررسی اقدام وزارت فرهنگ در این راستا به سراغ برخی کتاب ‌فروشی‌های میدان انقلاب رفتیم.

پشت ویترین‌ کتاب‌فروشی‌ها اثری از کتاب‌های «پائولو کوئیلو» نویسنده برزیلی و غرب‌گرا نیست؛ اما وقتی به داخل فروشگاه رفته و از فروشنده درباره آثار «کوئیلو» سؤال می‌کنم، هر کتاب‌فروش از 18 اثر این نویسنده حداقل 5 تا 8 عنوان کتاب او را نشانم می‌دهد و برخی از کتاب‌فروشی‌ها با افتخار تمام از داشتن تمام آثار این نویسنده سخن می‌گویند.

بعضی از کتاب‌فروشی‌ها از استقبال خوب جوانان و نوجوانان از آثار «پائولو کوئیلو» می‌گویند و از اینکه این آثار جزو پرفروش‌ترین کتاب‌هایشان بشمار می‌رود، خوشحالند؛ انتشارات و مترجم کتاب‌های کوئیلو تغییر کرده است، یعنی دیگر «آرش حجازی متهم به قتل ندا آقاسطان» به ترجمه این اثر نمی‌پردازد بلکه انتشارات دیگری با مترجم دیگری به ترجمه این آثار می‌پردازد.

این امر در حالی است که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مترجم و ناشر کتاب «پائولو کوئیلو» را عامل استکبار در ایران دانسته و از ادامه فعالیت این انتشارات ممانعت کرد؛ سؤال اینجاست که با وجود این تمهیدات هنوز آثار این نویسنده عرفان‌گرا با ناشران متعدد در کشور منتشر و به سهولت در دسترس جوانان و نوجوانان این مرز و بوم قرار دارد!

«پائولو کوئیلو» از زمره نویسندگانی است که صهیونیست‌ها بارها او را تائید کردند چرا که او در سپتامبر 1999 پس از سفر‌های طولانی به دورترین نقاط جهان از سرزمین‌های اشغالی فلسطین (اسرائیل) دیدن کرد و آثارش در این کشور منتشر و از فروش بسیار بالایی برخوردار بود مسئولان زژیم صهیونیستی از اندیشه‌ها و باور‌های دینی این مستکبر حمایت کردند.

ناشرانی که در کشور اسرائیل به نشر آثار «پائولو کوئیلو» می‌پرداختند از اینکه روزی همه مردم جهان به خرید و مطالعه آثار این نویسنده اسرائیلی و غرب‌گرا بپردازند، ابراز خشنودی و رضایت می‌کردند.

البته در گذشته کشور ما نیز از توجه به آثار این نویسنده بی‌بهره نبوده و با استقبال از این نویسنده به افکار و اعتقاد او در جامعه و به خصوص میان جوانان و نوجوانان این مرز و بوم دامن زدند؛ «کوئیلو» پیش از آنکه در سال 79 هجری شمسی به ایران بیاید در همایش جهانی سازی «داووس» سخنرانی کرده بود، این همایش یک بار در سال برگزار می شود و تنها شخصیت‌های عالی رتبه کشور‌های قدرتمند سیاسی و اقتصادی در آن حضور می‌یابند و حتی شخصیت‌های رده دوم اجازه ورود به این همایش را ندارند کوئیلو در این نشست به توضیحاتی درباره آثار خود و نوع عرفانی که ترویج می‌کند، می‌پردازد.
در آن جلسه شیمون پرز، از مسئولان عالی رتبه رژیم صهیونیستی از او قدردانی کرده و می‌گوید: «معنویتی که شما مبلغ آن هستید در خاورمیانه برای ما بسیار مفید است و ما بدین شیوه می‌توانیم صلح و آرامش یهودیان را در کشور خود حکم فرما کنیم».

در سال‌های گذشته وزیر ارشاد دوره اصلاحات که هم‌اکنون در فرامرزها علیه کشور خود به تبلیغات سوء می‌پردازد با حضور «پاوئولو کوئیلو» به کشور به استقبال او رفته و از عرفان‌گرایی و غرب‌گرایی «کوئیلو» استقبال می‌کند این در حالی است که این نویسنده چندین بار در بیمارستان روانی بستری و به دلیل فکر منحرف و پوچ‌گرای خود حتی در برخی از کشورهای مدعی حقوق بشر نیز جایی ندارد.

هم‌اکنون همه آثار «پائولو کوئیلو» در ایران ترجمه و با عناوین مختلف بومی‌سازی و به سهولت در اختیار جوانان و نوجوانان این مرز و بوم قرار می‌گیرد که این امر نشان‌دهند بی فروغی نظارت متولیان فرهنگی و بی‌توجهی آنهاست؛ آیا شایسته است در نظامی که داعیه‌دار فرهنگ ناب محمدی (ع) است و به واسطه دین شریف خود دارای منابع عمیق و غنی عرفانی و اخلاقی است، عرفانی ترویج شود که رژیم صهیونیست آن را راه دست‌یابی به آرامش خود می‌داند!

 

/ 0 نظر / 3 بازدید